Co to za bitwa? - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Forum > Historia - pozostałe sekcje > Zabawy historyczne
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38
Grocal
Kolejna zabawa na forum. Każdy z uczestników podaje krótki. konkretny opis bitwy, nie przekraczający 15 zdań żeby nie była to jakaś książka smile.gif Nie podajemy dat rocznych, w przypadku dłuższego braku prawidłowej odpowiedzi podajemy rok bitwy bądż dowódcę. Przy odpowiedzi trzeba podać miejsce bitwy jak i rok np. Obertyn 1531, Połonka 1660 etc. Ja zaczynam !

Bitwa ta jest nierozstrzygnięta. Jest według zgodnego uznania historyków jedną z najkrwawszych i największych bitew w Polsce w okresie rozbicia dzielnicowego. Palmę pierwszeństwa teoretycznie mogła by jej "odebrać" tylko bitwa legnicka. Każda ze stron poszukiwała sobie sojuszników aby zbrojnie rozstrzygnąć narastający konflikt. Jednym z uczestników był Roman Halicki.

ps. Opisujcie również mniej znane bitwy nad którymi trzeba troche posiedzieć żeby je znaleźć ale nie do przesady.
maniutek13
To akurat było łatwe biggrin.gif Chodzi o bitwę pod Mozgawą 13 września 1195r.
Grocal
Nie chciałem od razu zniechęcać do zabawy. Tak, miniutek, teraz Ty zadajesz wink.gif

EDIT.
hmm ostatni mój post jest z 21:37 - i jak tu mówić że Bóg nie istnieje pamiętamy o Tobie Janie Pawle Wielki!
maniutek13
Przepraszam. Byłem troche uganiany przez weekend i całkiem zapomniałem o zagadce. Aha mam pytanie. Czy zadajemy zagadki o bitwach polskich, czy z historii ogólnej też??

"Ta bitwa kończyła bunt możnych krakowskich i księcia Opolskiego przeciw księciu krakowskiemu. Nie została wykorzystana do końca z powodu najazdu Jaćwingów lub Litwinów na Lubelszczyznę."
Grocal
Nie am sprawy, faktycnzie niepotrzebnie popędzam wink.gif Myślę że historia Polski jest an tyle bogata w batalie że można się tlyko na niej oprzeć no chyba że ktoś nie ma weny twórczej a a kolejkę może zadać z powszechnej ale musi zaznaczyć iż z takowej ona jest chyba że wynika to z kontekstu wink.gif mam pytanie czy chodzi o księcia opolskiego czy Opolskiego? wink.gif
maniutek13
mam pytanie czy chodzi o księcia opolskiego czy Opolskiego?

Powiem tak. Chodzi o Władysława księcia Opola.
Grocal
2 czerwca 1273 Bogucin ?
maniutek13
Tak. Teraz ty zadajesz.
Grocal
Wlaśnie czytając zakurzone tematy, natknąłem się na ten miniquiz. Ponieważ to mównica, posty nie nabijane,wiec mysle ze smialo mozna go ruszyc smile.gif

Bitwa między wojskami malopolskimi a oddziałami ruskimi, zakończona śmiercią wodza ruskiego, bitwa ta konczyla wielki najazd tego wodza na tereny Małopolski. Jaka bitwa i ktory rok?
OverHaul
Zawichost 1205.
Grocal
Tak OverHaulu, kontynuuj. smile.gif
OverHaul
No patrz - chyba po raz pierwszy poprawnie napisałeś mój nick! wink.gif

Quiz jest świetny i mam nadzieję, że będzie trwał długo w glorii i chwale. Amen.

A teraz zagadka:
Biskup krakowski dokopuje husytom wink.gif Doprowadziła ta bitwa do czegoś ważnego.
Aron_Lander
Hmm...czyżby chodziło o bitwę pod Grotnikami w 1439r.? Oleśnicki pokonuje opozycję husycką, sprzeciwiającą się jego regencji i koronacji małego Władysława. Stojący na czele opozycji Spytko z Melsztyna, ginie na polu bitwy.

OverHaul
Zgadza się.
Przepraszam za nieobecność, nie zauważyłem nowego postu w temacie rolleyes.gif
Andrzej80
Kolega zapewne zapomniał aby nie blokować zadam następne pytanie.
Po tej bitwie potoczyły się losy elekcji Zygmunta III Wazy????
Konstanthinos
Bitwa pod Byczyną.
Andrzej80
tak zgadza się. Pytanie zadajesz ty
Konstanthinos
Dzięki.

Mimo że w tej bitwie, prowadząć szarżę, zmarł jeden wybitny wódz, jego również wybitny przeciwnik, który własnie powrócił do zawodu i niedawno wcześniej "wykurzył go" z dalekich stron, przegrał tę bitwę.

Co to za bitwa?
Grocal
Jakoś dziwnie kojarzy mi się to z którąś z wojen polsko - tureckich .. a może pierwsza odsiecz Wiednia? Bardziej sprecyzuj pytanie bo troche nagmatwales i trudno sie polapac kto wygral kto zmarl etc. wink.gif
kudłaty76
Gdyby miało to dotyczyć historii powszechnej stawiałbym na bitwę z wojny trzydziestoletniej
P.A.Hadrianus
Bitwa pod Lutzen 16 listopada 1632
Konstanthinos
Tak, chodziło o bitwę pod Lutzen.
P.A.Hadrianus
W wyniku ran odniesionych w tej bitwie zginęli głównodowodzący po obu stronach. Lokalizacja - Ameryka Północna.
Epirota
Bitwa na równinie Abrahama - Quebec, gen. Wolf i hrabia Montcalm
P.A.Hadrianus
Bardzo ładnie jak na nowicjusza:)
Zadajesz...
Epirota
Decydująca bitwa drugiej wojny między tymi przeciwnikami. Jest to zarazem pierwsze zwycięstwo człowieka, który pokonał jednego z najlepszych wodzów w historii świata (o ile nie najlepszego).
pozdrawiam
Necrotrup
Myślałem o II wojnie punickiej - wtedy byłoby to zdobycie Nowej Kartaginy (ale czy to bitwa?) albo bitwa pod Bekulą (Bailen), ale czy była decydująca, to mam wątpliwości...
Primo!
II wojna punicka - bitwa pod Zamą (202 r. p. n. e.). Zwycięstwo Publiusza Korneliusza Scypiona Starszego zwanego później Afrykańskim nad Hannibalem.
Epirota
Necrotrup, Primo! to nie ta bitwa
osorkon
Niektórzy Pyrrusa uważają za największego wodza, no to może Benewet 275 pne-konsul Maniusz Kuriusz zmusza do odwrotu władcę Epiru??????
Konstanthinos
Bitwa Narodów pod Lipskiem? I chodzi o Gebharda Blüchera?
Epirota
Nadal nikt nie zgadł. A więc pora na małą podpowiedź, jest to bitwa XIX wieczna
osorkon
W tym okresie możemy obstawić tylko Napoleona,więc może Aspern Essling,w koncu łomot dostał,od arc.ks Karola?
Epirota
QUOTE(osorkon @ 29/10/2006, 17:52)
W tym okresie możemy obstawić tylko Napoleona,więc może Aspern Essling,w koncu łomot dostał,od  arc.ks Karola?
*

Czy Aspern lub Essling była decydującą bitwą tej wojny??. Choć jeżeli chodzi o Napa to mamy już jedną wiadomą postać

Myślę, że nowa podpowiedź ułatwi bardziej Wam robotę. Miejsce bitwy - kontynent azjatycki.
Ironside
Czy chodzi o bitwę pod Assaye w drugiej wojnie angielsko-marathańskiej i Arthura Wellesleya?
gregski
Coś w Japonii ???
Epirota
Ironside gratuluje. Tak to Assaye 1803.
Twoja kolej na zagadke.
Ironside
OK

Na wieśc o rezultacie tej bitwy pewien wielki władca miał ponoć krzyknąć: "Czyż Bóg zapomniał o tym wszystkim, co dla niego zrobiłem?" Na szczęście jego wódz wykazał się bardziej trzeźwym osądem, stwierdzając: "Jeszcze jedna taka bitwa, a zabraknie nam nieprzyjaciół". Ów wódz został zreszta w tej bitwie ranny, co nie pozostało bez wpływu na jej rezultat.

Na razie tyle smile.gif
sargon
Hmmm, Malplaquet 11 IX 1709 r
Ironside
Bingo. Szybciej niż myślałem smile.gif Sargon zadaje zagadkę.
sargon
THX!

W tej bitwie morskiej o zwycięstwie znacznie słabszej strony zadecydował błyskawiczny i smiały manewr jednego z okrętów, w wyniku którego poszedł na dno za mocno wysunięty naprzód okręt nieprzyjacielski, a reszta widząc co się dzieje straciła ochotę do walki mimo znacznej przewagi liczebnej.
osorkon
Lissa 1866?
sargon
Nie, to nie ta bitwa
Podpowiem, że ta o którą chodzi rozegrała się znacznie wczesniej.

Hmmmm, to może bardziej podpowiem:
w tym samym miejscu kilka tygodni wczesniej także rozegrała się bitwa morska. Zarówno w tej pierwszej bitwie jak i w tej drugiej zwyciężyła ta sama strona (ten sam dowódca), mimo, że za każdym razem wróg miał przewagę liczebną.
Bitwa ta (albo raczej te bitwy) ma dwie nazwy - koło przylądka R... lub też pod N... (od miasta w pobliżu)
2 tys lat później w tej okolicy także rozegrała się wielka bitwa morska, nosząca jednak inną nazwę.
P.A.Hadrianus
Bitwa koło przylądka Pylos/Bitwa o Sfakterię 425r. p.n.e. Bitwa pod Navarino 1499 i 1827.
sargon
Sfakteria blisko, ale to nie ta.

Zbiorę wszystko:
W tej bitwie morskiej o zwycięstwie znacznie słabszej strony zadecydował błyskawiczny i smiały manewr jednego z okrętów, w wyniku którego poszedł na dno za mocno wysunięty naprzód okręt nieprzyjacielski, a reszta widząc co się dzieje straciła ochotę do walki mimo znacznej przewagi liczebnej.

w tym samym miejscu kilka tygodni wczesniej także rozegrała się bitwa morska. Zarówno w tej pierwszej bitwie jak i w tej drugiej zwyciężyła ta sama strona (ten sam dowódca), mimo, że za każdym razem wróg miał przewagę liczebną.
Bitwa ta (albo raczej te bitwy) ma dwie nazwy - koło przylądka R... lub też pod N... (od miasta w pobliżu)
2 tys lat później w tej okolicy także rozegrała się wielka bitwa morska, nosząca jednak inną nazwę.

Ponadto:
ten manewr ściganego okrętu zwycięskiej floty polegał na okrązeniu stojącego na kotwicy statku transportowego i zatopieniu ściagającego okretu nieprzyjacielskiego jednym uderzeniem tarana.
Po pierwszej bitwie w tym miejscu dowódca zwycięskiej floty poprosił o posiłki, jako że mial tylko 20 okrętów, jednakże posiłki spóźniły się na tę drugą bitwę zajete zdobywaniem Kydonii na Krecie.
osorkon
429p.n.e nauarcha ateński Formion w dwóch bitwach pokonuje sprzymierzoną flotę koryncko-peloponeską w okolicy przylądka Rion????
sargon
Tak!

Bitwy znane także jako bitwy pod Naupaktos.
(Bitwą, która rozegrała się w tej okolicy 2 tys lat później było Lepanto 1571)

osorkonie, Twoja kolej smile.gif
Ironside
To jak - uznajemy dwa kolejne posty (pytanie osorkona i moją odpowiedź, że chodziło o Ankarę) za niebyłe? Bo miałem gotową niezłą zagadkę tongue.gif
sargon
Quiz coś stanął, a nikt dotychczas nie zgłosił sprzeciwu, więc imho możesz podać tę zagadkę smile.gif
osorkon
Krótko i na temat ,brakuje postów wcięło je w sposób cudowny, oczywiście w niebyłym moim pytaniu chodziło o Ankarę więc pytanie przechodzi na zwyciężcę.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.