Zjednoczenie Patriotyczne "Grunwald" - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia Polski > POLSKA LUDOWA > Od kryzysu do demokracji 1980-1989
swatek
Czy można się dowiedzieć czegoś więcej o organizacji narodowych komunistów ZP "Grunwald"?
Na przykład kto należał do tego zjednoczenia?
kumush
Oprócz Studentowicza w skład Krajowego Komitetu Organizacyjnego ZP "Grunwald" wchodzili Kazimierz Ćwójda, Bohdan Poręba, Stanisław Szkutnik, Andrzej Żebrak, Józef Kukułka. Zjednoczenie ostatecznie ukonstytuowało się w czasie swego I Zjazdu, który miał miejsce w Olsztynie w dniach 4-5 lipca (według Ryszarda Holzera miał się odbyć 11 października 1981 r.). W skład Prezydium 96-osobowej Rady Naczelnej weszli: Bohdan Poręba jako przewodniczący, Roman Moraczewski, Władysław Tryliński, Kazimierz Kretowicz, Stanisław Stemolewski, Zenon Łobacz, Jan Płaziński. Prezes 31-osobowego Zarządu Krajowego: Zdzisław Ciesiołkiewicz, sekretarz generalny Kazimierz Cwojdan (Ćwójda), Ignacy Łakomiec, Ignacy Kimszal, Roman Dudziński, Janusz Krzyczyński i Jerzy Widawski. Pewne wpływy "Grunwald" miał w tzw. "branżowych" związkach zawodowych: siedziba władz Zjednoczenia mieściła się w lokalu związku hutników w Hucie Warszawa, w wydawanym przez "branżowców" biuletynie "Wtórnik" ukazały się "Prokoły Mędrców Syjonu", Zdzisław Ciesiołkiewicz pisywał na łamach "Hutnika Warszawskiego".

W okresie stanu wojennego Zjednoczenie Patriotyczne "Grunwald" uległo dezintegracji, głównie na skutek trwających od lata 1981 r. walk między frakcjami Ciesiołkiewicza-Zalewskiego i Poręby (wspieranego przez Ćwójdę i Mieczysława Trzeciaka). Stracił swój impet połączony z "Płomieniami" tygodnik "Rzeczywistość" (odwieszono go w maju 1982 r.), chociaż przez pewien czas próbował jeszcze organizować wokół siebie "beton" PZPR w Klubach Wiedzy Społeczno-Politycznej "Rzeczywistość" (patronem których był Tadeusz Grabski). Niejako "testamentem" narodowego komunizmu był zamieszczony w "Życiu Literackim" w lutym 1982 r. historyczny artykuł Władysława Machejka "My, 'nacjonaliści' z PPR". "Narodowokomunistyczne" tendencje można było wszakże zaobserwować np. w czasie w konfliktu granicznego z NRD o tor wodny do portu w Świnoujściu. Organizacje partyjne podejmowały rezolucje, w których domagały się, aby w rozmowach z władzami NRD strona polska kierowała się dumą narodową, a Komitet Wojewódzki PZPR w Szczecinie zdaniem Józefa Czyrka zaostrzał stanowisko w rywalizacji w postawach patriotycznych z tamtejszą opozycją i Kościołem, a na krajowym forum partyjnym atakował władze z pozycji hurrapatriotycznych i skrajnie antyniemieckich. W kwietniu 1988 r. na posiedzeniu Biura Politycznego grupa konserwatywna domagała się nawet strzelania do niemieckich statków!


za: http://www.pfls.friko.pl/tradycj2.htm

interpio
Postać reżysera Barewicza (w serialu "Zmiennicy" przyp. wł. ) jest aluzją do osoby Bohdana Poręby, reżysera, który wielokrotnie bardzo ostro krytykował Bareję podczas kolaudacji jego filmów. Poręba stał na czele Zjednoczenia Patriotycznego Grunwald, stąd film "Spadkobiercy Grunwaldu". Organizacja ta powstała 8 marca 1981 roku, w rocznicę wydarzeń marca 1968, i prezentowała faszyzujące i skrajnie antysemickie poglądy. Organem stowarzyszenia był propagandowy tygodnik "Rzeczywistość", który również pojawia się wielokrotnie w serialu, zarówno w oryginale, jak i w postaci periodyku "Rzeczy", wykorzystywanego do przemytu heroiny. Bareja czynił aluzje do osoby Bohdana Poręby już w dwóch poprzednich filmach - w "Misiu" pojawia się reżyser Bogdan Zagajny (w oryginale był to Bogdan Porębal, jednak cenzura nakazała zmianę nazwiska), natomiast w "Alternatywy 4" w siedzibie paramilitarnej organizacji wiszą plakaty "Grunwald - sojusz stuleci Polaków" oraz do filmu "Psie pole" B. Zaręby, członka Zespołu Filmowego Pole.
To urywek ze strony www.zmiennicy.com
polecam jeszcze www.alternatywy4.net smile.gif.

Gdyby nie zainteresowanie kim był Pan Poręba, nigdy bym nie trafił do tego ciekawego forum.
magister
Czy była to komunistyczna organizacja,raczej stalinowska,ale ze skrajną prawicą czyli faszystami też nie miała nic wspólnego
Dagome Sędzia
Prawie półtoragodzinny, amatorski wywiad z Albinem Siwakiem, przeprowadzony niecałe 3 tygodnie temu:
http://www.youtube.com/watch?v=d-GyO1_78Ek...player_embedded
Narodowiec1906
ZP Grunwald miało się po prostu przydać Jaruzelskiemu, nie szukałbym tutaj głębszych idei. Komuna i tyle. Należący do ZP Bohdan Poręba głosował przeciwko rozwiązaniu PZPR.
emigrant
QUOTE(Dagome Sędzia @ 1/08/2011, 22:15)
Prawie półtoragodzinny, amatorski wywiad z Albinem Siwakiem, przeprowadzony niecałe 3 tygodnie temu:
http://www.youtube.com/watch?v=d-GyO1_78Ek...player_embedded
*


A tego na jakim cmentarzu wykopali?
laugh.gif Chyba rekordzista w liczbie kawałów o nim...
Tak na marginesie: do Grunwaldu należał Ryszard Filipski, aktor( m.in.Soroka, Hubal)
I na drugim marginesie: w czym sie przejawiał antysemityzm Grunwaldu?
Baszybuzuk
QUOTE(emigrant @ 6/08/2011, 22:22)
I na drugim marginesie: w czym sie przejawiał antysemityzm Grunwaldu?


Publikacja "Protokołów Mędrców Syjonu" w ramach czegokolwiek innego niż żart chyba pod to podchodzi... wink.gif

W sumie, antysemityzm był tylko jednym z elementów światopoglądu członków stowarzyszenia - określenie narodowy komunizm dość dobrze opisuje ich podejście do rzeczywistości. W sumie, ideowo nic nowego w stosunku do "partyzantów" Moczara, różnica polegała raczej na tym, że moczarowcy byli autentyczną grupą idącą do władzy, a "Grunwald" był raczej grupą oddolną, wykorzystywaną przez walczące frakcje zwierzchnictwa partii do swoich celów.
farkas93
ZP "Grunwald" było najbardziej twardogłowom częścią PRON-u. Jej członkowie to w zdecydowanej większości konserwtywna część PAX-u i beton PZPR. Właściwe to w okresie PRL te najbardziej ortodoksyjne grupy we władzach często łączyły ze sobą idee komunistyczne z endeckimi. Natolińczyccy, Partyzanci, ZP "Grunwald".
szczypiorek
Coś takiego wyszło (nie czytałem , więc za jakość nie ręczę )

http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/229/20262/...d_19801990.html
emigrant
QUOTE(Narodowiec1906 @ 6/08/2011, 21:36)
ZP Grunwald miało się po prostu przydać Jaruzelskiemu, nie szukałbym tutaj głębszych idei. Komuna i tyle. Należący do ZP Bohdan Poręba głosował przeciwko rozwiązaniu PZPR.
*


W sumie ten post chyba mówi wszystko. Komuna jeszcze raz zagrała "moczarowską" kartą. W ich czerwonych łebkach (swoją drogą - komuchy zeszły na psy zupełnie; na ogół potrafiły organizować tego typu prowokacje z większą finezją...) chyba im się zdawało, że adekwatnie do czasów i na zasadzie spróbujmy i tego, a nóż się uda... Jest internacjonalizm, jak Lenin przykazał, jest i patriotyzm (podszyty antysemityzmem, a jakże, bo gdzie polski patriotyzm bez antysemitki) czyli pluralizm w szeregach, kurde balans... Patrzcie, jak pięknie się różnimy...
Julius Fucik
Grunwald to takie popłuczyny neostalinowcy, neoendecy, b. narodowi- radykałowie, ale również osoby o wspaniałej karcie np. gen.Skalski
emigrant
QUOTE(Julius Fucik @ 24/07/2012, 17:22)
Grunwald to takie popłuczyny neostalinowcy, neoendecy, b. narodowi- radykałowie, ale również osoby o wspaniałej karcie np. gen.Skalski
*


Przykro to pisać, bo nazwisko zapisane pięknymi literami w historii. Nie jedyny to przypadek porąbanych wyborów na stare lata. W Samoobronie Leppera też był, były i inne obsuwy...

farkas93
QUOTE
Grunwald to takie popłuczyny neostalinowcy, neoendecy, b. narodowi- radykałowie,

A nawet faszyści. To tutaj zaczynał Janusz Bryczkowski, który w latach 90. nawoływał do zastąpienia demokracji totalitaryzmem faszystowskim i walki z "systemem żydowskim".
Julius Fucik
Ja bym ZP "Grunwald" umieszczał w kontekście walki frakcyjnej w PZPR. Spore wpływy miało min. Katowickie Forum Partyjne, w 1981 powstał Klub im. B.Bieruta. Było to często inspirowane przez różne osoby z tzw. "betonu". Więc i ZP "Grunwald" w ten nurt się wpisuje

Koniec ich wpływów to rok 1985 i odsunięcie generała Mirosława Milewskiego, Stanisława Kociołka, Stefana Olszowskiego przez gen. Jaruzelskiego i gen.Kiszczaka. Czyli jak o MSW mawiano "zieloni" wykopsali "niebieskich".

Co do ZP "Grunwald" to inną taką tajemniczą postacią jest działacz Ligi Narodowo-Demokratycznej i ZP"G",a jednocześnie członek ORMO, Józef Kossecki.


Tak na marginesie, mało znana sprawa czyli młodzieżowe bojówki ORMO


"Adam Hempel ma 51 lat i nie lubi chwalić się przeszłością. Trudno się dziwić: w stanie wojennym zorganizował młodzieżową bojówkę Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej (ORMO), która podżegała demonstrantów Solidarności do bójek z milicją. Ludzie Hempla zostali wyszkoleni w szpiclowaniu - przesiadywali w warszawskiej kawiarni, żeby podsłuchiwać polityczne wątki w rozmowach. Byli uczeni, jak bić, żeby nie zostawiać śladów"

"Kossecki, znajomy Hempla, był w latach 80. członkiem nacjonalistycznego Zjednoczenia Grunwald. Za pomocą teorii cybernetycznych wykazywał w "Żołnierzu Wolności", że Solidarność drogą zbrojnego puczu chciała obalić władzę. W latach 90. był liderem Partii X Stana Tymińskiego"


http://wisla.naszemiasto.pl/archiwum/15938...nauki,id,t.html


Jednak najgorszą sławą cieszyła się grupa popularnie określana mianem „batalionu SS Hempel”. Była to mokotowska jednostka ORMO dr Adama Hempla. Członkowie bojówki wyselekcjonowani z harcerzy ze szkół żoliborskich, prowokowali ZOMO do ataków, wyciągali z tłumu manifestantów, a także niezależnych fotoreporterów i w odosobnionym miejscu masakrowali ich przy użyciu głównie metalowych prętów („łomów”)

http://wpolityce.pl/artykuly/19766-tomasz-...j-sprzed-30-lat
emigrant
Ciekawe rzeczy piszesz. Jeszcze jedno, mało znane oblicze władzy ludowej, do której niektórym tak tęskno. To pewnie owa władza miała na myśli kiedy mówiła, że stawia na młodzież... rolleyes.gif
Dagome Sędzia
QUOTE(szczypiorek @ 24/07/2012, 15:49)
Coś takiego wyszło (nie czytałem , więc za jakość nie ręczę )

http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/229/20262/...d_19801990.html
*

Członek ZP "Grunwald" Józef Kossecki na swoim blogu recenzuje tę książkę:
http://twx.bloog.pl/id,331953197,title,Rec...=5&ticaid=6f370
Dagome Sędzia
Józef Kossecki o Lidze Narodowo-Demokratycznej (do niedawna w ogóle nie wiedziałem, że coś takiego istniało) i ZP "Grunwald":
1) http://www.youtube.com/watch?v=ch_C5WBvD_8...ature=endscreen
2) http://www.youtube.com/watch?v=Wl7Wbw2bLEc&feature=relmfu
3) http://www.youtube.com/watch?v=S0sl65h2sis&feature=relmfu
4) http://www.youtube.com/watch?v=rrkbRVwq1Zo&feature=relmfu
szczypiorek
Losy tego towarzystwa doprawdy ciekawe były (są ?) :

"Po 1989 część jego działaczy pozostających aktywnymi politycznie związała się z kilkoma Stronnictwami Narodowymi, Partią X Stana Tymińskiego (Kossecki był przewodniczącym tej partii w latach 1995-99), a później z Przymierzem Samoobrona. Działali w stowarzyszeniu "Nie dla Unii Europejskiej" oraz w ruchu panslawistycznym (tzw. "moskiewskim" i "smoleńskim"). Tadeusz Bednarczyk współpracował z Leszkiem Bublem. Kilku z nich – jak Edward Prus, Bednarczyk, Szcześniak stali się publicystami Radia Maryja. Część dawnych działaczy ZP "Grunwald" publikowała w "Tygodniku Ojczyzna", "Myśli Polskiej", a następnie – w "Naszym Dzienniku"."

za : http://pl.wikipedia.org/wiki/Zjednoczenie_...tyczne_Grunwald

A jeden z weteranów Zjednoczenia Janusz Bryczkowski na ten przykład :

" (...) Utrzymywał bliskie kontakty z Władimirem Żyrinowskim, którego nakłonił do przyjazdu do Polski w 1994.

W 1994 powiedział m.in.: żeby zaprowadzić porządek prawny w Polsce, trzeba rozstrzelać milion osób (...) "

i : " (...) przystąpił do Związku Zawodowego "Samoobrona" oraz partii Przymierze Samoobrona, niedługo po utworzeniu tego ugrupowania. Objął funkcję wiceprzewodniczącego tej partii. Przed wyborami parlamentarnymi w 1993 był pełnomocnikiem wyborczym utworzonego przez to ugrupowanie KW "Samoobrona-Leppera". W wyborach tych bez powodzenia kandydował z listy tego komitetu do Sejmu w województwie suwalskim (otrzymał 3443 głosy). W 1994 został wykluczony z Przymierza Samoobrony po dokonaniu nieudanej próby usunięcia ze stanowiska lidera ugrupowania Andrzeja Leppera (...) "

za : http://pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_Bryczkowski
Fuser
QUOTE(Julius Fucik @ 25/07/2012, 12:26)
Spore wpływy miało min. Katowickie Forum Partyjne
*


Jest taki film dokumentalny wiele lat temu emitowany w TVP: WYZNANIE KLAKIERA, chyba nie do znalezienia w Internecie.
Jego główny bohater zdaje się od lat mieszka w RFN.
poldas372
Ja Związek Patriotów Grunwald postrzegam jako zebranie nacjonalistów, antyfaszytów, antysyjonistów w jednej organizacji.
Tym samym, łatwiej było tych "odchyleńców" kontrolować przez Urząd Bezpieczeństwa.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.