Prawa i wolności Kozackie - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia Polski > RZECZPOSPOLITA OBOJGA NARODÓW > Kwestia kozacka
POLISH-EMPIRE
Mam pytanie w sprawie ugody kurukowskiej.
Czy gwarantowała ona coś nierejestrowym po za amnestią? Spotkałem się z informacjami, że dawała ona prawo wypiszczykom do mieszkania w królewszczyznach.

Natomiast Serczyk w książce "Na dalekiej Ukrainie..." nic o tym nie wspomina (chyba, że błędnie zrozumiałem zacytowane przez niego źródło). Na ukraińskiej wikipedii jest natomiast napisane, że nie gwarantowała nierejestrowym niczego po za amnestią : .

Kolejną kwestia jest status prawny kozaków nierejestrowych. Czy zawsze, dla Rzeczpospolitej byli tylko ludźmi luźnymi?
Prawy Książę Sarmacji
Amnestia, rejestr i nie jestem właśnie pewien czy te kilka pułków miało stacjonować w królewszczyznach. Nierejestrowi to ludzie luźni, jeżeli nie "w chłopy obrócone pospólstwo" wymykali się hierarchii i podziałom stanowym, ale w praktyce mogli być nawet cesarzami chińskimi- gdzie nie sięgała jurysdykcja mogłeś być kim chciałeś rolleyes.gif
Prawy Książę Sarmacji
W pracy "Powstanie kozackie 1638" A. Borowiaka znalazłem informację, że na podstawie umów z 1625 i 1630 wypiszczycy mogli mieszkać w królewszczyznach, mieć jakiś zakres wolności osobistej (chyba raczej faktyczną niż zagwarantowaną prawnie) i nie obejmowały ich powinności pańszczyźniane. Poza tym oczywiście amnestia.

Wydaje się, że nierejestrowych można opisać jako ludzi luźnych.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.