Liczba ludności i liczba Polaków w 1910 r. - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia Polski > OKRES MIĘDZYWOJENNY, II RZECZPOSPOLITA > Kształtowanie się II RP 1918-1923
Ferdas
Zrobiona przez mnie tabelka zawierająca ludność ziem polskich i szacowaną liczbę Polaków, procenty podane na podstawie "Mapy rozsiedlenia ludności polskiej z uwzględnieniem spisów" z 1916 roku.
Dane dla wszystkich 3 zaborów pochodzą z 1910 roku. Tabelka zawarła I RP oraz Prusy Wschodnie i cały Śląsk, bonusowo także - ziemie polskie w granicach z XVII wieku i Bukowinę, gdzie też trochę ludności polskiej było.
Danych dla Śląska brakuje na mapie, ale zostały kiedyś podane na forum. Dokładnych danych dla Pomorza Zachodniego i rejencji frankfurckiej niestety nie znalazłem.
Może się komuś przyda wink.gif

https://www.easypaste.org/file/irVU7w6t/Dmow.xlsx?lang=pl
przemchelm
Leksykon (XLLEX.DLL) jest uszkodzony lub niedostępy sad.gif
Lord of Prussia
Komputer melduje mi obecność wirusa w pliku.
Ferdas
Link już jest dostępny pod adresem
https://megawrzuta.pl/download/e139b70affd2...f7680d107f.html
Nie będzie żadnego wirusa wink.gif
Dodałem troszkę poprawek, uzupełniłem o ludność dzisiejszych ZO. Dane pochodzą za dzień 31.12.1910/01.01.1911, procenty Polaków na podstawie ww. mapy, wyjątek - przyszłe ZO - dane ludności polskiej z 1905 roku, zaś ziemie rosyjskie utracone w XVII wieku - na podstawie spisu z 1897, ale proporcjonalnie do ludności w 1911.
mlukas
Super. Przyda się na pewno.

BTW może ktoś wie o jaką książkę chodzi. Mój ojciec w latach '70 spisał ręcznie (nie było wtedy ksero) w bibliotece dane procentowe narodowości dla powiatów z Kresów Wschodnich.
Była to książką jakiegoś przedwojennego autora który podawał tam swoje szacunki, różniące się częściowo od wyników spisu z 1931. Względnie były to szacunki dla końca lat 30 właśnie.
Problem z tym że zaginęła kartka z autorem i tytułem książki:) A same dane są bardzo ciekawe , chciałbym je jakoś wykorzystać ale musiałbym się powołać na źródło...
Realchief
Obawiam się, że będzie ciężko.
W bibliotekach cyfrowych dostępnych takich książek (o sytuacji etnicznej na kresach) jest co najmniej kilkadziesiąt.
Nie dalej jak w tym tygodniu czytałem książkę Konstantego Skorowskiego "Sprawa narodowościowa na kresach wschodnich" tu akurat poddaje krytyce spis z roku 1921 i stara się go zweryfikować.
Jest to o tyle ważne, że pierwotnie to był raport dla Władysława Sikorskiego, który sprawował wtedy funkcję premiera i miał przedstawić faktyczny układ na Kresach. Swoją drogą w ogóle świetna pozycja bo naświetla też popełnione błędy jeśli chodzi o politykę narodowościową.
mlukas
Aha, skoro są on-line to pewnie ją znajdę porównując dane statystyczne które mam z tymi które tam są.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.