Identyfikacja herbu na metalowej tablicy - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Forum > Nauki Pomocnicze Historii > Heraldyka i Weksylologia
-777-
Witam, znalazłem kiedyś taką tablicę z herbem i zastanawia mnie co to jest. Tablica wykonana jest z metalu, ma wymiary około 60 x 45 centymetrów i około 1,5 centymetra grubości. Masa tablicy to około 25 kilogramów, jest dosyć ciężka jak na swój rozmiar. Powierzchnia tablicy jest zardzewiała, ale do odrestaurowania, nie jest mocno zniszczona.

Na tablicy jest jakiś herb i pod spodem data: 1856. Zastanawia mnie do czego służyła a raczej gdzie mogła wisieć ta tablica? Może ktoś będzie w stanie rozpoznać co to za herb, choć na zdjęciach słabo go widać. Tablica została znaleziona na Mazowszu, około 30 kilometrów na południe od Warszawy. Załączam zdjęcia, jeśli ktoś wie coś na ten temat to proszę o odpowiedź. smile.gif

http://s29.postimg.org/kdiaucrlj/P1010364.jpg
http://s28.postimg.org/stmszw6u5/P1010368.jpg
http://s18.postimg.org/iu3xopr2x/P1010369.jpg

Pozdrawiam.
rasterus
Korona wskazuje, że to jest herb książęcy. Dewiza jest niestety nieczytelna.

Taka tablica mogła wisieć nad bramie, nad wejściem do pałacu.
Dziadek Jacek
QUOTE
ma wymiary około 60 x 45 centymetrów i około 1,5 centymetra grubości

Obstawiam na tylną płytę kominkową. Na herbach się nie znam ale jakby jakieś lepsze zdjęcie samego "znaku" to może ktoś się znajdzie i coś napisze
-777-
Postaram się zrobić lepsze zdjęcie, może też uda mi się odczytać dewizę. Ogólnie gdyby pozbyć się tej rdzy to herb byłby czytelny, ale nie chcę tego robić samemu bo może ta płyta ma jakieś znaczenie historyczne i nie chcę jej zepsuć.

PS: tylna płyta kominkowa bardzo pasuje do miejsca odnalezienia, więc możesz mieć rację.
-777-
Wrzucam bardziej czytelne zdjęcia. Napis dla lepszej widoczności podkolorowałem trochę ołówkiem, ale wciąż nie mogę go poprawnie odczytać. Może Wam się uda, to jest chyba po niemiecku.

http://postimg.org/image/41q4h6l6l/
http://postimg.org/image/t910hfoal/
http://postimg.org/image/44a040ou5/

gtsw64
QUOTE
Ogólnie gdyby pozbyć się tej rdzy to herb byłby czytelny, ale nie chcę tego robić samemu bo może ta płyta ma jakieś znaczenie historyczne i nie chcę jej zepsuć

Nierób tego. Nawet jeśli nie ma znaczenia historycznego to nieumiejętne odrestaurowanie może znacznie obniżyć wartość znaleziska. Kolekcjonerzy nie tolerują takich przeróbek.
-777-
Właśnie dlatego się za to nie zabieram. Szukam tego herbu od jakiegoś czasu, ale nic nie mogę znaleźć, chyba spróbuję na jakichś zagranicznych forach, tym bardziej, że myślę, iż jest to herb niemiecki.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.