Kompetencje Prezydenta w Konstytucji Marcowej - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Wybrane specjalizacje historii > HISTORIA PAŃSTWA I PRAWA
patrycjakorycka
Dzień dobry,
Chciałabym zapytać o mały zakres uprawnień Prezydenta w świetle Konstytucji Marcowej.
W książce Historia Polski ( rok wydania 1988 ) przeczytałam, iż " Te skromne kompetencje dla głowy państwa wynikały jednak z obawy projektodawców ustawy, związanych z klasycznym stronnictwem prawicowym, a mianowicie endecją, że godność tę może objąć jej przeciwnik polityczny - Piłsudski."
Co o tym sądzicie? Może macie do polecenia nowo wydane książki z Historią okresu II RP.
Pozdrawiam, Patrycja
patrycjakorycka
W książce Z. Witkowskiego "Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 1921-1935" ( rok wydania 1987) również znalazłam taką samą infomrację: "Model prezydentury w Konstytucji marcowej przyjęty został głównie pod wpływem nie skrywanej przez prawicę i część centrum konstytuanty niechęci i obawy przed Piłsudskim jako kandydatem numer 1 do fotela prezydenckiego".

Pozdrawiam, Patrycja
tellchar
Generalnie u innych autorów znajdziesz to samo. Można dodać, że konstytucja marcowa była wzorowana na konstytucji III Republiki Francuskiej, a w tamtym ustroju pozycja prezydenta, z początku teoretycznie silna, w praktyce była słaba.
U nas był jeszcze jeden błąd - w konstytucji "zapomniano" o przyznaniu prezydentowi prawa do rozwiązania sejmu przed upływem kadencji w przypadku, gdy sejm uchwalił wotum nieufności radzie ministrów. Dlatego w latach 1921 - 1926 mieliśmy "sejmokrację" i częste zmiany rządów.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.