Napoleon: zamachy na życie - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia powszechna > HISTORIA XIX WIEKU > Europa napoleońska i wojny rewolucyjne
Filip August
Gdzieś czytałem że to właśnie Napoleon Bonaparte był tym władcą w historii na którego życie przeprowadzono największą liczbę nieudanych zamachów. Ale mi przypomina się tylko jeden przypadek kiedy w październiku 1809 podczas parady Fryderyk Staps, osiemnastoletni syn protestanckiego proboszcza został złapany na tym jak chciał wbić w serce Cesarza Napoleona dużych rozmiarów nóż kuchenny. Podobno Napoleon miał potem zabrać ten nóż ze sobą na pamiątkę.

A Wy znacie jeszcze jakieś ?
Duroc
Spisek Opery (październik 1800), zamach na ulicy Saint-Nicaise (grudzień 1800).
El_Slavco
Znalazłem coś takiego odnośnie roku 1804:
https://www.theguardian.com/world/2014/sep/...ter-castlereagh
Filip August
QUOTE(Duroc @ 31/08/2016, 23:21)
Spisek Opery (październik 1800), zamach na ulicy Saint-Nicaise (grudzień 1800).
*

A kto w tedy chciał zabić Napoleona ?
Duncan1306
QUOTE(Filip August @ 2/09/2016, 17:00)
QUOTE(Duroc @ 31/08/2016, 23:21)
Spisek Opery (październik 1800), zamach na ulicy Saint-Nicaise (grudzień 1800).
*

A kto w tedy chciał zabić Napoleona ?
*


wywiad angielski i rojalistowski
Speedy
Ten drugi zamach jest dosyć szczegółowo omówiony na Wikipedii

https://en.wikipedia.org/wiki/Plot_of_the_rue_Saint-Nicaise

(jest i po polsku ale mniej szczegółowo)
Duroc
QUOTE
Znalazłem coś takiego odnośnie roku 1804:
Oczywiście, spisek Cadoudala jak najbardziej łapie się do tego tematu.

QUOTE
A kto w tedy chciał zabić Napoleona ?
Oj Filipie, wykaż trochę więcej inicjatywy. Oba spiski są opisane w necie dosyć dobrze wink.gif i łatwo znaleźć o nich informacje. Nie mówiąc już oczywiście o literaturze.
Filip August
Teraz mi się przypomniało: w roku 1812 w Kremlu założona była mina, którą zniszczył oficer artylerii, Gourgaud, adiutant Napoleona, a która miała wysadzić w powietrze cesarza, sztab generalny i gwardię cesarską.
Zawisza Szary
Najbardziej znany oczywiście jest ten zamach przy rue San Nicase - swoją drogą ta ulica nie istnieje w dzisiejszych czasach - odpowiedzialni za to są Szuanie, rojalistyczni spiskowcy pochodzący z Bretanii. Fouche dość szybko (miesiąc czasu) rozpracował siatkę, która go przeprowadziła. Dzięki jego metodom pracy Napoleon uniknął wielu zamachów ( ten był wypadkiem przy pracy). Metody te polegały na tym, że Fouche miał wszędzie swoje wtyki we wszystkich środowiskach i zawczasu wiedział co się święci. Prewencja przede wszystkim. Szkoda, że w dzisiejszych czasach przy takiej technice są o wiele gorsze rezultaty - ile zamachów terrorystycznych przeprowadzono skutecznie!
Krzysztow
Fouche dość szybko (miesiąc czasu) rozpracował siatkę, która go przeprowadziła.
W serii programów pt Krwawa Historia Europy jest fragment dotyczący zamachu z 24.12.1800 roku. Mówi sie w nim że istnieje pismo informujące Fouche iż do takiego zamachu może dojść. Fouche je zlekceważył czy też zyskałby na śmierci Napoleona?
Callan
A czy jest prawdą to co twierdził Waldemar Łysiak że Napoleon ułaskawił wszystkich czyhających na jego życie zamachowców, za wyjątkiem jedynie tych który deklarowali że po wyjściu na wolność znów będą go próbować zabić?
MaG11
Fryderyk Staps - rozstrzelany
Spisek Cadoudala - z 19 skazanych na śmierć stracono 12. Siedmiu ułaskawionych w większości trzymano przez wiele lat pod kluczem.
Zamach w uliczce Saint Nicese - obaj złapani spiskowcy zgilotynowani. Przy okazji stracono też kilka osób niewinnych.
Wniosek - pan Łysiak nieco mija się z prawdą :-).
Krzysztow
A czy jest prawdą to co twierdził Waldemar Łysiak że Napoleon ułaskawił wszystkich czyhających na jego życie zamachowców, za wyjątkiem jedynie tych który deklarowali że po wyjściu na wolność znów będą go próbować zabić? Chyba nie spotkałem się z taka teorią. Gdzie czy też w której książce tak Łysiak podaje?
tellchar
W przypadku wspomnianego już wyżej zamachu z 1809 roku z Schonbrunn doszło do sytuacji, która mogla być "inspiracją" dla Łysiaka: Napoleon podobno chciał ułaskawić zamachowca, lecz ten stwierdził, że po wypuszczeniu na wolność nadal będzie chciał zabić cesarza. Ostatecznie zamachowiec został rozstrzelany.
Ale żeby opierać swoją tezę na pojedynczym wypadku...
Krzysztow
Łysiak zdaje się być zakochany w Napoleonie dlatego tez informacje z nim związane sugeruje porównywać z innymi źródłami.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.