Tajemniczy król Epiphan Eucharist - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia powszechna > STAROŻYTNOŚĆ > Egipt starożytny
cezar1989
Był już tutaj kiedyś temat o kamieniu z Rosetty, ale chciałbym zapytać raczej o króla Epiphana Eucharista (w polskiej wersji Wikipedii podane są dokładne daty jego życia - był to Ptolemeusz V Epifanes). Zastanawia mnie, dlaczego nie ma nigdzie w polskiej wersji internetu jego pseudonimu Eucharist.

Słowa takie jak Epifania oraz Eucharystia są ścisle związane z chrześcijaństwem, ale ów król panował w 204-180 p.n.e., więc o chrześcijaństwie nie mogło jeszcze być mowy. Czy to kwestia tłumaczenia (skoro przydomek Eucharist widzę tylko w czeskiej i angielskiej Wikipedii) ?
poldas372
Epifania to to samo co Eucharystia, czyli objawienie boskiej osoby.
Królowie egipscy byli, przynajmniej za swojego żywota, traktowani jako bogowie.
Więc jak się taki król objawił motłochowi, to mieliśmy do czynienia z tym mistycznym zjawiskiem.
wysoki
Sorry, ale jak na bibliotekarza (tak masz przynajmniej wpisane) dziwi po pierwsze użycie takiego wyrażenia jak "pseudonim" dla władcy.

QUOTE
Słowa takie jak Epifania oraz Eucharystia są ścisle związane z chrześcijaństwem

Obecnie dla chrześcijanina pewnie tak, natomiast tutaj możesz przeczytać jakie rozumienie miała epifania na przestrzeni dziejów, zwłaszcza zanim pojawiło się chrześcijaństwo: https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/epifania;3898242.html

QUOTE
Epifania to to samo co Eucharystia, czyli objawienie boskiej osoby.

Jeśli to jest to samo, to czemu Ptolemeusz był określany jako "Ptolemaĩos Epiphanḗs Eucharistos"?

cezar1989
Faktycznie, epifania była pojęciem znanym w kulturze greckiej (co się zgadza, bo Ptolemeusze to dynastia pochodzenia macedońskiego) i odnosiła się do objawienia jakiegoś bóstwa.

Dziwne tylko, że jest to zestawione z Eucharistos, skoro nie są to pojęcia tożsame.

QUOTE
Kwestia objawienia, czy też poświęcenia nie jest pomysłem chrześcijańskim.


Oczywiście, że tak. Według definicji słownikowej dotyczyć ma jednak tylko religii objawionych, a religia starożytnego Egiptu jest uznawana za religię naturalną. Przynajmniej według mojej wiedzy, gdyż nie mam wykształcenia historycznego i jestem w tym przypadku samoukiem.
Chajrefont
Ale tu nie ma.sensu łączenia tych słów z chrześcijaństwem. Epiphanes Eucharistos w tym przypadku tłumaczy się jako "sławny i dobroczynny" i tyle. Taka była tradycją Ptolemeuszy żeby sobie jakieś przyjemne określenie dodac. Jego poprzednik to Philopator czyli "kochający ojca" a następca Philometor, "kochający matkę"
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.