Wspomnienia carskich kawalerzystów z I WŚ - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Biblioteka Cyfrowa Historycy.org > Książki historyczne > Książki historyczne – 1789-1918
Ammianus_Marcellinus
Temat tak jak wyżej, szukam jakiś ciekawy doświadczeń frontowych carskiego kawalerzysty (najlepiej Polaka) - wartkich akcji - gdzie opisany byłby zarys historii pułku z jego perspektywy.
Myślałem nad wspomnieniami K. Rokossowskiego, lecz prawdopodobnie pomija czasy I WŚ. Następnie Manerhaim odpada, bo za wysoki stopień. W. Anders i L. Mitkiewicz oraz St. Kopański, też chyba odpadają. Ciężko mi coś znaleźć, pomóżcie.
Czy można gdzieś dostać "Moi wospominanija" Brusiłowa?
Pozdr
Lord Mich
Nikołaj Gumilow „Zapiski kawalerzysty", przy czym nie ma wydania polskiego.
Pozdrawiam!
Piro
Żukow był podoficerem
Coś było o Budionnym ale to raczej wspomnienia o nim a nie jego.
Rokossowski - ale jakieś późniejsze wersje- trochę było
Gorbatow - ale tu głowy nie dam - poszperam w "archiwum"
Pozdrawiam
Ammianus_Marcellinus
Żukow akurat nie za bardzo powojował sobie podczas I WŚ, ale coś na pewno zapisał ze swej służby w 10. Nowogrodzkim Pułku Dragonów (za walki i rany dwukrotnie odznaczony Krzyżem św. Jerzego V i IV klasy) w wydanej pracy "Wspomnienia i refleksje" dwa lat po jego śmierci :/
Budionny "napisał" swe wspomnienia "Proidiennyj put", a doświadczeniach z I WŚ prawdopodobnie przeczytasz w Knidze 1.
Rokossowski chyba tylko napisał swe wspomnienia „Żołnierski Obowiązek” (tylko o II WŚ) wydane kilka miesięcy po jego śmierci.
Alexander Gorbatov w swej autobiografii niewiele zapisał ciekawego o swej służbie w 17 pułku huzarów w czasie Wielkiej Wojny.
http://militera.lib.ru/memo/russian/gorbatov/02.html
Niemożliwe, aby niewiele wspomnień pozostawili kawalerzyści wojska rosyjskiego z czasów I WŚ, gdy Rosja miała najliczniejszą na świecie wspaniałą kawalerię. :/
pozdr
Doktor Zło
Trzeba by się zagłębić w "białą" literaturę emigracyjną... Na przykład coś tam pisał Dragomirow. Ciężko jednak powiedzieć, jak z dostępnością, mimo że Rosjanie digitalizują to na potęgę.
Ammianus_Marcellinus
a co z Polakami z kawalerii carskiej?
Archanioł
Pierwsze wydanie "Wspomnień i refleksji" to 5 lat przed śmiercią Żukowa.
Szaposznikow wspomina swój udział w I - wojnie światowej. "Wspomnienia. Rozważania teoretyczne"
Ammianus_Marcellinus
Tak wiemy, pytanie co z Polakami, może coś w Bellonie międzywojennej.
O wiele łatwiej znaleźć Polaka z piechoty niż z kawalerii.
Z Rosjan to przypomniał mi się Wrangl, lecz odpada za wysoki stopień oficera
Piotr N. Wrangel: Wspomnienia. T. I-II. Warszawa: Wydawnictwo Bellona, 1999.
Co do Polaków to czy przypadkiem Konstanty Drucki-Lubecki nie napisał coś ze swych doświadczeń wojennych w jakiejś swojej monografii o I WŚ?
pozdr
Archanioł
Pozostawili sporo. Tyle że nie wyszło to po polsku (mam na myśli Rosjan). W Polsce międzywojennej wspomnień z okresu Wielkiej Wojny jeśli nie dotyczyły legendy legionów ej raczej nie wydawano.
Ammianus_Marcellinus
Widać trudno spotkać wspomnienia carskiego kawalerzysty niskiego stopnia wydane po polsku, dlatego stworzyłem ten temat, by coś znaleźć - warto szukać smile.gif
pozdr
Ammianus_Marcellinus
Czy w rosyjskiej literaturze mieli odpowiednich polskich Pułkowych zarysów historii wojennej ?
pozdr
Ammianus_Marcellinus
Czym się różni Szkoła Kadetów a Szkoła Junkrów w carskiej Rosji, na jakich zasadach przyjmowano, kiedy rozpoczęto i czemu nie można było przenieść się z junkrów na kadetów i odwrotnie oraz są jakieś wspomnienia (np. Dowbor i Denikin)?
pozdr
Grapeshot
Generał Władysław Anders
W roku 1912 odbył trzymiesięczne ćwiczenia rezerwy w 19 Pułku huzarów w Rydze. Studiował sześć semestrów na Politechnice w Rydze. Podczas studiów (1911-1914) został członkiem Korporacji Akademickiej Arkonia. Był miłośnikiem kawalerii i koni, czego dowodem był udział w wielu międzynarodowych zawodach jeździeckich.
Uczestnik I wojny światowej – jako porucznik dragonów dowodził szwadronem i został 3-krotnie ranny. W 1917 ukończył skrócony kurs Akademii Sztabu Generalnego w Petersburgu. Rewolucja lutowa 1917 i obalenie caratu zastały go w Rumunii, gdzie pełnił służbę jako szef sztabu 7 Dywizji Strzelców.
Czy on czegoś pisanego na ten temat po sobie nie zostawił? Jakoś tak szybko doszedł do pozycji szefa sztabu dywizji.
Dane z Wiki.
Ammianus_Marcellinus
Jakbyś nie zauważył w wiki podano jego publikacje, na podstawie Karo podaje: Bez ostatniego rozdziału, Klęska Hitlera w Rosji 1941-1945, Nóż w plecy: Rosja, Ostatni bój 1939 roku, An army in exile, Katyń, Dwa listy do Brata oraz przedmowy w Działania 2 Korpusu we Włoszech, Zbrodnia katyńska w świetle dokumentów, plus spisane przemówienia okolicznościowe.
Archanioł
QUOTE(Ammianus_Marcellinus @ 8/10/2015, 13:35)
Czy w rosyjskiej literaturze mieli odpowiednich polskich Pułkowych zarysów historii wojennej ?
pozdr
*


Tak
Ammianus_Marcellinus
Udowodnisz?
Archanioł
Nie muszę. Wystarczy wejść do pierwszej lepszej biblioteki cyfrowej rosyjskiej.
Ammianus_Marcellinus
Wystarczyło podać link.
Ammianus_Marcellinus
QUOTE(Archanioł @ 3/11/2015, 9:36)
Nie muszę. Wystarczy wejść do pierwszej lepszej biblioteki cyfrowej rosyjskiej.
*


No raczej nie w każdej, a rosyjskiego odpowiednika polskiego PZHW trudno by nazwać, gdyż są to oddzielne dzieła nie należącej do jakiejś serii wydawniczej o danej tematyce, no chyba że źle szukam.
http://www.nlr.ru/nlr/div/com/history1.htm
Podaj nazwę serii, liczbę numerów, wydawnictwo, datę lub listę.
Tutaj jest tego o cholery i szukaj odpowiedniego
http://www.runivers.ru/lib/rubriks/180570/?rubrik=180570
pozdr
Archanioł
A kto mówił że to seria? Na temat wielu jednostek jest po kilka pulkowych.
W weekend kilka Ci wrzucę. Te co mnie interesowały pobrałem kilka lat temu.
Ammianus_Marcellinus
QUOTE
A kto mówił że to seria? Na temat wielu jednostek jest po kilka pulkowych.

No to nazwanie tego odpowiednikiem PZHW jest błędne, po prosto są tą oddzielne monografie "pułkowe" nie związane z żadnym cyklem serii itp. jak mniemam.
Ogólnie nie tylko są to monografie pułków, na dodatek różnych okresów i chyba nie ma żadnej kończącą się na I WŚ.
Podaj chociaż jakie tytuły z tych linków się znalazły.
Przypominam chodzi mi o monografie a nie wspomnienia kogoś ze służby w danej jednostce.
pozdr
Archanioł
К. Popow "Lejb - Erywancy w wielkiej wojnie", Hosztobt - Kirasjerzy Jego Wysokości w Wielkiej Wojnie (4 tomy). Adamowicz - 225-lecie keksholmskiego pułku, Biełolipiecki- 108 pułk piechoty w augustowskich lasach. 1915, Wodopjanow - Historia 6 Orenbusrkiego pułku kozackiego. To co mam pod ręką smile.gif
Ammianus_Marcellinus
kirasjerzy i kozacy by mnie nawet interesowali, podeślesz smile.gif?
Ammianus_Marcellinus
obejdzie się sam już znalazłem
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.