Ignorowanie ustalen Vaticanum III przez wladze PRL - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia Polski > POLSKA LUDOWA > Polska Ludowa ogólnie
farkas93
Zasadniczo nie słyszy się o kontestacji Soboru Watykańskiego II i działań papieży posoborowych w okresie PRL. Nie ma w tym nic dziwnego bo w sytuacji zimnej wojny między państwem a Kościołem, duchowieństwo i katolicy starali się stanowić światopoglądowy monolit (w dużym uproszczeniu). Niemniej pewnie istniały jakieś nieduże środowiska konserwatywne niechętne lub wrogie zmianom w Kościele. Z tego co kojarzę to ludzie skupieni wokół Mariana Barańskiego mieli chyba zbliżone, do takiego stanowiska, poglądy. Zapraszam do dyskusji.
Prawy Książę Sarmacji
Z tego co kiedyś gdzieś przeczytałem prymas Wyszyński wprowadzał zmiany ewolucyjnie, nie będąc nadgorliwym.

Zapewne było tak jak piszesz, konflikt państwa z Kościołem hamował jakieś ostrzejsze kontrowersje na ten temat w samym Kościele.
asceta
Generalnie biskupi wielkiego formatu popierali sobór, więc sprzeciwu nie było. Po wyborze Karola Wojtyły, zwolennika soboru, na stolicę Piotrową jakakolwiek ostrzejsza kontestacja soboru była już nieprawdopodobna.
farkas93
W Warszawie była podziemna organizacja Samoobrona Wiary, która miała walczyć ze zmianami soborowymi i posoborowymi. Utrzymywali ponoć nawet kontakt z Jędrzejem Giertychem. Pytanie tylko na ile była to rzeczywista organizacja, a na ile prowokacja SB. Z organizacją miał być związany Bogusław Rybicki, po latach oskarżony o współpracę z SB, ale jego proces lustracyjny został umorzony.

To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.