Podwyżki W Latach 70-tych - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia Polski > POLSKA LUDOWA > Rządy Władysława Gomułki 1956-1970
rwerp
Ile były podwyżek cen żywności w latach 70-tych? Wiem o tej z 1976 roku. Były jakieś inne?
Belfer historyk
Dokładnie ile było to trudno powiedzieć. To tak jak obecnie mamy w ciągu roku kilka podwyżek, albo żywność niezauważalnie, ale ciągle drożeje. Także wydarzenia Grudnia 70 na Wybrzeżu rozpoczęły się od ogłoszenia podwyżek cen żywności co tym bardziej zdenerwowało robotników, że było to na 2 tygodnie przed świętami.
Anakin
QUOTE(Belfer historyk @ 1/07/2006, 2:26)
Dokładnie ile było to trudno powiedzieć. To tak jak obecnie mamy w ciągu roku kilka podwyżek, albo żywność niezauważalnie, ale ciągle drożeje.
*



ceny (te w sklepie) nie zmieniały się "w ciągu roku". Ceny były regulowane, czyli ustalane przez rząd i zmiany publikowane w Dzienniku Urzędowym.

Takie zmiany cen były czymś wyjątkowym i zawsze dla rządu ryzykownym.

W 1976 oficjalnie nazywała się to bodaj zmianą struktury cenowej. To znaczy drożała żywnośc ale np. taniały piece - z czego lud powinien się jakoś ucieszyć - ale nie ucieszył.

Innym sposobem podwyższania cen była... zmiana nazwy produktu. Stąd geneza wyśmiewanych dziś np. "zwisa męskiego ozdobnego" zamiast krawatu, "bijaka" zamiast łotka. Krawat i młotek kosztował ile kosztował - tyle, że ich nie było (co nikogo nie dziwiło, bo mało co było), za to pojawiały się "nowe" towary w swych oryginalnych cenach.

Oczywiście nie muszę przypominac Belfrowi, że dzisiaj "podwyżki" też mogą dotyczyć cen tylko regulowanych (a jest ich znikoma ilość - np. cene za ciepło tzw. OC) oraz podatki. Tak więc może być podniesiona akcyza na beznynę co powinno skutkowac odpowiedniej podwyżce cen beznyny przez rafinerie i sprzedawców - ale niekoniecznie.
Pozostałe zmiany cen wynikają z rynku. Ogólny wzorst cen konsumpcyjny nazywamy inflacją i jest jak na razie minimalna.
Net_Skater
Polityka cen za czasow "wladzy ludowej" jest doskonalym przykladem jak bardzo odbiegala od rzeczywistosci gospodarka typu scentralizowanego. Oficjalnie, ustalanie cen bylo zadaniem organu rzadu o nazwie Panstwowa Komisja Cen, nieoficjalnie - decyzje byly podejmowane przez Komitet Centralny PZPR, na podstawie analiz i sugestii przedstawianych przez Wydzial Ekonomiczny KC PZPR. Kryteria byly czesto pozbawione jakichkolwiek przeslanek ekonomicznych, natomiast kierowano sie dziecinnie populistycznymi maksymami jak np. "lud pracujacy miast i wsi nie moze chodzic glodny". I tak np. cena 1 kg chleba przez wiele lat wynosila owczesnych 3 zl. 50 gr. co spowodowalo np. taki paradoks jak uzywanie chleba do tuczenia swin, bo cena dostepnej na rynku paszy byla znacznie wyzsza niz cena kilograma chleba ! Wladza "ludowa" i jej polityka cenowa przez caly okres istnienia miala zawsze "konkurencje": istnienie czarnorynkowego kursu dolara oraz obecnosc konsumpcyjnych produktow zagranicznych ktore najrozniejszymi drogami dostawaly sie do Polski i ladowaly na roznych bazarach, ciuchach czy malych prywatnych sklepikach z najrozniejsza galanteria. Ja np. w latach 70-tych kupowalem koszule wylacznie na warszawskich ciuchach, pracowicie zaopatrywanych paczkami slanymi przez Polonie roznych krajow. Ceny byly wyzsze niz w sklepach panstwowych, ale produkt byl atrakcyjniejszy.
N_S
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.