Flaga Prusów Bałtyjskich - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Forum > Nauki Pomocnicze Historii > Heraldyka i Weksylologia
Jakkonles12
Chodzi o flagę z załącznika. Czy jest tu osoba, która umiałaby wyjaśnić jej symbolikę i historyczność? Flagę można widzieć na stronie Towarzystwa Prusaspirā, a także w Osadzie Jaćwiesko-Pruskiej w Oszkiniach (gmina Puńsk), a nie wiem, do czego się ona odwołuje. Widziałem jedno uzasadnienie, ale na stronie, gdzie prawda jest mieszana z kłamstwem i miejscami robią nie powiem co z logiki.
El_Slavco
Nie znalazłem niestety opisu symboliki flagi "Staro-Prusów", ale bardzo podobna jest (była) flaga Niemców Sudeckich (Sudetenland), których region przypadł po I WŚ Czechosłowacji. Różnica polega n tym, że nie mana niej dwóch białych poziomych pasków. Znaczenie tej flagi było następujące: Niemcy sudeccy przyjęli flagę niemiecką (wersja ta, która obowiązuje dzisiaj, bo była znana już w XIX wieku), ale po ostatecznym pozostaniu Sudetenlandu przy Czechosłowacji, na znak smutku (i niejako żałoby) kolor złoty zmieniono na kolor czarny.

Opis flagi Sudentenland (de, en)
MaMet
Jeśli chodzi o kolorystykę, to ewidentnie powstała ona od herbu, który jest na stronie Prusaspira. Choć zgodnie z zasadami heraldyki więcej na fladze powinno być bieli (srebra), skoro tarcza herbu ma taki kolor. Co do symboliki, to trzeba by zajrzeć do specjalistycznej literatury o symbolice kolorów.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.