Echnaton- Źródła Historyczne - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Forum > Pomoc > Starozytność Pomoc
Sabiniak
Witam serdecznie,

Od jakiegoś czasu interesuje się postacią Amenhotepa IV. Obecnie zabrałam się za poszukiwanie źródeł pisanych dotyczących go, ale niestety nie dokopałam się jeszcze do niczego konkretnego. Może jest ktoś, kto mógłby mi coś zaproponować? Z góry dziękuję smile.gif
Marthinus
Najlepiej zacząć w podstawowym zakresie od BAR, Vol. 2, s. 382-419.
Dodatkowo warto zajrzeć do tabliczek z Amarny. Najlepsze na chwilę obecną to wydanie W.L. Morana, "The Amarna letters" 1992. Jak wolisz niemiecki to np w klasycznej wersji Knudtzona "Die el-Amarna Tafeln" 1915.
szapur II
CODE

Najlepiej zacząć w podstawowym zakresie od BAR

Zawsze wiedziałem, że dobrze rozpoczynać od baru, ewentualnie od wycieczki po Barze - miejscowość na Ukrainie obecnie, znana z zawarcia Konfederacji, nie mylić z lokalem. Tu też chyba nie chodzi o "British Archeological Reports"? Więc co to za skrót BAR?
Marthinus
Szybko pisałem post i zapomniałem podać rozwinięcie.
J. H. Breasted, Ancient Records of Egypt" W większości prac egiptologicznych występuje pod tym skrótem.
Przy okazji jest jeszcze praca W. J. Murnane'a " Texts from the Amarna Period in Egypt" z 1995r.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.