Mudżahid Jusuf Al-amir - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia powszechna > ŚREDNIOWIECZE > Słowianie i Węgrzy
Nalivaiko
Witam Panów, jakiś czas temu obiło mi się o uszy o słowiańskim niewolniku, który po wyzwoleniu utworzył państwo na terytorium Iberii - taifę Denii. Czy którykolwiek z Was kiedyś natknął się na informacje o nim? Można przeczytać o tej postaci w jakichś książkach? Słyszałem kiedyś, że Tadeusz Lewicki o nim pisał, ale internet nic konkretnego na ten temat nie mówi, nie mogę znaleźć żadnych odpowiednich źródeł. Rzucił mi się w oczy "Słownik starożytności słowiańskich", szukałem trochę, ale niczego nie znalazłem. Ktoś coś wie?
aljubarotta
QUOTE(Nalivaiko @ 24/04/2017, 12:45)
Witam Panów, jakiś czas temu obiło mi się o uszy o słowiańskim niewolniku, który po wyzwoleniu utworzył państwo na terytorium Iberii - taifę Denii. Czy którykolwiek z Was kiedyś natknął się na informacje o nim? Można przeczytać o tej postaci w jakichś książkach? Słyszałem kiedyś, że Tadeusz Lewicki o nim pisał, ale internet nic konkretnego na ten temat nie mówi, nie mogę znaleźć żadnych odpowiednich źródeł. Rzucił mi się w oczy "Słownik starożytności słowiańskich", szukałem trochę, ale niczego nie znalazłem. Ktoś coś wie?
*



Zapewne chodzi o pracę prof. Lewickiego pt. Osadnictwo słowiańskie i niewolnicy słowiańscy w krajach muzułmańskich według średniowiecznych pisarzy arabskich, "Przegląd Historyczny", 43, 3-4 (1952), s. 473-491, dostępną tutaj.
Nalivaiko
Dzięki, a jeszcze gdzieś mógłbym znaleźć o tym informacje?
El_Slavco
Ja znalazłem coś takiego:
http://ciekawostkihistoryczne.pl/2014/01/1...wladca-ibizy/2/

Ale nie wiem czy to o tym samym wink.gif
Nalivaiko
Tia, to o tym samym, ale nie przepadam za tą stroną, nie jest zbyt merytoryczna. Niemniej dzięki.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.