Wrocław: projekt rekonstrukcji historycznej - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Forum > Archeologia i Rekonstrukcje historyczne > Grupy rekonstrukcyjne
HistoricalReenactors
Witam serdecznie, poszukuje osób (z Wrocławia lub okolic) chętnych do prywatnego projektu rekonstrukcji historycznej oraz archeologii doświadczalnej, skupiać będzie się na kulturze materialnej plemion germańskich z okresu I i (lub) II wieku naszej ery - w zależności od ilości dostępnych znalezisk. Lub armii rzymskiej z tego samego okresu - na obszarach Germanii oraz Brytanii. Jeszcze jedną opcją, którą biorę pod uwagę - jest wczesnośredniowieczna Polska, z okresu IX i X wieku, oraz Skandynawia - w tym przypadku, jednym z celów jest zrekonstruowanie łodzi wikingów. Na początek limit ograniczam do 6 osób, które będą tworzyć trzon projektu - kiedy zostanie opracowany ostatecznie program i dokumentacja projektu - limit osób zostanie powiększony do 12 osób i na tym zamknięty. Projekt nie będzie prowadzić otwartej rekrutacji oraz nie będzie prowadzić działalności komercyjnej. W grę wchodzą jedynie wystąpienia podczas ewentualnych sympozjów, czy konferencji naukowych poświęconych zagadnieniom, którymi będzie zajmować się projekt. Skupiamy się tylko na rekonstrukcji* - dążeniu do perfekcjonizmu oraz uczestnictwie w zamkniętych imprezach rekonstrukcyjnych. Osoby zainteresowane proszę o kontakt przez prywatne wiadomości forum.

*Rekonstrukcja - termin określa proces replikacji znalezisk, technikami archeologii doświadczalnej, na podstawie uprzednio opracowanych szczegółowo dokumentacji artefaktów.

Na chwilę obecną nie mogę napisać wiele więcej. W momencie kiedy zostanie utworzony trzon, czyli wspomniane 4 - 6 osób, zostanie opracowany dokładny program i dokumentacja projektu. Dalej, zostanie ustalone datowanie, począwszy od najstarszego znaleziska - celować będziemy w przestrzeń nie większą jak 100 lat. Oraz ramy terenowe - to znaczy obszar, z których pochodzą zrekonstruowane znaleziska.
Celem jest rekonstrukcja, czyli jak napisałem w pierwszym poście - proces replikacji znalezisk technikami archeologii doświadczalnej. W tej chwili pracuje nad utworzeniem prywatnej hodowli owiec i pracowni, w której będzie wykonywana część rekonstrukcji - będą znajdować się w niej zrekonstruowane wcześniej narzędzia, na początek krosna - oczywiście również rekonstrukcje. Projekt będzie współpracować z szeregiem znajomych "rzemieślników", którzy zajmują się archeologią doświadczalną.

Uczestnictwo w imprezach rekonstrukcyjnych - jak wspomniałem w pierwszym poście, skupiamy się tylko i wyłącznie na zamkniętych imprezach - zarówno tych organizowanych w Polsce jak i w innych krajach.
W ramach projektu będą również organizowane oddzielne imprezy, których celem będzie próba odtworzenia poszczególnych wydarzeń historycznych. Możliwości jak i kontaktów jest, hm - dość dużo.

smile.gif

Drugim celem jest odtwarzanie (a raczej próba odtwarzania) realiów życia ludzi na podstawie źródeł antropologicznych - aspektów społecznych i kulturowych oraz militarnych i w jakimś stopniu również wierzeniowych.

Będą organizowanie również trasy po muzeach - w celu tworzenia dokumentacji znalezisk. Co jest podstawą rekonstrukcji.
A przede wszystkim kiedy dokonamy ostatecznie wyboru - czy skupiamy się na armii rzymskiej i (lub)plemionach germańskich, czy na kulturze materialnej wczesnośredniowiecznej Polski i (lub) Skandynawii. Tutaj na historia.org temat ma charakter bardziej prywatny - w ramach wstępu. Jednak kiedy będą już konkrety - to znaczy program i dokumentacja projektu, zostanie zamieszczona również oficjalna informacja. Nie jest to projekt krótkoterminowy i z pewnością rekonstrukcje będą stawiać spore wyzwania - wymagające poświęcenia sporej ilości czasu - dlatego też ograniczamy się na początku do 6 osób, ale już na prawdę konkretnych - a jak wiadomo, nie prędko uda się na takich trafić - przynajmniej nie wśród osób świeżych w temacie. Co mogę napisać więcej - projekt jest przeznaczony dla fascynatów.

Dodam jeszcze, jeżeli chodzi o imprezy organizowane w ramach projektu - będą to między innymi przemarsze w połączeniu z obozowaniem, bez względu na porę roku - więc i w ekstremalnych zimowych warunkach (kto uczestniczył - wie jak świetne doświadczenie). Ale też próby odtworzenia konkretnych wydarzeń mających miejsce w historii - w tym celu będziemy starać się również poszerzać sieć kontaktów wśród historyków i archeologów, którzy specjalizują się i rzeczywiście mają wiedzę w wybranym przez nas temacie - tak więc myślę, że będzie to już coś konkretnego i na pewno wartościowego.

Proszę, używaj opcji edytuj, a nie pisz post po poście - Theodorus
Theodorus
Polecam https://www.facebook.com/legio.adiutrix?ref=ts&fref=ts - grupa zajmująca się m.in. Rzymianami i Germanami. Można skorzystać z pewnych doświadczeń innych grup smile.gif
Proponuję, tak z mojego doświadczenia, skoncentrować się najpierw na jednym, np rekonstrukcji strojów i wyposażenia legionistów rzymskich z wybranego okresu. Idzie łatwiej, chyba, że fundusze i wiedza pozwalają na wszystko na raz. Sam strój, wykonany własnoręcznie, kompletowanie wyposażenia, w tym osobistego to spore wyzwanie, koszty itd
HistoricalReenactors
Więcej informacji pod adresem:

http://forum.historia.org.pl/topic/15782-w...doswiadczalnej/

Theodorus - myślę, że będziemy mieć okazje do wymienienia się doświadczeniami.
Przesyłam pozdrowienia.
HistoricalReenactors
Ramy czasowe i terenowe

http://forum.historia.org.pl/topic/15782-w..._15#entry228125


-----------------------

Angielska sekcja projektu


user posted image

Information concerning the English section will be placed on a separate project website.






Informacje zostaną umieszczone na (osobnej) stronie projektu.

HistoricalReenactors
Podsumowanie tematu na FREHA (nie mam już możliwości edycji poprzedniego postu)

http://www.freha.pl/index.php?showtopic=30181
Theodorus
Niecierpliwie czekam na info o pierwszych działaniach smile.gif
HistoricalReenactors
Skrupulatnie pracujemy nad programem.
Mam nadzieje, że zostanie dobrze odebrany i przyjmiecie zaproszenie do uczestnictwa w wydarzeniach* - organizowanych w ramach projektu.

*Wspomniane w ostatnim podsumowaniu na FREHA - http://www.freha.pl/index.php?s=&showtopic...ndpost&p=360362

Fragment, o którym mowa:
QUOTE
Skupiamy się na uczestnictwie przede wszystkim w zamkniętych imprezach – zarówno w Polsce jak i w innych krajach. Organizowane będą też zamknięte imprezy (w ramach projektu) dla innych rekonstruktorów. Ich przewodnim celem jest próba odtworzenia poszczególnych wydarzeń, mających miejsce w interesującym nas okresie historii. Wewnątrz projektu organizowane będą również imprezy w innych formach – np. kilkudniowe przemarsze w połączeniu z obozowaniem, bez względu na porę roku – więc nie raz i w bardzo ekstremalnych warunkach.

Wkrótce zostanie umieszczony adres do strony internetowej.
Theodorus
Program programem. Czekam niecierpliwie na osiągnięcia tak ciekawego projektu smile.gif
HistoricalReenactors
Myślę, że wkrótce będę mógł zamieścić już zdjęcia pierwszych rekonstrukcji.
Natomiast realizacja dalszych punktów programu - w swoim czasie.
Musimy teraz zebrać wszystko w jedną całość.

Damy z siebie wszystko, żeby nie zawieść oczekiwań - zarówno naszych, jak innych rekonstruktorów zainteresowanych tematem.

Jeszcze raz pozdrawiam i dobrej nocy.

PS: Oczywiście kiedy fundamenty będą gotowe - będziemy chcieć nawiązać i na bieżąco utrzymywać kontakt z osobami prowadzącymi grupy w Polsce, które przyjmą zaproszenia do uczestnictwa w projekcie, na zasadzie udziału w wyżej wspomnianych wydarzeniach - także Theodorus, jeżeli jest taka możliwość, prosiłbym o przesłanie jakiś namiarów na PW - zupełnie inaczej spotkać się i porozmawiać w rzeczywistości - niż po przez forum.
Theodorus
I jak postępy?
Theodorus
kolejne 3 miesiące mięły. Jak postępy? Jakieś zdjęcia? Strona internetowa?
Theodorus
Temat jak widzę i tu i na innych forach upadł.
Świętosław
Spodziewałem się że może zbyt ambitne cele sobie postawili.
Theodorus
Informacje na kilku forach, wielkie plany, podobno skompletowana grupa ludzi, projekty gotowe, rekonstruktorzy pozapraszani z innych grup, zapowiedzi stron internetowych, więc myślałem, że przy promowaniu przez więcej niż tydzień coś z tego będzie.
HistoricalReenactors
Nie. Projekt się rozwinął - obecnie tworzy go 21 rekonstruktorów. Trochę więcej niż planowaliśmy. Rekrutacja jest zamknięta. Robimy swoje - tylko, że poza internetem - w tej chwili promowanie projektu w sieci jest niepotrzebne. Grupy, które spełniają wymagania projektu - dostały już zaproszenia.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.