Od plaży Utah do Cherbourga... - R.G. Ruppenthal - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Biblioteka Cyfrowa Historycy.org > Książki o tematyce militarnej > Wydawnictwo NapoleonV > 1939-do współczesności
wysoki
Witam!

Zapraszam Szanownych Forumowiczów do dyskusji o książce Rolanda G. Ruppenthala pt. Od plaży Utah do Cherbourga. 6-27 czerwca 1944.



http://napoleonv.pl/opis/7519202/od-plazy-...erwca-1944.html
ConradP
A przeczytał ktoś już może?
Pytam nieśmiało, ponieważ bardzom ciekaw ewentualnych opinii na temat samej treści, jak i tłumaczenia, którego jestem autorem. W sumie jeszcze nie wiem, czy jest się czym chwalić, ale ciekawość jest smile.gif Sama książka z gatunku naprawdę takich, które lubię. Żadnego lania wody, tylko same działania, tak po żołniersku, konkretnie i przejrzyście. Do tego dużo pomocnych map.
darulus
Z zakupem czekam na kartę wielkiej rodziny... smile.gif ale jestem fanem tej serii i na pewno kupię.
7799
Dzisiaj doszła, myślę że za tydzień coś tu skrobnę.
7799
Książka jak najbardziej potrzebna na polskim rynku, gdyż poza wydanym u nas Osprey'em Zalogi, walki na półwyspie
Cotentin nie są opisane jako całość (zazwyczaj mamy groble, Carentan czy Ste Mere Eglise).
Tak jak napisał wyżej kolega Tłumacz książka napisana w starym stylu. Najpierw mamy cele Korpusu, plany
dywizji. Później są działania i walki pułków rozbite na szczebel batalionu a w przypadku walki o pewne
kluczowe lokacje (np. groble) śledzimy działania poszczególnych kompanii wraz z przydzielonym wsparciem pancernym
i artylerią.
Książka jest stara (1946) i od tamtego czasu wyszło sporo pozycji o Powietrznodesantowych (szczególnie wiele jest o 82 DPD), ale brak jakieś nowszej monografii o działaniach dywizji piechoty.
Ponadto ma dwie duże zalety - po pierwsze mapy, po drugie zdjęcia z lotu ptaka ukazujące lokacje, na terenie których toczono walki.
Kilka literówek się nazbierało, ale nic szczególnego.
Pozycja godna polecenia, ale raczej dla entuzjastów tematu.
Ammianus_Marcellinus
Jeśli jest tam coś więcej o działaniach jednostki komandosów to może się zainteresuje.
ConradP
QUOTE
Książka jest stara (1946)


Mała poprawka, z 1946 jest Omaha. Utah ukazała się w 1948r. Niby nic, ale jednak pewne znaczenie ma. Sam autor napisał odnośnie przebiegu połączenia przyczółków VII i V Korpusów, iż odpowiedni opis w Omaha zawiera błędy i poprawiony jest w później wydanej Utah.

Odnośnie komandosów na pewno więcej będzie właśnie w Omaha. Tutaj jest dużo o spadochroniarzach wink.gif
7799
Dzięki za sprostowanie. Zresztą ani 2 czy 5 batalionu Rangersów na Cotentin nie było.
Jeszcze co do kwestii wojsk niemieckich. Robią tu za tło konieczne, ale z uwagi na datę wydania nie ma się
co dziwić.
Punkt widzenia drugiej strony mamy na temat walk u podstawy półwyspu (Carentan) w przetłumaczonej na angielski

"The Lions of Carentan", Volker Griesser, 2011/2014

Do tego pozycja o 17 Dywizji Grenadierów Pancernych SS wydawnictwa Heimdal. Po niemiecku jest 3-tomowa
monografia tejże dywizji.
Pozostałe dywizje walczące na Cotentin z tego co mi wiadomo nie mają swoich monografii.
Dlatego szkoda, że Normandia Zetterlinga wypadła z zapowiedzi.
Ammianus_Marcellinus
QUOTE
Odnośnie komandosów na pewno więcej będzie właśnie w Omaha. Tutaj jest dużo o spadochroniarzach wink.gif

Miałem na myśli 1 i 4 Special Service Brigade zostały wyznaczone do zabezpieczenia flanek lądujących na plażach Gold, Juno i Sword oddziałów brytyjskich i kanadyjskich (Ty wspomniałeś o Rengersach pod Point de Hoc).
Archanioł
Na plaży "Utah" trochę ciężko o brytyjskich komandosów.
Shaun
QUOTE(ConradP @ 2/03/2015, 22:47)
QUOTE
Książka jest stara (1946)


Mała poprawka, z 1946 jest Omaha. Utah ukazała się w 1948r. Niby nic, ale jednak pewne znaczenie ma. Sam autor napisał odnośnie przebiegu połączenia przyczółków VII i V Korpusów, iż odpowiedni opis w Omaha zawiera błędy i poprawiony jest w później wydanej Utah.

Odnośnie komandosów na pewno więcej będzie właśnie w Omaha. Tutaj jest dużo o spadochroniarzach wink.gif
*



pytanie - będzie wydana Omaha, a jeśli tak to w przypisie redakcyjnym będzie skorygowanie błędów -np. poprzez obszerne cytat autora z książki o Utah?

QUOTE
Dlatego szkoda, że Normandia Zetterlinga wypadła z zapowiedzi.

To jest pewne, czy jednak mamy szansę na przeczytanie Normandy 1944?
ConradP
O ile wiem, w tej chwili Omaha nie jest tłumaczona. Osobiście chyba nawet wolałbym 3-ci tom "St. Lo". A najlepiej oczywiście, żeby wyszły wszystkie. Najbardziej to zależy od tego, jak się będą sprzedawały już wydane części.

Też żałuję Normandii Zetterlinga. Może w przyszłości jeszcze się uda...
Archanioł
Najpierw niech posprzedaje się seria EOT. Szkoda by było, gdyby Darek zawiesił jej wydawanie.
darulus
Właśnie odebrałem, przejrzałem, no cóż książka zapowiada się smakowicie.
Dlaczego?
1. Bardzo dobre mapy, plany i zdjęcia.
2. Szczegółowy opis.
3. Skrótowe omówienie drugiej strony.
4. OdB obu stron
Po prostu dziś już takich książek nikt nie napisze i dlatego sądzę, że warto kupić i czytać.
Shaun
@ConradP
dzięki za info smile.gif
Niech wydaje dalej, z chęcią kiedyś zakupię.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.