"Ghosts of War" - wyprawy na pola bitew II wś. - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia powszechna > II WOJNA ŚWIATOWA > Uzbrojenie > Wojska pancerne, piechota zmechanizowana i kawaleria
Battle detective
Cześćsmile.gif

Podczas moich podróży po polach bitewnych frontu zachodniego (z ostatnich 17 miesięcy spędziłem tam 3 i przejechałem prawie 50 tys km.), chyba najwiekszą frajdę sprawia mi odszukiwanie miejsc ze zdjęć archiwalnych z niemiecką pancerką.
Mam ich kilkadziesiąt w zbiorze, a w temacie będę wrzucał krótkie analizy paz nimi związane, zdjęcia z dziś, archiwalne i ich kolaż, czyli "ghosty".
A więcej materiałów z moich wypraw znajdziecie na fanpage Wyprawy śladami II Wojny Światowej.

W sierpniu z mapami i zdjęciami archiwalnymi odwiedziłem po raz drugi Villers Bocage. I tak od miejsca, do miejsca gdzie niszczono pojazdy obydwóch armii. A dziś o chyba najefektowniej zaparkowanym wraku z tej bitwy.


Ghosts of war (1): Zniszczony Tiger I '111' z 1./s.SS-Pz.Abt.101. Bitwa o Villers Bocage, 13 czerwca 1944.

1. Propagandowy wydźwięk przedpołudniowej akcji Wittmanna w Villers Bocage przykrył dwa ważne fakty: że stracił swojego Tigera I '212' i że podczas II fazy bitwy doszło tam do rzezi czołgów z 1.Kompanii.

2. Około 14:00 miasto zaatakowały Panzer IV z Kampfgruppe Ritgen (II./Panzer Regiment 130) i Tigery I z 1./s.SS-Pz.Abt.101. 8 mastodontów zjechało ze wzgórza 213 wprost na pozycję B Sq z 4th CLY i C Coy 1/7th Queens. Wbrew fundamentalnym regułom działania czołgów - bez wsparcia piechoty i w ciasną zabudowę miejską.

user posted image
Świetna robota mojego druha Marcina.

user posted image

user posted image

3. Około 15:00 jako pierwszy został wyeliminowany Tiger I '111' Ostuf. Hannesa Philipsena, który prowadził atak przez Rue Pasteur. Autorem były z największym prawdopodobieństwem Sherman Firefly (Sgt. Bobby Bramall) z B Sq 4th CLY ukryty po lewej stronie drogi. W czołgu ginie kierowca, a reszta załogi ucieka. Pózniej we wnętrzu Tigera brytyjczycy znależli... Żelazny krzyż Philipsena (obok było jego zdjecie), który przekazano jego rodzinie w 2014 roku.

user posted image
Na drugim planie zniszczone Tiger I '113' (Ostuf. Ernst) i Panzer IV Kampfgruppe Ritgen.

user posted image

user posted image

user posted image


4. Łącznie podczas II fazy bitwy zostało ustrzelonych 5 Tigerów I, czyli wszystkie które wjechały do centrum Villers Bocage: trzy to straty bezpowrotne ('111', '113', '123'), a dwa potem odholowano ('124' i '122'). Brytyjczycy osiągnęli ten sukces za pomocą kilku broni p-panc (armaty, PIAT), dwóch czołgów Cromwell i Shermana Firefly.

5. 15 czerwca podczas niemieckiego kontrataku na wschód od Cahagnes został uszkodzony kolejny Tiger I Philipsena. Ten po zmroku podkradł się do niego, naprawił go i wrócił do swojej kompanii. Dzień później nie miał już tyle szczęścia. Jego Tiger I '104' został wyeliminowanym 4 trafieniami w okolicach Cahagnes. Łupem może podzielić się załoga działa 17-pdr z 65th Norfolk Yeomary i C Sq 8th Hussars. Kierowca i radiooperator zostali skoszeni z karabinu maszynowego, a Philipsen został śmiertelnie trafiony w brzuch odłamkami granatu około 35 metrów od czołgu.

user posted image
Od lewej: Ostuf. Philipsen (zginął 16 czerwca), Hstuf. Wittmann (zginął 8 sierpnia) i Ustuf. Gunther (zginął 15 czerwca).

6. 1./s.SS-Pz. Abt. 101 w ciągu pierwszych 4 dni walk w Normandii straciła bezpowrotnie 5 Tigerów I ('111', '113', '123', '132' i '104'), 13 zabitych i 17 rannych.

Pozdrawiam,
Łukasz
Prawy Książę Sarmacji
Pierwszy kolaż wygląda świetnie smile.gif
Battle detective
Zapraszam w strefę Bitwy o Ardeny i na trasę ataku Kampfgruppe Peiper.

Ghosts of War: Befehlspanther Ausf. G '152' z Stab I./SS.Panzer-Regiment 1, KG Peiper. 17 grudnia 44, Ligneuville.

1. Trwa wyścig do Mozy. 17 grudnia po 13:00 czołówka KG Peiper pod dowodztwem Wernera Sternebecka w składzie dwa Panzer IV i dwa SPW w pośpiechu opuściła Baugnez, by zdobyć most w Ligneuville. Mieszczący się tam sztab 49. Brygady Przeciwlotniczej mógł być cennym żródłem informacji. Zostawiają za sobą dziesiątki amerykańskich jeńców, którzy wkrótce zostaną tam zamordowani. Wydarzenie to jest znane jako masakra w "Malmedy".

2. Około 13:45, po krótkiej wymianie ognia w Ligneuville straż przednia wykonała zadanie. Sternebeck wszedł do Hotelu du Moulin, gdzie na stole w restauracji tliły się jeszcze papierosy i niedopity koniak amerykańskich oficerów, którzy chwilę wcześniej stamtąd uciekli. Nagle na zewnątrz nastąpił wybuch.

3. Do wsi wjechała kolejna grupa pojazdów, a Befehlspanther '152' Ustuf. Arndta Fischera (adiutant Wernera Poetschke, dowódcy I./SS.Pz.-Rgt. 1) wpadł w zasadzkę i został trafiony z tyłu z około 100 m przez M4 Sherman 'dozer' z 44th Tank Battalion, 9th Armored Division. Zatankowany kilka godzin wcześniej, z pełnymi kanistrami, błyskawicznie zajął się ogniem. Z wnętrza wydostało się czterech członków załogi, a w środku zginął kierowca Wolfgang Simon.

user posted image

user posted image

user posted image


4. Drugą ofiarą Shermana był SPW. Kolejny, z Jochenem Peiperem i Josefem Diefenthalem (dowódca III./SS-Panzer-Grenadier-Regiment 2), skręcił w lewo, w boczną drogę obok kościoła, unikając trafienia. Podobno Peiper ruszył z panzerfaustem aby zniszczyć Shermana, ale załoga innego SPW z zamontowanym działem 75mm była szybsza. Później Niemcy mordują za Hotelem du Moulin ośmiu amerykańskich jenców.

user posted image

user posted image

user posted image

5. Mamy tu przykład złamania podstawowych procedur bezpieczeństwa, bo we wnętrzu jednego pojazdu byli dwaj bardzo ważni oficerowie (Peiper i Diefenthal) z LAH. Wcześniej Panterę '001' Peipera wyłączyła z akcji awaria.

6. Losy Peipera i Arndta Fischera wielokrotnie się krzyżowały. W Rosji Fischer był jego adiutantem, podczas procesu w Dachau dzielili celę, a później został jego dentystą.

Arndt Fischer
user posted image

7. Befehlspanther '152' został wyprodukowany w fabryce M.A.N (Fgst. Nr: 121080) we wrześniu 44. Zimmerit nałożono tylko na wieżę, na którą zamontowano typowe dla Liebstandarte uchwyty do gąsienic. Czołg był pomalowany w "klasyczny" kamuflaż (Dunkelgelb + Olivgrün + Rotbraun). Na przedniej płycie widać literę "A", znak że inspektorzy z Heeres-Abnahmestelle dopuścili czołg na front. "Balkenkreuze" namalowano w rogu bocznej części wanny.

user posted image

user posted image
Battle detective
Ghost of War: Tiger I '324' z 3./schwere SS-Panzer-Abteilung 101. Dreux.

Dziś o przejeździe Tigerów I z 3. Kompanii s.SS-Pz.Abt. 101 do Normandii, a moje 'Wyprawy" ruszają tam 15 kwietnia, 1 lipca i 7 pażdziernika. (http://bit.ly/NormandiaTour2018). W programie 7 dni i dziesiatki miejsc od plaż z D-Day, przez strefy dwalk spadochroniarzy, bitwy w głębi lądu, aż do "Kotła Falaise" i Muzeum w Saumur. Równiez wiele "ghostów".

user posted image

1. 7 czerwca, wczesnym porankiem, Batalion i jego 45 Tigerów I (3x w Staab i po 14x w 3 kompaniach) wyjechał razem na front. 3. Kp stacjonowała wcześniej w strefie Chateau Songeons. Zniszczone mosty na Sekwanie wydłużył trasę i jednostce nakazano przejechać przez Paryż. Co prawda w Les Andelys saperzy zbudowali zastepczy, ale jego konstrukcja nie wytrzymałaby przejazdu mastodontów.
- Tego dnia zmęczonego kierowcę Tigera '305' zastapił celowniczy. Niedługo potem, na zjeździe zakończonym ostrym zakrętem, czołg wyrzuciło z drogi i wbił się w budynek z witryną sklepową. Załoga w porę zatrzasnęła luki przed opadajacymi cegłami, a Tigera wycofał już profesjonalny kierowca.

user posted image
Mosty w Les Andelys.

3. Czołgi 3. Kp przejechały przez stolicę wieczorem, a na nocleg dołączyły do reszty formacji w Wersalu, gdzie została zbombardowana (podobno ruch oporu oznaczył pole biwaku). Rankiem 8 czerwca 1 i 2 Kp. ruszają na front, a 3Kp. dostała rozkaz powrotu do Paryża.
- Na trasie nagle zatrzymał się Tiger I '333'. Okazało się, że podczas nocnego tankowania załoga wlała do baków kilka kanistrów wody. Czołg na jakiś czas był wyłączony z marszu, a jego dowódca, Rolf von Westernhagen dostał mocny ochrzan od dowódcy batalionu i zarazem jego brata – Heinza.

4. W Paryżu Tigery przyciagnęły znowu tłumy mieszkańców, tym razem pod wieżę Eiffla, a dowódca obrony miasta gorączkował się, że przyciągną też alianckie bombowce.
- Druga parada to zapewne fortel, który miał "zwiększyć" liczebność jednostki, zresztą skutecznie stosowany przez Rommla w 1941 roku w Tunezji.

5. W dalszej części przemarszu 3. Kp na front było bardziej drastycznie. Na niebie pojawiały się "jabos", kolumnę rozdzielały awarie, przez co nie zdążyła zameldować się 13 czerwca w Villers Bocage i wspomóc w bitwie 2 i 3 Kp., a dzień później jej część spotkał mały armagedon w Evrecy. Ale to już inna historia.

6. Na zdjęciu z 8 czerwca, w centrum Dreux stoi Tiger I '324' (Uscha.Merker), najpewniej z uszkodzonym układem jezdnym. Wszystkie czołgi tej kompanii miały go starego typu z bandażami gumowymi na kołach jezdnych. Tiger miał kilka ciekawych szczegółów.
- Jako jeden z dwóch czołgów z 3. Kp miał inną kolorystykę numerów. Zamiast niebieskich z białymi obwolutami - pełne żółte.
- Pomiędzy zapasowymi ogniwami gąsienic zawieszono drewniane klocki. Zapewne miały pomóc w razie ugrzęźnięcia w błocie.
- Na wieży wiszą hełmy, które w 44 nie były obowiazkowym wyposażeniem załogi.

user posted image

user posted image

user posted image
emigrant
Czapka z głowy, za pomysł i za wykonanie. Brawo! Proszę o więcej.


Bezdyskusyjnie !!! Wspanialy material !
Moderator N_S
Gajusz Mariusz TW
Znakomita sprawa, już zaczynam oszczędzać pieniązki smile.gif
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.