Podwójne karabiny maszynowe w czołgach włoskich - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia powszechna > II WOJNA ŚWIATOWA > Uzbrojenie > Wojska pancerne, piechota zmechanizowana i kawaleria
Daweo
Większość czołgów, używanych podczas II wojny światowej, miało w swoim uzbrojenie karabin lub karabiny maszynowe - montowano je w różnych miejsach - na wieżach (jako przeciwlotnicze), sprzężone z działem, w kadłubie, rzadko we własnych wieżyczkach (Crusader Mk.I), natomiast najczęściej pojedynczo - dziwi mnie więc, że wiele czołgów produkcji włoskiej, było uzbrojonych w zdwojony karabin maszynowy Breda 38 - M11/39 (w wieży), M13/40, M14/41, M15/42 (w kadłubie). Zastanawiam mnie przyczyna takiego rozwiązania confused1.gif
Jedyny szerzej stosowany czołg z takim rozwiązaniem, jaki kojarzę poza maszynami włoskimi to niemiecki Pz. III we wczesnych wersjach (2 km sprzężone z działem). Czy możecie podać inne przykłady czołgów, walczących w drugiej w.ś. które były uzbrojene w działa i zdwojony karabin maszynowy?
Varyag
Walczący może nie, ale przyjrzyj się szwedzkiemu Strv m/42.

https://www.aviarmor.net/tww2/photo/sweden/.../strv_m42_3.jpg

Pierwsze prototypy francuskiego B.1 miały wieżę ST4 z podwójnym k.m. 8mm

http://www.tanks-encyclopedia.com/wp-conte...15/12/CharB.jpg
Gajusz Mariusz TW
Nie zapominajmy o... Pz.Kpfw I smile.gif
czarny piotruś
Przeczytaj post wprowadzający to zalapiesz, że jedynka się nie łapie wink.gif podwójny km oprócz uzbrojenia głównego
Daweo
Celowo użyłem słowa walczyły, gdyby zastosować słabszy warunek znajdowały się na uzbrojeniu to można dodać M6 Heavy Tank
QUOTE(TM 9-721: WAR DEPARTMENT TECHNICAL MANUAL HEAVY TANKS M6 AND M6A1 FEBRUARY 5 @ 1943)
(...)
c. Armament
(...)
GUN, machine, cal. .50, M2, HB (twin mount T-52), in bow of hull
(...)

Wracając do Włoch, to oczywiście pracowali nad mocniejszymi czołgami niż te, które wymieniłem w pierwszym poście - między innymi P26/40 - opis i zdjęcia (Aviarmor.net) (wszystkie dalsze zdjęcia pochodzą z tego artykułu) - tutaj mam pewne wątpliwości.

Na pewno, początkowo prototypy miały podwójny karabin maszynowy w kadłubie tak jak M15/42 - zdjęcie - prototyp P26/40 i M15/42, jednak później zrezygnowano z niego - zdjęcie - opisane jako drugi prototyp z armatą 75/34 i dopracowaną wieżą oraz kadłubem, 22 lipca 1942. Gdy Niemcy rozpoczęli okupacje przejęli 5 przedseryjnych czołgów i części do budowy około 200 czołgów.

Wątpliwości mam co do uzbrojenia tych seryjnych czołgów, w tabelce jako uzbrojenie (ВООРУЖЕНИЕ) podano 75-mm armatę L.75/34 i 8-mm km Breda wzór 1938 albo 75-mm armata Kwk 75\34(i) i dwa 8-mm km-y MG38, w tekście możemy wyczytać
(...)Вооружение Р26 состояло из 75-мм танковой пушки, которая в итальянской армии имела обозначение Cannone da 75/18 (т.е. длиной 18 калибров). Рядом с пушкой устанавливался 8-мм пулемет Breda mod.38. По сравнению с более ранними моделями боекомплект для пушки составлял 65-66 снарядов, для пулеметов – 567-600 патронов.(...)

Czyli: Uzbrojenie P26 składało się z 75-mm czołgowej armaty, która w armii włoskiej miała oznaczenie Cannone da 75/18 (czyli długości 18 kalibrów). Razem z armatą montowano 8-mm karabin maszynowy Breda mod.38. W porównaniu ze wcześniejszymi modelami zapas amunicji dla armaty składał się z 65-66 pocisków, dla karabinów maszynowych - 567-600 nabojów
Skoro mowa o jednym karabinie maszynowym, to dlaczego o zapasie amunicji do karabinów maszynowych? Jak wyglądało uzbrojenie w wersji seryjnej - jeden czy dwa karabiny maszynowe, a może występowały oba warianty? Gdzie był/były one umieszczone?

Jeszcze na marginesie, wydaje mi się że ostatnie zdjęcie - to wieża nie pochodąca z czołgu P40 - przede wszystkim nie widać nitów, w przeciwieństwie do innych zdjęć. Z jakiego czołgu może pochodzić ta wieża?
El Muerte
Wieza na zdjeciu-zagadka. Bez nitow ale pochodzi z P-40. Wieza (tu sie domyslam) zlozona z czesci jakie Niemcy przejeli po 1943 roku,i moze latwiej im bylo te czesci zespawac niz znitowac (lepsza wieza)?
Co do liczby mnogiej w opisie zapasow amunicji- niektore P-26/40 mialy dodatkowy karabin maszynowy w celach przeciwlotniczych, ktory w razie potrzeby byl montowany na wiezy. Nie bylo to stale uzbrojenie wiec moze nie wystepuje w opisie uzbrojenia czolgu, ale w opisie amunicji liczba naboi byla stala, obojetnie czy byly dwa czy jeden karabin. smile.gif
Moja opinia nie-eksperta.
Pibwl
QUOTE(Daweo @ 25/07/2017, 14:50)
Większość czołgów, używanych podczas II wojny światowej, miało w swoim uzbrojenie karabin lub karabiny maszynowe - montowano je w różnych miejsach - na wieżach (jako przeciwlotnicze), sprzężone z działem, w kadłubie, rzadko we własnych wieżyczkach (Crusader Mk.I), natomiast najczęściej pojedynczo - dziwi mnie więc, że wiele czołgów produkcji włoskiej, było uzbrojonych w zdwojony karabin maszynowy Breda 38 - M11/39 (w wieży), M13/40, M14/41, M15/42 (w kadłubie). Zastanawiam mnie przyczyna takiego rozwiązania confused1.gif
*

Przyczyna wydaje się prosta - gęstość ognia przeciw piechocie... Dwa są skuteczniejsze od jednego. Nie zapominaj o włoskich tankietkach, które też początkowo miały jeden km Fiat, potem zamieniony na dwie Bredy.
Daweo
QUOTE(Pibwl @ 25/02/2019, 9:32)
Przyczyna wydaje się prosta - gęstość ognia przeciw piechocie... Dwa są skuteczniejsze od jednego. Nie zapominaj o włoskich tankietkach, które też początkowo miały jeden km Fiat, potem zamieniony na dwie Bredy.
*

Zgoda, trend rozpoczął się od tankietek, ale w innych państwach również opracowywano i produkowano tankietki, jednak z tego co mi wiadomo, w żadnym nie zdecydowano się na produkowanie tankietki ze zdwojonym karabinem maszynowym. W przypadku Królestwa Włoch musiał wystąpić jakiś czynnik, nieobecny w innych państwach, tylko jaki confused1.gif
Może to kwestia dostępnych wtedy karabinów maszynowych - czołgowy 8 mm karabin maszynowy Breda, miał magazynek mieszczący zaledwie 24 nabojów, ale z drugiej strony nie chcę mi się wierzyć, żeby nie potrafiono opracować lepszego karabinu maszynowego, który byłby w stanie zastąpić dwa.
Grzesio
Czy możecie podać inne przykłady czołgów, walczących w drugiej w.ś. które były uzbrojene w działa i zdwojony karabin maszynowy?

Radziecki BT-2 oczywiście, w wersji z podwójnie sprzężonym DT (plus trzeci osobno) - o ile do wojny nie przezbrojono ich wszystkich w armaty?
ChochlikTW
Przykład nie spełnia warunku walki w czasie 2wś, ale ma działo i podwójny karabin maszynowy.
Verdeja
Kkkkkkk
Może chodzi o to jak planowano je wykorzystać? Włosi mogli po prostu uważać że takie rozwiązanie bardziej im się przyda do realizacji swoich planów. To może być po prostu kwestia ich doktryny wojennej i podejścia do broni pancernej.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.