Kultura Bałtyjska i Zarubniewska - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia powszechna > STAROŻYTNOŚĆ > Prehistoria człowieka
oah
Proszę o opisanie kultury bałtyjskiej i zarubniewskiej.
Furiusz
Zarubinieckiej, co do kultury bałtyjskiej to chyba ciutek przesadziłeś, krąg kultur zachodniobałtyjskich sam w sobie jest mocno różnorodny a kultury wschodniobałtyjskie to w ogóle inna para kaloszy i nie kojarzę zbyt wielu badaczy z polski którzy się zajmują tą tematyk. Cos o zachodniobałtyjskiem kręgu kuilturowym w okresie wędrówek ludów (mam nadzieje, że nikt się nie obrazi).
oah
Chronologia okresu lateńskiego


Podział chronologiczny dla obszaru Europy, który fizycznie zamieszkiwali Celtowie:
LTA – 500 przed Chrystusem – początek IV wieku p.n.e.
LTB1 – początek IV wieku p.n.e. – przed końcem IV wieku p.n.e.
LTB2 - przed końcem IV wieku p.n.e. – II połowa (koniec) III wieku p.n.e.
LTC1 – II połowa (około połowy) III wieku p.n.e. – I połowa II wieku p.n.e.
LTC2 – I połowa II wieku p.n.e. – koniec II wieku p.n.e.
LTD1 – koniec II wieku p.n.e. – I połowa I wieku p.n.e.
LTD2 – po roku 50 p.n.e. – ostatnie lata przed narodzeniem Chrystusa

Ten podział chronologiczny wypracowany został na podstawie importów greckich (przede wszystkim ceramika) oraz etruskich i rzymskich (wyrobów brązowych). W okresie trwania kultury lateńskiej miał miejsce proces rozprzestrzeniania się wyrobów celtyckich na obszarze nie zamieszkałym przez Celtów (obszar Europy środkowej, północnej i wschodniej). Ludność zamieszkująca te tereny przyjmowała te wyroby różnymi drogami. Przybywały do nich przez Alpy bądź też drogą morską z północy. Również oryginalne wyroby lateńskie były przetwarzane i podrabiane przez miejscowych. Nastąpiła latenizacja Europy.

Istnieje osobny schemat chronologiczny dla obszaru nie należącego do kręgu lateńskiego:
A1 – starszy okres przedrzymski koniec LTC1 – LTC2 obejmuje okres 200 – 120 r. p.n.e.
A2 – środkowy okres przedrzymski odpowiada LTD1 – 120 – 60 r. p.n.e.
A3 – młodszy okres przedrzymski odpowiada LTD2 – 60 r. p.n.e. – około narodzin Chrystusa

Czy ten podział jest dobry?
Marthinus
Ja używałem nieco innego:
LT A 480-420
LT B1 420-330
LT B2 330-260/50
LT C1 260/50-220
LT C2 220-120
LT D1 120-60
LT D2 60-0
Ten który ty napisałeś wygląda na jakąś modyfikacje podziału Reineckego, ale ciężko mi coś więcej powiedzieć, ja nigdy tym okresem się specjalnie nie zajmowałem.
oah
Podział ten jest mi potrzebny do referatu na temat okresu lateńskiego i nie wiem, który jest prawidłowy, bo w każdej książce jest podany inny przedział.
Marthinus
QUOTE(oah @ 7/04/2015, 9:19)
Podział ten jest mi potrzebny do referatu na temat okresu lateńskiego i nie wiem, który jest prawidłowy, bo w każdej książce jest podany inny przedział.
*



"Mój" możesz bezpiecznie zastosować, nie sądzę żeby przez kilka lat od kiedy miałem ostatnio zajęcia z archeologii żelaza podział chronologiczny miał się jakoś specjalnie zmienić. Natomiast tutaj problem polega na tym, że tak w brązie jak i w żelazie jest sporo lokalnych chronologii, bazujących na miejscowych znaleziskach, które jednak ciężko zastosować do innych obszarów. Stąd mogą wynikać nieporozumienia.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.