Bizancjum: okres panowania Justyniana - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Biblioteka Cyfrowa Historycy.org > Baza bibliograficzna
CzłowiekAksjomatu
Witam

Mam pewien problem. Otóż zacząłem niedawno studiować historię. Na jeden z przedmiotów mam do napisania esej dotyczący Bizancjum (jest on dosyć ważny, bo jego ocena z automatu staje się oceną końcową konwersatorium). Temat brzmi dokładnie, "Dlaczego niemożliwe było odtworzenie zjednoczonego Cesarstwa Rzymskiego pod panowaniem Justyniana?". biggrin.gif Esej powinien zajmować około 7 stron A4 i ma być napisany na podstawie trzech książek, które przed rozpoczęciem pisania ma zaakceptować prowadzący. I w związku z tym mam wielką prośbę. Czy pomógłby mi ktoś ze znalezieniem odpowiedniej literatury? Wybrałem do tej pory jedną książkę- "Justynian i Imperium Bizantyjskie", Evansa,ale sądzę,że jednak potrzebuję jeszcze książki dotyczącej sytuacji polityczno- społecznej na zachodzie w VII wieku i ewentualnie czegoś, co ukazywałoby może jakieś aspekty idei zjednoczenia cesarstwa we wczesnym średniowieczu. Zachodzę w głowę, bo mam straszny kłopot z wyszukaniem literatury o takiej tematyce. Bardzo proszę o pomoc. ;> Dodam jeszcze, że mam możliwość wypożyczania książek w Bibliotece Jagiellońskiej, i większości krakowskich zbiorów. biggrin.gif
emigrant
Niedawno wyszedł "Belizariusz. Wódz Bizancjum" Iana Hughesa. A prócz tego wyszukaj coś o dżumie Justyniana i jej skutkach.
szapur II
W BJ, jak również innych bibliotekach, nie tylko krakowskich, istnieją katalogi - ba dostępne przez internet. Więc może tylko zaznaczę, że najlepiej bibliografię polską do 1998 zrobić sobie na podstawie pracy W. Cerana, Historia i bibliografia rozumowana bizantynologii polskiej, t. I-II. Może tytułem zachęty kilka tytułów:
R. Browning, Justynian i Teodora, Warszawa 1976 i późniejsze - lepsza biografia Justyniana niż Evansa; poza tym zob. do katalogu i tacy autorzy jak - A. Krawczuk, P. Krupczyński, T. Wolińska itd. The last but not leat - obecnie dysponujemy już przekładami polskimi całości spuścizny literackiej Prokopiusza z Cezarei, wreszcie również przekładem Koryppusa.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.