Bogowie Asyryjscy - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia powszechna > STAROŻYTNOŚĆ > Babilonia i Asyria
kondon
Hej, jak w temacie zna ktoś bogów asyryjskich? Wiem tylko, że głównym był Aszur - odpowiednik Marduka, zreszta asyryjczycy po prostu przejęli to bóstwo, jak później zrobią rzymianie z bogami greckimi.

Jeżeli wiecie, to pomóżcie, i jak byście znali to podajcie jakąś literature do tego.
Dzięki z góry
sargon
Osobiście nie znam smile.gif wink.gif

Mogę polecić Saggsa "Wielkość i upadek Babilonii" oraz Moscatiego "Kultura starożytna ludów semickich", w tych dwóch ksiązkach jest sporo na ten temat. W "Mezopotamii" Rouxa też jest trochę, ale wydaje mi się, że opis dotyczy bardziej Sumeru i Akadu.

Generalnie się na religii nie znam, ale patrząc na imiona asyryjskich władców można wyraźnie stwierdzić jacy bogowie jeszcze byli czczeni w Asyrii (prócz Aszura of course smile.gif ): są to np. Ninurta, Szamasz, Enlil, Sin, Adad.

Aha, małżonką Aszura była Ninlil (początkowo Szerua).
Elear Polski
Chciałem powiedzieć,że Asyryjczycy zapożyczali sobie bogów z Babionu.W samym Aszurze istniały często świątynie babilońskich bogów. rolleyes.gif Pozdrawiam.
etubel
Z zapożyczeniami i Assurem to wcale nie taka prosta sprawa. Nie da się ukryć, że panteon Asyryjczyków rzeczywiście pozostawał pod wpływem sąsiadów z południa. Niemniej jednak sam Assur był "wytworem" lokalnych wierzeń i zawierał w sobie szereg elementów sięgających swym archaizmem głęboko w III tys. p.n.e. Pierwsze wzmianki na temat jego sanktuarium (wokół którego powstała z czasem jedna z imperialnych metropolii - nosząca nazwę właśnie od imienia tego bóstwa)pochodzą z ok. 2300 r.p.n.e. - czyli jeszcze z okresu panowania dynastii Sargona z Agade. Wówczas to Babilon był dopiero co powstałym, niewielkim miasteczkiem o którego wpływach kulturalnych nawet nie ma co wspomninać. Stąd Assura - czy raczej jego wczesną wersję - należałoby zdefiniować jako typowo amoryckie bóstwo o silnie zarysowanych cechach tellurycznych. Nieprzypadkowo bowiem północna Mezopotamia to obszar zdecydowanie górzysty. Znacznie większy wpływ na uformowanie wyobrażeń na temat Assura mieli zapewne Sumerowie z czasów III dynastii Ur (ok. 2180 -2000 p.n.e.) bo przecież wpływy ich "imperium" sięgały daleko na północ - w tym także do Assur. Podobieństwa pomiędzy Mardukiem i Assurem należałoby tłumaczyć właśnie wspólnym, sumeryjskim źródłem wyobrażeń mitologicznych Babilończyków i Asyryjczyków (wiem że powyższa uwaga brzmi banalnie ale warto o tym pamiętać)zwłaszcza w kontekście upodobniania obu wspomnianych bóstw do Enlila - bóstwa przestworzy i wichrów - który odegrał kluczową rolę w pierwowzorze poematu "Enuma elisz". Gdy sięgamy do tradycji mitycznych Asyryjczyków czestokroć da się w niej dostrzec wiele rodzimych koncepcji które z całą pewnością nie pochodziły z Babilonu.
jadziamkt
Jest taka książeczka "Słownik Mitologii Mezopotamii" Black i Green. Tam na pewno znajdziesz.

W skrócie: Szamasz (sumeryjskie bóstwo) - utożsamiano z Utu
Isztar z Inanną, Marduk (przejęty z Babilonu), Assur (bóg kraju), Sin (także babilońskie bóstwo), Ninurta (lub Akad czesto utożsamiany z Assurem). Wymieniac można długo - czasem zapożyczane bóstwa zlewały się w jedno, czasem mnożono dodając przydomki. Black i Green to ciekawa książeczka.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.