Sekta Katarów - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia powszechna > ŚREDNIOWIECZE > Papieże, święci i heretycy
Swarog
Mam pytanie - czy nie macie jakiś ciekawych informacji o katarach , chodzi mi głownie o zasady ich religii i inne informacje dotyczące katarów zamieszkujących południe Francji. Z tego co ja wiem to uważali oni ze świat materialny stworzył szatan a nie Bóg i to ze to szatan go stworzył jest źródłem zła na ziemi .


Za każdą informacje z góry dziękuję smile.gif
Lord_Draak
Polecam "Katarów" Malcolma Barbera.
Nabializm
Witam
Proponuję jeszcze linki
http://gnosis.art.pl/iluminatornia/pamiatk...ki_kataryzm.htm
http://gnosis.art.pl/e_gnosis/aurea_catena...ska_mistyka.htm

Polecam książkę Jean Duvernoy Religia Katarów

Pozdrawiam
gregski
Polecam "Barbarzyńcę w ogrodzie" Zbigniewa Herberta. NIe jest to książka historyczna sensu stricte ale jest tam spory rozdział poświęcony Katarom, który nieżle wprowadza w klimat tamtych lat.
isabell
Malcolm Lambert, Herezje Średniowieczne
Audrey Burl, Heretycy- ktrucjata przeciwko albigensom
todesfall
Roman Konik,W obronie Świętej Inkwizycji.
O katarach całkiem sporo smile.gif
Agrawen
Emmanuel Le Roy Ladurie - "Montaillou - wioska heretyków".
August III Sas
proponuję "Francuzi" Andrzeja Michałka
mentor01
Proponuje "Podręcznik Inkwizycji" Bernarda Gui. I świata nie stworzył szatan tylko zły bóg:)
August III Sas
oj bez przesady......biggrin.gif
zinek2005
a ja bym polecil s. o'shea - "herezja doskonala". ksiazka opisuje przede wszystkim katarow a takze walke papiestwa z tym ruchem.
lancelot
"Zycie codzienne w czasach trubadurow', nie pamietam, czyje ale latwa i przyjemna lektura popularno naukowa.
Galadhon
Warto wspomnieć o Manicheizmie średniowiecznym Stevena Runcimana. Duzo przykładów, cytatów, odwołań do innych ksiązek no i merytorycznie też nieźle mimo że badania są z lat 60'.
Temperantia
Joanna Borkowska - "Kataryzm. Spór o dualizm średniowieczny".

Niezła, z wyraźną (trochę za bardzo) tezą autorki.
mariusz 70
Witam wszystkich.Dla znajacych jezyki polecam "Krucjata przeciw Grallowi"Otto Rahna.Ja mialem dostep do wydania hiszpanskiego,ale widzialem wspolczesne edycje niemieckie.Sam Rahn postac niezwykla,byl przed wojna wybitnym specjalista od Katarow.Prowadzil kilka ekspedycji w Langwedocji.Poklosiem byla m.in.praca "Dwor Lucyfera",ksiazka ktorej do konca nie rozumiem,ale cos w sumie nieslychanie ciekawego.Sam Rahn,czlonek SS,zginal oficjalnie w 1939 roku w czasie ekspedycji gorskiej,prawdopodobnie popelnil endure-jedna z wersji samobojstwa praktykowanego przez katarow,przez hipotermie.Mam nadzieje ze kogos tym panem zainteresowalem."Krucjata..."swietnie oddaje ducha epoki,opisuje mase autentycznych postaci z tego ruchu religijnego,jego zasady teologiczne,wreszcie walke i upadek.Szkoda ze brak polskiego wydania.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.