HIPOKRATES: patologia humoralna - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Biblioteka Cyfrowa Historycy.org > Baza bibliograficzna > Postacie Historyczne
Adiratara
Witam, poszukuję jak najwięcej opracować i źródeł o tematyce patologii humoralnej Hipokratesa. Źródła mogą pochodzić ze starożytności ( chociaż prócz wyboru pism hipokratesa raczej nic nie znalazłam) oraz nowożytności.Czy ktokolwiek gdzieś z tym się spotkał? sad.gif Szukałam także w internecie gdzie znalazłam z 3 artykuły czyli niewiele. Może jakiś nowożytny lekarz pisał coś o humorach? Znalazłam niewielkie powiązanie z jatrochemią, ale potrzebuję więcej pism.
Dziękuję za jakąkolwiek pomoc i porady smile.gif
El_Slavco
Zakładam, że wpadł Ci w ręce "Corpus Hippocraticum"?

Zerknij np. do:
- Heinz Schott, ''Kronika medycyny'', Warszawa 1994;
- Stefan Weinfeld, ''Awicenna'', Warszawa 1985 (może są jakieś nowsze prace o nim)
- poszukaj czegoś o Galenie (Galenus, Klaudiusz Galen)

Co do jatrochemii to podobno podważała ona całą patologię humoralną (zob. jakieś biografie Paracelsusa, np. ''Sztuka ognia, filozofia hermetyczna: Paracelsus - lekarz, alchemik, astrolog, filozof, okultysta'', Wrocław 2003).

Sporo w tej tematyce może znajdziesz w haśle na Wikipedii wink.gif
Adiratara
oczywiście corpus mam wersję ang., patrzyłam też info na wikipedii po ang. jest oczywiście więcej ale też mało pomocne, o Galenie wcześniej nie pomyślałam więc dziękuję smile.gif
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.