Groby kloszowe na terenie posesji. - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Forum > Pomoc > Starozytność Pomoc
Mystique
Witam. Mam pytania i potrzebuję informacji. Kiedyś natknęłam się na taki text: http://www.sadyba24.pl/layout/item/197-zna...%C5%BCach-fortu

Chciałabym wiedzieć jakie ludy, jakie wyznania mogły być zakopane na mojej posesji na której mieszkałam 30 lat. Potrzebuję dużo informacji.
kmat
Nie wiadomo jakie ludy. Nie mamy z tego okresu żadnych źródeł, tylko archeologia. Wiemy, że wykluło się to na Pomorzu Gdańskim z lokalnej grupy kultury łużyckiej, potem rozprzestrzeniło się po Polsce, a około II p.n.e. zostało zastąpione przez kulturę przeworską, łączoną z Lugiami i Wandalami. Pewne cechy kultury pomorskiej (zbiorcza nazwa dla kultur grobów kloszowych i urn twarzowych) pojawiają się w prawdopodobnie prasłowiańskiej kulturze zarubinieckiej po tamtej stronie Bugu, ale nie wiadomo co to właściwie znaczy.
Mystique
QUOTE(kmat @ 16/09/2019, 3:56)
Nie wiadomo jakie ludy. Nie mamy z tego okresu żadnych źródeł, tylko archeologia. Wiemy, że wykluło się to na Pomorzu Gdańskim z lokalnej grupy kultury łużyckiej, potem rozprzestrzeniło się po Polsce, a około II p.n.e. zostało zastąpione przez kulturę przeworską, łączoną z Lugiami i Wandalami. Pewne cechy kultury pomorskiej (zbiorcza nazwa dla kultur grobów kloszowych i urn twarzowych) pojawiają się w prawdopodobnie prasłowiańskiej kulturze zarubinieckiej po tamtej stronie Bugu, ale nie wiadomo co to właściwie znaczy.
*



Ok. W co mogli wierzyć i co jest prawdopodobne, że wierzyli pochowani? I Ci, co ich chowali? To mnie bardzo ciekawi. Nie mam, aż takiej wiedzy.
kmat
A skąd my to mamy wiedzieć biggrin.gif
Wiadomo, że palili zwłoki, a prochy wsypywali do urn. Urny były w kształcie ludzkiej twarzy, taką fantazję mieli. Co ciekawe, coś podobnego praktykowali wcześni Etruskowie, ale czort wie czy jest jakiś związek.
Prawie na pewno byli Indoeuropejczykami, więc pewnie panteon przypominał grecki, hinduski czy normański - na czubku jakieś bóstwo gromowładne, para bliźniaków, etc.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.