Mennice rzymskie - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Historia powszechna > STAROŻYTNOŚĆ > Rzym
mateuszgierczak12
Przepraszam.
Mam pytanie, czy orientuje się ktoś czy w Rzymie istniały nielegalne mennice?
Chodzi mi nie o to, że był zmniejszany stop danej monety, ale czy istniały nielegalne mennice osób prywatnych?
szapur II
Może lepiej postawić problem w ten sposób, czy istniało fałszowanie monet w Rzymie, mennictwo nielegalne... Tak istniało. Numizmatycy mówią o emisjach nielegalnych, falsach, naśladownictwach. W takim kontekście "fałszerstwo" to trochę co innego, to nowożytna podróbka monety antycznej. W badaniach nad mennictwem tłumaczy się wprowadzenie denarów karbowanych nielegalnym procederem ze strony pracowników jak najbardziej oficjalnej mennicy podrabiania monet przez produkcję monet o wnętrzu z metali nieszlachetnych, powleczonych warstwą srebra.
Furiusz
Nie tylko - jest cała seria monet z terenów limesowych, między innymi z Carnuntum (w przyszłym tygodniu mogę podać Ci namiary na odpowiednią pracę), gdzie bito monety będące zwykłymi falsyfikatami ale na potrzeby stacjonującej na granicy armii tzw limes falsa. W internecie też powinno coś na ten temat być. Istniały też autonomiczne mennice ale to już inna sprawa.
szapur II
Mennice autonomiczne to jednak jak najbardziej legalne ośrodki produkcji pieniędzy. Jeśli chodzi o te produkowane na potrzeby wojska, to jest pewien typ monet brązowych z początku VII w., który Wolfgang Hahn określił jako moneta militaris imitativa.
Co do literatury, myślę, że nie ma co szaleć, artykuły z tomów "Vademecum historyka starożytnej Grecji i Rzymu" powinny być aż nadto wystarczające.
Furiusz
QUOTE
Co do literatury, myślę, że nie ma co szaleć, artykuły z tomów "Vademecum historyka starożytnej Grecji i Rzymu" powinny być aż nadto wystarczające.


No nie wiem - to pytanie do autora tematu - jak zgłosi zapotrzebowanie to podrzucę namiary - jak nie, to nie tongue.gif

QUOTE
Mennice autonomiczne to jednak jak najbardziej legalne ośrodki produkcji pieniędzy. Jeśli chodzi o te produkowane na potrzeby wojska, to jest pewien typ monet brązowych z początku VII w., który Wolfgang Hahn określił jako moneta militaris imitativa.

Nie no owszem - autonomiczne są legalne. Limes falsa zaś to falsyfikaty jak najbardziej i jak najbardziej pojawiają się w Carnuntum w II w AD.
Wystarczy wklepać w internet zresztą termin by się przekonać:
Limes falsa przykłady monet
imitacje monet w tym limes falsa
obodrzyta
QUOTE(szapur II @ 20/01/2015, 21:25)
W badaniach nad mennictwem tłumaczy się wprowadzenie denarów karbowanych nielegalnym procederem ze strony pracowników jak najbardziej oficjalnej mennicy podrabiania monet przez produkcję monet o wnętrzu z metali nieszlachetnych, powleczonych warstwą srebra.


Wykrycie takich praktyk przez Aureliana i świadomość nieuniknionych sankcji doprowadziły w 271r do otwartego buntu pracowników mennicy w Rzymie przeciw władzy cesarskiej.
mateuszgierczak12
Generalnie chodziło mi o to,czy w Rzymie istniały nielegalne mennice w których nie zmniejszano zawartość kruszcu, ale ogólnie je wyrabiano?
Czy takie fakty można spotkać w literaturze?

bardzo proszę o pomoc!
Furiusz
W samym Rzymie jako mieście czy jako państwie?

Jak to nie zmniejszano zawartości kruszcu? To po co by to robiono?
szapur II
Jedyny przykład, w którym tego typu działanie miałoby sens to brązy ( i to w pewnych warunkach), podrabianie mennictwa pełnowartościowego, żeby z pełną zawartością kruszcu, to żaden interes.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.