MiG-15 myśliwiec z II WS? - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Wybrane specjalizacje historii > HISTORIA NAUKI I TECHNIKI > Historia techniki wojskowej
morfeusz
[B]MiG-15... czy to samolot z 2 wojny światowej jest confused1.gif bo jak tak, lub nie to odpiszczie...
mapano
Nie, to samolot z wojny koreańskiej 1950-1953
Z tego co pamiętam oblatano go w 1947 roku.
Arturo
pierwszy odrzutowiec z ukosnymi skrzydlami. reszta jako rzecze moj poprzednik
morfeusz
dzięki ci mampano bo myslalem ze to z ll wojny jest... biggrin.gif biggrin.gif
Henry Miller
MiG-15 (oznaczenie NATO: Fagot) to pierwszy radziecki myśliwiec o napędzie odrzutowym. Oblatano go 30 grudnia 1948 roku. Do służby wszedł w 1949. W Polsce był produkowany pod nazwą Lim. Rozwijał prędkość 1100 km/h. Był uzbrojony w działka i bomby o łącznej masie 500 kg. Uczestniczył w wojnie koreańskiej. Łącznie w ZSRR wyprodukowano 8,000 sztuk.
Flycat
QUOTE("Arturo")
pierwszy odrzutowiec z ukosnymi skrzydlami

Oj błądzisz, błądzisz.

QUOTE
to pierwszy radziecki myśliwiec o napędzie odrzutowym.

Ty również Henry wink.gif
mapano
QUOTE
Oj błądzisz, błądzisz.


No błądzi, bo już Me-262 miał w sumie skośne skrzydła i komet miał ( choć ten ostatni to nie odrzutowiec, tylko .... rakietowiec!!! smile.gif )
Necrotrup
QUOTE
MiG-15 (oznaczenie NATO: Fagot) to pierwszy radziecki myśliwiec o napędzie odrzutowym.

Pierwszym standardowym radzieckim myśliwcem odrzutowym wprowadzonym do linii był Jak 15.
mapano
QUOTE
Pierwszym standardowym radzieckim myśliwcem odrzutowym wprowadzonym do linii był Jak 15.


A pierwszym oblatanym ( choć tylko godzinkę przed Jaczkiem ) był MiG - 9.
Flycat
Mi dziwne wydaje się, że Ruscy wybudowali i oblatali wcześniej rakietowca (Bi 1) niż odrzutowca.
I albo wydaje mi się to nie słusznie, albo MiG 9 nie był pierwszą tego typu maszyną.
Niestety nie posiadam wiadomości co do pierwszego samolotu odrzutowego zbudowanego przez Rosjan. Jedyne co udało mi się wyszperać to Su 5 oblatany w kwietniu 1945. Był on jednak "mieszańcem" (tłoki+ odrzut).

Arturo
BI miał mały zasięg, dodatkowo, podczas prób osiągnięcia prędkości maksymalnej nastąpiła katastrofa, której przyczyn nie zdołano ustalić. To wszystko złożyło się na to, że zaniechano seryjnej produkcji.

Faktycznie pierwszym produkowanym seryjnie odrzutowcem był MiG-9(I-300). Powstal rownoczesnie z Jak-15, pierwszy oblot Jaka wykonano 24 IV 1946 roku przez pilota doświadczalnego Michaiła I. Iwanowa natomiast pierwowzor MiGa-9 czyli model o nazwie I-250-01(naped kombinowany odrzutowo tlokowy) 3 marca 1945 roku. Po tym oblocie poprawiono wykryte usterki i I-250-01 stał sie I-300 Czyli MiG-9.

Jezeli sie myle prosze mnie poprawic
Henry Miller
Przepraszam za błąd. Oczywiście że Mig-15 nie był pierwszym rosyjskim myśliwcem odrzutowym. W ogóle nie wiem skąd mi się wzięła taka informacja. Pewnie stąd, że o poprzednikach zwykle niewiele się mówi w rozmaitych opracowaniach i najczęściej zaczyna się historię rosyjskich samolotów myśliwskich właśnie od Miga-15.
Cezarski
MiG-15 był jak już mówiono 1 samolotem [radzieckim] odrzutowym. Został wykorzystany podczas wojny koreańskiej [lata 1950–1953].

QUOTE
W 1947 biuro Mikojana i Guriewicza zaprojektowało nowoczesny płatowiec myśliwca oznaczony jako I-310 ("I" od istriebitiel – myśliwiec), brakowało jednak w Związku Radzieckim silnika odpowiedniego dla tej nowoczesnej maszyny. Problem ten rozwiązał się, gdy rząd brytyjski udostępnił ZSRR swój nowy silnik turboodrzutowy Rolls-Royce Nene Mk. I, który w dość krótkim czasie skopiowano i oznaczono Klimow RD-45. Rozwiązało to problem i trzeci prototyp z nowym silnikiem wzbił się w powietrze 30 grudnia 1947 roku. Nowy typ maszyn pod oznaczeniem MiG-15 wszedł do służby na początku 1949 roku.
W tym samym roku powstała również ulepszona wersja samolotu z silnikiem WK-1 o większym ciągu, oznaczona jako MiG-15bis, a w 1950 – treningowa wersja dwumiejscowa MiG-15 UTI. Produkcję podjęto również w Polsce i Czechosłowacji. Natomiast w Chinach i Finlandii zmieniano jedynie oznaczenia. Maszyny te to:
MiG-15 produkowany w Czechosłowacji to S-102 a w Polsce Lim-1 (od Licencyjny Myśliwiec)
MiG-15bis to odpowiednio: S-104 i Lim-2
MiG-15UTI to w zależności od silnika A-102 i A-104 z Czechosłowacji i SB Lim-1 lub SB Lim-2 z Polski
W Polsce produkowano ponadto następujące podwersje:
Lim-1A - samolot rozpoznawczy z aparatem fotograficznym AFA-21
Lim-2R - szturmowo-rozpoznawczy z miejscem na aparat w przedniej części owiewki
Lim-2A - dwumiejscowy samolot szturmowo-rozpoznawczy
Samoloty użytkowane przez fińskie lotnictwo nosiły oznaczenia od MU-1 do MU-4, natomiast przez Chiny oznaczano J-2 (MiG-15), J-3 (MiG-15bis) oraz JJ-2 (MiG-15 UTI z silnikiem RD-45) i JJ-3 (MiG-15 UTI z silnikiem WK-1). W Polsce produkowano również na licencji silniki jako Lis-1 (RD-45F) i Lis-2 (WK-1A) ("Lis" od "Licencyjny silnik").
Beukot
Woju, czy Ty znasz może jakieś wyjaśnienie tego, de facto zbrodniczego, udostępnienia takiej technologii ZSRR? Wydawałoby się, że po przemówieniu Churchilla Albion powinien pójść po rozum do głowy i zobaczyć z kim ma do czynienia...?
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.