Czołgi i sprzet dywizji gen. Hallera - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia Polski > OKRES MIĘDZYWOJENNY, II RZECZPOSPOLITA > Kształtowanie się II RP 1918-1923
Spartan10
Witam,

Mam pytanie co do armii z jaką przybył Józef Haller po I WŚ do Polski. Czy sprzęt który posiadała jego armia był przez Polaków wykupowany od Francji? Chodzi mi o czołgi, altylerie itp?
El_Slavco
Hmm, dobre pytanie. Wydaje mi się, że sprzęt jako taki był uznany za sprzęt armii polskiej, więc wykupieniu nie podlegał. Ale trzeba to gdzieś sprawdzić (sugeruję poszukać książek o Błękitnej Armii albo jakiejś biografii gen. Hallera). Natomiast wiem, że na skutek negocjacji z Wielką Brytanią i Niemcami, wojsko do polski przerzucano bez broni (cały sprzęt jechał w osobnych transportach: karabiny, czołgi, itp).
Woj
Sprawa była przedmiotem rozliczeń międzypaństwowych. W archiwach francuskich są obszerne zestawienia faktur za dostarczony sprzęt. Nieco o tym będzie tu: https://www.academia.edu/22880481/_Pod_wiat...-1938_._Summary
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.