Lacina - sentencje w Krakowie - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Forum > Nauki Pomocnicze Historii > Paleografia > Łacina
zabawa_zabawa
witam!

Wiecie może jakie jakie łacińskie sentencje widnieją naprzeciwko kamienicy dziekańskiej w Krakowie? Tej na której jest napisane Procul este profani?

Wiem że pod jednym oknem jest "Nosce te ipsum". Dwóch pozostałych nie mogę sobie przypomnieć.
alcesalces1
to "Procul este profani" to widziałem w Muzeum Archeologicznym na jakimś gwożdziu wbitym w czaszke.
zabawa_zabawa
QUOTE(alcesalces1 @ 24/08/2006, 12:38)
to "Procul este profani" to widziałem w Muzeum Archeologicznym na jakimś gwożdziu wbitym w czaszke.
*



Być może, ale na kamienicy też jest smile.gif
alcesalces1
Bardziej mnie jednak bardziej ciekawi co ten gwóźdź z takim napisem robił w ludzkiej czaszce, czy znalazł się w niej po czy przed śmiercią delikwenta? Ktoś chciał przegnać demona? Czy to jakiś zwyczaj pogrzebowy?
Coobeck
Vitam

Naprzeciw dziekanki, nad trzema oknami I piętra jest, o ilem dobrze odcyfrował, napisane:

FRAUDE PERIT VIREUS

NOSCE TE IPSUM

AURORA MUSIS AMICA


przy czym ostatnie A jest hipotetyczne, jako że tynk jest w tym miejscu odłupany. Nie mam pojecia, czym poprawnie przytoczył (łaciny nie znam smile.gif ). Oczywiście, w caym tekście zamiast U jest V, ale wstawiałem U metodą "na czuja".
Gustaw II Adolf
No to jedziemy... smile.gif

FRAUDE PERIT VIREUS [na pewno jest: "VIRTUS", nie "VIREUS", nie ma takiego słowa]
Od oszustwa (przestępstwa itp.) cnota ginie. [albo "Za sprawą oszustwa...", itp.] Notabene: to akurat cytat z Owidiusza, z "Kalendarza" (ks. II, wers 227).
NOSCE TE IPSUM
Poznaj samego siebie.
AURORA MUSIS AMICA
Jutrzenka przyjaciółką Muzom. [bardziej po polsku: "Jutrzenka przyjaciółką Muz."]

Ja tak na krótko dzisiaj... niestety, ostatnio nie mam zupełnie czasu na forumową aktywność. sad.gif

Pozdr.
G2A
stormechtige hogborne første och herre, her Gustaf Adolph, Sverigis, Gottis och Vendis udkorne koning och arffurste, storførste til Findland, hertug til Estland och Vesmanneland etc.

To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.