Losy zołnierza i dzieje oręża polskiego - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Forum > Polskie Towarzystwo Historyczne > Konkursy i olimpiady historyczne
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219
Sulo Kolkka
youpendi Ty to masz szczescie u mnie w LO jest okolo 26 osob chetnych do "przedarcia" sie dalej i pozostawienia reszty na "polu bitwy" wink.gif rolleyes.gif

Miejmy nadzieje(przynajmniej ja taka mam) ze nie bedzie tylko przydzialow kadry oficerskiej w latach 1923-1936

aaaaaa ja pisze o 12.00
sznap93
to kto do jasnej cholery poscil kita ze gimnazjum obowiazuja lata od traktatu ryskiego do konferencji poczdamskiej ?! zatluke .... a teraz z historia powszechna wyjezdzacie
sznap93
to kto do jasnej cholery poscil kita ze gimnazjum obowiazuja lata od traktatu ryskiego do konferencji poczdamskiej ?! zatluke .... a teraz z historia powszechna wyjezdzacie
sznap93
sory za zdublowanego posta. Prosze o wykasowanie jednego
amacariel
No i jak Wam poszło..?
ja szczerze mówiąc nie jestem zadowolona..
tym bardziej, że zawaliłam pytanie z zagadnienia, które po prostu olałam a miałam wszelkie materiały...!!! - tak to już jest.

idę się relaksować. jutro pewnie wyniki..
exother
Czy ktoś ma pojęcie, dlaczego konkurs obejmuje lata 1921-1945, a tu na teście taka niespodzianka? Od starożytności do końca komunizmu w Polsce :/ Dajcie spokój ;[
Może ja nie doczytałem zagadnień obowiązujących, albo pomylili sobie testy, albo zrobili sobie jaja, bo innego wytłumaczenia nie widzę.

p.s. jakby co to o gimnazjum mi chodzi...
BGorzechowski
Mi poszło raczej dobrze. A samo spotkanie z testem opiszę w jednym słoowie: szok. Co ma żołnierz polski z założeniem Rzymu??? Skoro tak wyglądał test na etapie szkolnym to strach się bać rejonówki. Mnie uratowały nauki na konkurs ogólny.
Danseuse
skomentuje to tak: żenada..;/ co tam robiła w ogóle starożytność confused1.gif

niby pytania były proste ale zawaliłam na całej linii sad.gif
obywatel Polski
a jak było z olimpiadą ? Czy ktoś może wypowiedzieć się szerzej na temat testu, chodzi mi przede wszystkim o olimpiadę
Ryju
masakra była z tym. losy żołnierza polskiego, a tu starożytność..... ponoć 5 stron było niezwiązana z tym okresem..... ciekawe jak będzie w drugim etapie
amacariel
Sami się na to pisaliście przecież - mieliście świadomosć do czego podchodzicie.
jednak mimo wszystko wyrazy współczucia - dobrze, ze moje gimnazjalne losy były NORMALNE.

Mnie rozwaliły w Olimpiadzie (liceum) pytania odnośnie filmów - olałam je zupełnie. i szczegóły z biografii Piłsudskiego [miejsce pochówku jego i matki, odznaczenia ect] - także olałam.

Do tego tradycyjnie pytania o dowództwo w bitwach zarówno kampanii wrześniowej jak i podczas kampanii w afryce, norwegii ect.

Polityka - skróty organizacji wojskowych i rządowych, wymienienie nazwisk 4 premierów ze stopniem minimum pułkownika od 1926..

hm... co jeszcze..
a, jedno-dwu zdaniowe teksty - chodziło o podanie pojęcia którego były opisem (np. Szare Szeregi, Kraj Warty, Ostra Brama ect)

ogólnie... zobaczymy co będzie.
Ryju
amacariel, ale przecież większość osób uczyło się na podany okres, a nie o starożytności czy średniowieczu...... ponoć to jest jakieś minimum programowe...... nie wiecie czy tak będzie w drugim etapie??
amacariel
Rozumiem, ale przecież każdy miał dostęp do regulaminu i to w interesie uczestników było zapoznanie się z treścią - zresztą w tym temacie było już wspominane o zmianie w testach dla gimnazjum : )
Ryju
no było, ale co mieli zrobić ci, co nie mają dostępu do internetu??
adaam26barca
Z całym szacunkiem, ale przecież komunikat mówił że gimnazja i podstawówki dostają oprócz zakresu tematyki konkursu pytania z CAŁEJ PODSTAWY PROGRAMOWEJ - to był kompromis z MEN, dzięki czemu Losy nadal są brane pod uwage jako konkyrs przedmiotowy i daja zwolnienie z testu.

no było, ale co mieli zrobić ci, co nie mają dostępu do internetu??

Skoro nie mają dostępu do sieci to jak dowiedzieli się o konkursie? Zapewne z informacji rozesłanych do szkół, a te zawierały wszystkie informacje, włącznie ze zmianą regulaminu.

Co do testu dla olimpiady - nie spodziewałem się filmów i literatury już teraz, ale nie poradziłem sobie z tymi pytaniami aż tak źle. Pioseneczka niezbyt wyszła ale reszta raczej na poziomie którego się można było spodziewać.
S.Sosabowski
Owszem, w regulaminie jest napisane, że mogą pojawić się pytania z historii powszechnej, ale nie myślałem, że będzie to aż ok. połowa testu, zwłaszcza pytania o Rzym czy upadek komunizmu. II wojna światowa dość prosta.
Ryju
nam na przykład nauczycielka powiedziała wczoraj dopiero..... albo jest zamotana, albo nie dostała wiedziała...... no, ale o Sosabowskim było xD
adaam26barca
Podam tu klucz do OLIMPIADY:

I. Piłsudski był odznaczony orderami:
* Virtuti Militari (1pkt)
* Order Orła Białego(1)
Zajmował w 1926 roku 2 funkcje wojskowe:
* Ministra Spraw Wojskowych (1)
* Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych (1)
Zmarł: maj 1935 (2)
Pochowany: Kraków, Wawel (2)
Serce: Wilno, cmentarz na Rossie (2)

II. Wypisz 4 oficerów premierów II RP:
a) Aleksander Prystor
B ) Józef Piłsudski
c) Felicjan Sławoj Składowski
d) Kazimierz Świtalski
e) Marian Żyndram-Kościałkowski
f) Walery Sławek
(8 pkt)

III. W celu unowocześnie armii podjęto decyzję o bydowie:
Centralnego Ośrodka Przemysłowego (1)

IV.
W Warszawie wybudowano: Grób Nieznanego Żołnierza (1)
We Lwowie: Cmentarz Orląt Lwowskich (1)

V.
a) Co to był Front Morges (1)
- ugrupowanie centr-prawicowe o charakterze antysanacyjnym
B ) Obóz Wielkiej Polski zainicjował (1)
- Roman Dmowski w 1926
c) Kiedy powstal i kto stal na czele BBWR? (1)
- 1928, Walery Sławek
d) Kiedy powstał i jakie miał główne zadania OZN? (1)
- 1937, konsolidacja społeczeństwa wokół władzy sanacyjnej

VI. Czego dotyczyło ultimatum do Czechosłowacji z 30 września 1938?
Przyłączenia do Polski Zaolzia (1)

VII. "Pokój jest rzeczą cenną..."
Kto wygłosił (stanowisko, imie, nazwisko): Minister SZ Józef Beck (3)
Kiedy: maj 1939 (2)
Było reakcją na żądania: Rzeszy (1)
Podaj treść jednego z żądań: Aneksja Gdańska v eksterytorialna autostrada (1)

VIII. Na czym polegała prowokacja niemiecka z 31 sierpnia 1939?
31 sierpnia 1939 w Gliwicach oddziały SS przebrane w polskie mundury zaatakowały niemiecką radiostację i nawoływały do powstania przeciwko Niemcom. (do 3 pkt)

IX. Tabelka
Westerplatte - Polska Kompania Wartownicza - mjr. Henryk Sucharski (3)
Kock - SGO Polesie - gen. Franciszek Kleeberg (3)
Narvik - Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich - gen. Zygmunt Bohucz Szyszko (3)
Al. Ghazaala - Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich - gen. Stanisław Kopański (3)
Lenino - I Dywizja im. Kościuszki - gen. Zygmunt Berling (3)
Mt. Cassino - II Korpus Polski - gen. Władysław Anders (3)
Budziszyn - II Armia WP - gen. Karol Świerczewski (3)
Wilhelmshaven - I Dywizja Pancerna - gen. Stanisław Maczek (3)
(24 pkt)

X. W jakich latach i jakie funkcje polityczne pełnił Władysław SIkorski
* Premier RP na Uchodźstwie (1)
* Wódz Naczelny (1)
* 1939-1943 (2)

XI. Komendanci AK:
* Stefan Rowecki Grot (3)
* Tadeusz Komorowski Bór (3)
* Leopold Okulicki Niedźwiadek (3)

XII. Powstanie Warszawskie
Wybuchło: 1 sierpnia 1944 (3)
Zakończyło się: 2 października 1944 (3)
Poprzedzająca je akcja na kresach nosiła kryptonim: BURZA (1)

XIII. Pojęcia.
a) Aresztowanie i zesłanie do obozu Sachsenhausen profesorów UJ
Sonderaktion Krakau (1)
B ) Nazwa niemiecka dla części ziem polskich wcielonych w IX 39 do Rzeszy
WATHERLAND (1)
c) Naczelny organ administracji cywilnej w Państwie Podziemnym:
Delegatura Rządu na Kraj (1)
d) Wydzielony pion AK, toczący walkę bieżącą z okupantem:
KEDYW (1)
e) Kryptonim ZHP w czasie wojny:
Szare Szeregi (1)
f) Wymuszanie na Żydach okupu w czasie okupacji pod groźbą zadenuncjowania:
SZMALCOWNICTWO (1)
g) Ostatni dokument RJN z 1 czerwca 1945:
Testament Polski Walczącej (1)
h) Pokazowy proces polityczny przywódców Polski Podziemnej w Moskwie
PROCES SZESNASTU (1)

XIV. Rozwiń skróty.
NSZ - Narodowe Siły Zbrojne
SZP - Służba Zwycięstwu Polsce
BCH - Bataliony Chłopskie
AL - Armia Ludowa
ŻOB - Żydowska Organizacja Bojowa
PKP - Polityczny Komitet Porozumiewawczy
RJN - Rada Jedności Narodowej
KRN - Krajowa Rada Narodowa
PKWN - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego
TRJN - Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej
(10 pkt)

XV. Wiersze
1) Władysław Broniewski (1)
2) Antoni Słonimski (1)
3) Krzysztof Kamil Baczyński (1)
4) Artur Międzyrzecki (1)

XVI. Filmy.

Hubal - Bogdan Poręba
Jak być kochaną - Wojciech Has
Krzyż Walecznych - Kazimierz Kutz
Westerplatte - Stanisław Rózewicz
Zakazane Piosenki - Leonard Buczkowski
Zezowate Szczęście - Andrzej Munk
(6)

XVII. Marsz I Korpusu:
Spoza gór i rzek (1)
Wyszliśmy na brzeg (1)
Czy stąd niedaleko już (1)
Do grających wierzb, malowanych zbóż (1)
Ryju
a ma ktoś klucz z losów??
amacariel
dzieki za klucz ; )
no to jednak nie było tak źle! ^^
obywatel Polski
Widzę , że olimpiada prosta w tym roku bynajmniej na razie. A wypisywałem filmy na forum , trzeba było patrzeć , mówiłem że będą wink.gif Skoro na początek była ta pieśń to później będą już tylko trudniejsze. Co do bitew to nic strasznego. Tak samo skróty ... Takie jest moje zdanie. wink.gif
Sulo Kolkka
Jak zobaczylem 1 strone (olimpiada) to sie przerazilem a pozniej juz poszlo pytania o II Wojne Swiatowa dla mnie nie byly trudne.

Nie znalem odpowiedzi na pytanie o "serce" Pilsudskiego, WATHERLAND, zly dowodca pod Budziszynem, filmy w polowie i bez "piesnki" dry.gif

Ogolnie rzecz biorac nie bylo najtrudniejsze i czekamy na wyniki... rolleyes.gif

aaaaa filmy przyznaje sie nie uwierzylem obywatelowi Polski ze beda a teraz mea culpa wink.gif
Panna Karolina
Mi najwięcej problemu sprawiły trzy ostatnie zadania. W tych dotyczących wierszy i filmów wydaje mi się, że część dobrze połączyłam jednak. I cieszę się, że w tym zadaniu z pieśnią zamieścili pierwsze słowo - inaczej nie wiedziałabym, iż znam ją. A tak to mogłam napisać dwa pierwsze wersy.. biggrin.gif

Jakieś błędy są, dwie wolne luki, ale ogólnie zadowolona. Pytanie tylko czy napisałam wystarczającą dobrze, lepiej od innych, by przejść dalej. Z niecierpliwością na poniedziałek czekam.
Ryju
macie odpowiedzi do losów?? jeżeli nie to dajcie chociaż test(jeżeli macie)
Bonapartystka
kocham Baczyńskiego rolleyes.gif
youpendi
fiu, fiuu.. dobrze, że nie miałam szkolnego bo bym poległa ^^ generalnie to fakt, prepierwszy etap nie był trudny, ale ja na razie umiem tylko Kamp. Wrześniową ^^ (w związku z tym, ze etapu szkolnego pisać nie musiałam to się w ogóle na razie nie uczę.. co już widzę będzie miało fatalne skutki, bo czeka mnie cholernie dużo roboty, a widzę, że konkurencja nieźle przygotowana będzie -.- szczególnie w Krakowie..)
obywatel Polski
Jak zwykle słowo otuchy z mojej strony: myślę, że następny etap to będzie pogrom, czyli prawdziwe wyzwanie i tak mnie się wydaje, że te poprzednie losy to pikuś przy tym. Będzie masakra wink.gif
glasgowkiss
dawno mnie tu nie było. Ja jestem jeszcze w gim tongue.gif staruchy... Dziś pisałam I etap dopiero. Truudny kurnia. II wojna - pikuś, ale resztę zawaliłam.
glasgowkiss
mam pytanie: robicie jakieś opracowania?
Ryju
chodzi Ci o opracowania związane z okresem niezwiązanym z 1921-1945??
youpendi
chyba sobie, Ryju, kpisz.. na pewno nie będziemy robić testów z wiedzy ogólnej o.O
to lezy w waszym własnym zakresie.
Agacie z pewnością chodziło o te 'zwykłe' opracowania. I owszem, robimy smile.gif już nawet powinny dojść WSZYSTKIE prace, tylko jakoś większość łapie wirusy w tym okresie wink.gif
youpendi
chyba sobie, Ryju, kpisz.. na pewno nie będziemy robić opracowań z wiedzy ogólnej o.O
to leży w waszym własnym zakresie.
Agacie z pewnością chodziło o te 'zwykłe' opracowania. I owszem, robimy smile.gif już nawet powinny dojść WSZYSTKIE prace, tylko jakoś większość łapie wirusy w tym okresie wink.gif

Pe.eS: sorry, za dubla - Moderatorze, usuń posta.
glasgowkiss
z tylko takie zostały? ohmy.gif
glasgowkiss
ej to się nie załapię? sad.gif nwm czy przejdę dalej, ale myślę, iż tak
Ryju
ja już kończę swoją pracę...... jutro lub pojutrze powinienem oddać..... zagrożenie z fizyki itd.... youpendi ja się tylko spytałem..... a tak właściwie to w dalszych etapach będą pytanie z wiedzy od starożytności do współczesności, czy tylko tak było w pierwszym??
glasgowkiss
właśnie, czy we wszystkich etapach będzie wiedza ogólna? a Ty Dario nie szpanuj, że używasz mego imienia! tongue.gif
adaam26barca
Będzie wiedza ogólna prawdopodobnie we wszystkich dla gimnazjum i podstawówek(poza finałem). Agato (też poużywam Twojego imienia a co ;p), chyba jeszcze zostały jakieś tematy dotyczące okresu 1921-45, tylko nie kojarzę zbytnio jakie.
Obywatelu, czy mógłbyś przypomnieć co jest jeszcze wolne?
youpendi
myślę, że tak, bo się MEN czepia, że za małą wiedzą się popisujecie jak piszecie tylko z danego okresu..

Agato! szpanuję, bo nie lubię zwracać się po nickach. traktuję Was jak swoich i najchętniej do wszystkich bym mówiła imieniem, ale niestety nie znam wszystkich wink.gif Twoje znam to szpanuję. a co!
glasgowkiss
OKEEEJ, nie obrażam się wink.gif ale oni chyba przesadzają: za małą wiedzą O.o Loooool przecież to wymaga tyle pracy nauczenie się danego okresu. Pały!
Ryju
1. Wojsko Polskie w dobie międzywojnia
c uzbrojenie
2 Polskie szkolnictwo wojskowe
3 Pożyczki zaciągane przez rząd polski dla odbudowy państwa
4 Przemysł zbrojeniowy
5 Walka cywilna
6 Dyplomacja polska w okresie drugiej wojny światowej
7 Dokumenty operacyjne i plany bitew
8 Falerystyka
9 Weksylologia
10 Sfragistyka

Bonapartystka
QUOTE(Ryju @ 9/01/2009, 22:59)
1. Wojsko Polskie w dobie międzywojnia
c uzbrojenie
2 Polskie szkolnictwo wojskowe
3 Pożyczki zaciągane przez rząd polski dla odbudowy państwa
4 Przemysł zbrojeniowy
5 Walka cywilna
6 Dyplomacja polska w okresie drugiej wojny światowej
7 Dokumenty operacyjne i plany bitew
8 Falerystyka
9 Weksylologia
10 Sfragistyka
*

te tematy zostały tak? to ja mogę robić uzbrojenie.
glasgowkiss
aleście zostawili dry.gif doradźcie coś... takie nudy że aż się pisać nie chce. I żeby łatwy dostęp do materiałów był... takie tematy że... sami widzicie
Ryju
skoro masz brać to sobie weź polskie szkolnictwo wojskowe... poszukaj jakichś książek o szkołach wojennych itd
glasgowkiss
maj gad, ciężkie tematy... narazie poczekam na wyniki, bo zacznę robić, a okaże się że nie przeszłam nawet do rejonu xD
youpendi
glasgowkiss (Agato! tongue.gif), to zrób teksty źródłowe smile.gif nie było niestety tego tematu, a to bardzo potrzebny element Losów.
Ryju
ooo bardzo dobry pomysł....."trochę" tego powinno być.....
obywatel Polski
Kolejne materiały, które proponuję to informacje na temat marynarki wojennej na podstawie Kosiarza i Pertka, pieśni w mp3, lista filmów, tabele z uzbrojeniem. Filmy są już prawie gotowe. Jeżeli ktoś sobie życzy mogę przesłać. To samo pieśni.
amacariel
jak sobie zyczycie literature?
na razie mam 20-lecie opracowane..
nazwisko, krótka biografia i tytuły dzieł..
cos jeszcze?
adaam26barca
Jeszcze przynajmniej początek wiersza by się przydał.
Chlodwig
Test dla ogólniaków był do zrobienia oprócz wierszy i filmów - to kompletne zero u mnie smile.gif Reszta w większości wiedziałem, poza kilkoma błędami.

Mam nadzieję że przejdę szkolne. Jeśli tak - to czeka ogrom roboty, aż ciężko to wszystko ogarnąć. Następny etap to naprawde będzie wyzwanie, a uzbieranie tych 60% to kozactwo ! ;p
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.