[Starożytny Egipt] rozpoznanie posągu - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Forum > Pomoc > Starozytność Pomoc
Szarkaliszarri
Witam,
Potrzebuję pomocy w rozpoznaniu przedstawionego posągu, dokładnie to czy przedstawia on konkretnego króla, urzędnika a może ma swoją nazwę? Ja nigdzie nie mogę znaleść na jego temat informacji.
user posted image
Wilczyca24823
Jeszcze gdybyś pokazał ten posąg wink.gif
Szarkaliszarri
Już jest, niestety wstawił się w gigantycznej rozdzielczości i musiałem ją zmienić.
Wilczyca24823
Wygląda jak posąg jakiegoś faraona w pojedynczej koronie albo boga egipskiego.
Szarkaliszarri
To zbyt mało złapać jakikolwiek trop dotyczący tej rzeźby:( Jedyne co wiem to że korona wygląda na dolny Egipt. Król, bóg czy urzędnik - tego już nie wiem.
Wilczyca24823
Urzędnika wyklucz. Korona oraz ułożenie rąk wskazują na władcę. Fakt, że jest pojedyncza, świadczy o tym, że chodzi o władcę Egiptu przed zjednoczeniem albo w którymś z okresów przejściowych. Może któryś z Ptolemeuszy? Wiem, że w świątyni w Com Ombo faraon jest wyobrażony bez zwyczajowej brody i również tylko w jednej koronie. Ponieważ jednak sztuka egipska była bardzo tradycjonalistyczna i schematyczna, nie wiem, czy można się tym sugerować.

Nie można wykluczyć, że to posąg któregoś z bogów egipskich. Ale bardziej stawiam na faraona.
dammy
QUOTE(Szarkaliszarri @ 21/05/2019, 22:05)
To zbyt mało złapać jakikolwiek trop dotyczący tej rzeźby:( Jedyne co wiem to że korona wygląda na dolny Egipt. Król, bóg czy urzędnik - tego już nie wiem.
*



Ta korona wygląda mi na hedżet czyli symbol Górnego Egiptu. Z buźki trochę przypomina Kuszytę. Zresztą podobne berety nosili czasem władcy meroiccy.
Wilczyca24823
Mnie się zawsze te korony mieszają. ale sprawdziłam i racja - to jest korona Górnego Egiptu.
dammy
Posąg króla Chasechema, II dynastia, trafiłem?

[attachmentid=25794]

http://galeryofancientegypt.blogspot.com/p...astyczny_9.html

Oj chyba nie, ale identyczna stylistyka, łapa zagięta w łokciu, buźka podobna i to co na głowie też odpowiednie. Więc Twój obrazek przedstawia prawdopodobnie jakiegoś władcę okresu predynastycznego.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.