Kozacka grupa rekonstrukcyjna - kliknij, aby przejść na forum
historycy.org > Forum > Archeologia i Rekonstrukcje historyczne > Grupy rekonstrukcyjne
Pages: 1, 2
BartekMińszczan
Witam, jestem Bartek z Mińska Mazowieckiego. Interesuję się Powstaniem Chmielnickiego, toteż zamierzam założyć u nas grupę (nie wiem ilu nas będzie, może cudem uda się pięciu przekonać) kozacką.
Mam zatem kilka pytań:
1. Jak założyć grupę rekonstrukcyjną (coś mówiono, że do stowarzyszenia potrzeba 15 pełnoletnich osóB).
2. Jeśli ktoś się orientuje to po ile można kupić
- skórzane buty na hajdawery
- hajdawery (chodzi mi o uszycie z bawełny lub płótna lnianego)
- biała koszula z bufiastymi rękawami
- szabla z pochwą.
- ew. arkebuz, bądź muszkiet lontowy (albo kołowy)
3. Czy jako osoba niepełnoletnia mogę być założycielem grupy?
4. Czy jest możliwość założenia grupy nieskładającej się z 15 osób?

Za wszelkie odpowiedzi z góry dziękuje.
lancelot
QUOTE
- szabla z pochwą
Ok. 1000 zł.
QUOTE
Czy jako osoba niepełnoletnia mogę być założycielem grupy?
Grupy tak, stowarzyszenia nie.
QUOTE
Czy jest możliwość założenia grupy nieskładającej się z 15 osób?
Jw.
BartekMińszczan
Dzięki za szybką odpowiedź. Jeśli chcę założyć grupę to muszę pójść do jakiegoś konkretnego urzędu czy nie muszę łazić po urzędach?
milkyway
QUOTE(BartekMińszczan @ 5/05/2013, 12:53)
Dzięki za szybką odpowiedź. Jeśli chcę założyć grupę to muszę pójść do jakiegoś konkretnego urzędu czy nie muszę łazić po urzędach?
*



Wszystko zależy w jakiej formie zamierzacie działać. Jeżeli ma to być jedynie grupa rekonstrukcyjna składająca się z kilku znajomych/kolegów/przyjaciół nic nie stoi na przeszkodzie aby normalnie się spotykać. Jeżeli natomiast chcecie założyć stowarzyszenie, a więc nadać prawną formę swojej grupie, zapoznaj się z ustawą prawo o stowarzyszeniach (krótka i łatwa w odbiorze). Zastanów się jednak czy rejestracja stowarzyszenia na początkowym etapie jest Ci w ogóle potrzebna.
W razie pytań co do kroków niezbędnych dla rejestracji stowarzyszenia służę pomocą.
BartekMińszczan
QUOTE(milkyway @ 5/05/2013, 13:06)

Wszystko zależy w jakiej formie zamierzacie działać. Jeżeli ma to być jedynie grupa rekonstrukcyjna składająca się z kilku znajomych/kolegów/przyjaciół nic nie stoi na przeszkodzie aby normalnie się spotykać. Jeżeli natomiast chcecie założyć stowarzyszenie, a więc nadać prawną formę swojej grupie, zapoznaj się z ustawą prawo o stowarzyszeniach (krótka i łatwa w odbiorze). Zastanów się jednak czy rejestracja stowarzyszenia na początkowym etapie jest Ci w ogóle potrzebna.
W razie pytań co do kroków niezbędnych dla rejestracji stowarzyszenia służę pomocą.
*




Dzięki wielkie. Może i masz rację, bo w pięć osób stowarzyszenia nie zrobię. Jak zbiorę piętnaście to zaczne do Ciebie pisać smile.gif
lancelot
Mocno uważajcie z tymi szablami,jeśli niepełnoletni zbierze po łbie/paluchach to możecie mieć kłopoty.
BartekMińszczan
QUOTE(lancelot @ 5/05/2013, 13:11)
Mocno uważajcie z tymi szablami,jeśli niepełnoletni zbierze po łbie/paluchach to możecie mieć kłopoty.
*



OK, jakby coś to zrobimy prowizoryczne ochraniacze. A gdzieś w okolicy Warszawy są miejsca, gdzie można kupić szable? Bo mam "znajomość z drugiej ręki" z kowalem w okolicy mojej, to jak będę miał jak, to pojadę do niego i spytam o szable.. Ale najpierw zobaczę po ile i skąd chodzą po internecie.
lancelot
Kupcie u renomowanego szabelnika a trenujcie palcatami nie szablami, szkoda sprzęty i rąk. Popatrz na FREHA
milkyway
QUOTE(lancelot @ 5/05/2013, 13:11)
Mocno uważajcie z tymi szablami,jeśli niepełnoletni zbierze po łbie/paluchach to możecie mieć kłopoty.
*



Popieram. Dlatego ostrożnie z zapraszaniem młodszych pasjonatów.
BartekMińszczan
Więc znalazłem na internecie taką oto szablę husarską (wiem, że mało jaki Kozak taką nosił, lecz uznaję ją za zdobyczną) http://miecze.pl/xvii-xviii-wiek/193-polsk...ska-xvii-w.html

Mam kilka pytań:
-Co o niej sądzicie?
-Drogo? Tanio?
-Czy mógłbym taką walczyć? (oczywiście nieostrzoną)
-Znacie inne strony z tańszymi szablami? (niekoniecznie husarskie, mogą być pale tureckie[czy tam tatarskie], karabele itp..)
lancelot
A masz silną rękę?
BartekMińszczan
QUOTE(lancelot @ 7/05/2013, 17:40)
A masz silną rękę?
*


Otóż jako harcerze młotkami 1-kilowymi wymachiwaliśmy przez kilka godzin budując prycze a o ile widzę: waga: 1,15 kg, więc śmiem podejrzewać, iż dam radę.. Ew. zawsze można potrenować
Świętosław
FREHA to zdecydowanie lepsze miejsce do zadawania takiego rodzaju pytań.
I drobna rada, kiedy się jest początkującym to dużo lepiej jest się przyłączyć do jakiejś grupy, uniknie się wielu błędów, i po prostu jest dużo łatwiej.
Szczególnie że nowi ludzie często mroczą, sami nawet o tym nie wiedząc.
lancelot
QUOTE
Otóż jako harcerze młotkami 1-kilowymi wymachiwaliśmy przez kilka godzin budując prycze
Ja też się namachałem jednym i drugim to nie koniecznie taki sam wysiłek ale fakt, można przecież potrenować...
konto usunięte 051218
QUOTE(BartekMińszczan @ 5/05/2013, 14:15)
QUOTE(lancelot @ 5/05/2013, 13:11)
Mocno uważajcie z tymi szablami,jeśli niepełnoletni zbierze po łbie/paluchach to możecie mieć kłopoty.
*



OK, jakby coś to zrobimy prowizoryczne ochraniacze. A gdzieś w okolicy Warszawy są miejsca, gdzie można kupić szable? Bo mam "znajomość z drugiej ręki" z kowalem w okolicy mojej, to jak będę miał jak, to pojadę do niego i spytam o szable.. Ale najpierw zobaczę po ile i skąd chodzą po internecie.
*



Pierwszego maja widziałem Kozaków w Zamościu na szańcu. A raczej jednego - siczowiec z niego był przedni (miał szarawary jak się patrzy, i wielką futrzaną czapę). Reszta to nasi panowie bracia, + nadobne niewiasty. Można było wystrzelić z harmaty. Z muszkietu. Postrzelać z łuku. Kozak miał szablę, która by chyba Ciebie zainteresowała - czasami warto pogadać, kto i gdzie różne rzeczy wyrabia.

Aha - a na rynku trwała musztra piechoty cudzoziemskiego autoramentu, połączona ze strzelaniem. Żołdacy okrutnie prażyli z muszkietów (udało im się wystraszyć mojego kolegę). W sumie - fajna i efektowna sprawa smile.gif
lancelot
Ale dla kozaka polecał bym raczej inną szablę, choć z drugiej strony bezpieczeństwo ponad wszystko...
Boczek IV
Może saszkę zwykłą ?
lancelot
Szaszka to chyba nieco za późna dla XVII wiecznego kozaka...
Świętosław
Raczej zwykła ormianka czy karabela, albo to co chciałbym zobaczyć końską czaszkę na kiju wink.gif
lancelot
QUOTE
karabela
Ta też nie pasuje, chyba, że na końcówkę XVII i jako zdobycz, węgiersko-polska zaś chyba tak...
QUOTE
końską czaszkę
Raczej szczękę...
Giziol
Czernichowski.fora.pl Wprawdzie forum wymarło, ale jest tam mnóstwo informacji o kozakach zaporoskich.
elchullogrande
Co do koszul - polecam wyszywanki. Bardziej pasują. Ale drogie to to jest, że hu hu hu.
Boczek IV
QUOTE(lancelot @ 10/05/2013, 23:02)
Szaszka to chyba nieco za późna dla XVII wiecznego kozaka...
*



Tak, ale do nauki machania w sam raz. Potem coś innego.
Giziol
Jak kupować szable to od razu lepiej zainwestować w sprzęt odpowiadający danej epoce historycznej, najlepsza byłaby husarka typ Ib (wg. Zabłockiego).
lancelot
QUOTE
do nauki machania w sam raz
Jeśli ktoś obraził się na własne palce...
QUOTE
najlepsza byłaby husarka typ Ib (wg. Zabłockiego).
Dla kozaka najlepsza husarka? A dla czego?
Świętosław
Ja specjalistą nie jestem ale czy karabela nie jest określeniem na szable wschodnie (większa krzywizna, mnie rozbudowana oprawa), a ormianka typem szabli wschodniej, który różni się głównie oprawą ?
O ile pamiętam dobrze tak było u W. Kwaśniewicza - Dzieje szabli w Polsce
lancelot
Karabela nie jest określeniem na wszystkie szable wschodnie.
Świętosław
To można powiedzieć w takim razie że dla kozaka pasują szable wschodnie głownie.
lancelot
Mogą być i polskie w końcu kozacy to konglomerat byle bez rozpędzania się ze zdobycznym sprzętem bo za chwile będziemy mieli kozaka w karacenie wink.gif .
Świętosław
W ogóle jeśli koledzy chcą odtwarzać kozaków z czasów chmielnickiego, to jest masa znalezisk z bitwy pod Beresteczkiem, i szable tam są.
A na początek zawsze mogą mieć spisy, i być czernią kozacką.
lancelot
Spisy, kosy, sierpy, cepy...i bron palną.
Giziol
QUOTE
QUOTE
najlepsza byłaby husarka typ Ib (wg. Zabłockiego).

Dla kozaka najlepsza husarka? A dla czego?

Ponieważ kilka szabel tego typu znaleziono pod Beresteczkiem, a w przeciwieństwie do typowych szabel kozackich chroni palce.
BartekMińszczan
Wybaczcie za brak aktywności, ale "machałem młotkiem" (jeśli ktoś czytał temat od początku wie o co chodzi.)..
Wybiorę się w czasie najbliższym do krawcowej, by uszyła hajdawery.. Co do czerni kozackiej to myślałem, że przecież to jakoby wolentarze (bo przecież też walczyli bronią, jaką mieli pod ręką). Lecz Kozactwo gardziło czernią.
Świętosław
QUOTE
Lecz Kozactwo gardziło czernią.


Ale łatwiej zaczynać od czerni kozackiej wink.gif
lancelot
QUOTE
kilka szabel tego typu znaleziono pod Beresteczkiem,
A wiesz do kogo one należały?
QUOTE
Co do czerni kozackiej to myślałem, że przecież to jakoby wolentarze (
Źle myślałeś.
Giziol
QUOTE
A wiesz do kogo one należały?

Skoro leżały w mogile kozackiej to prawdopodobnie do jakiegoś kozaka.
Sapiens
Czy rozważacie także odtwarzanie Hajdamaków? To wtedy mógłbym pomyśleć o czerwonym rajtroku i trójgraniastym kapeluszu wojska koronnego. happy.gif
Świętosław
QUOTE
To wtedy mógłbym pomyśleć o czerwonym rajtroku i trójgraniastym kapeluszu wojska koronnego. happy.gif


A to czasami nie są trochę późniejsze czasy ? wink.gif
Sapiens
A czy strój Hajdamaka tak różnił się od stroju Kozaka z wojsk Chmielnickiego? Poza tym to był tylko pomysł że skoro wyraża chęć odtworzenia XVII wiecznego Kozaka to może by i pomyślał o późniejszych mieszkańcach dzisiejszej Ukrainy, którzy jakoś specjalnie innego stroju chyba nie mieli, przynajmniej czerń.
Świętosław
No czerń to i do XIX czy nawet XX wieku sie bardzo nie zmieniła, ale czy sami kozacy, nie jestem taki pewny, chociaż nie znam się na czasach 1700+.
BartekMińszczan
Witam, dawno nie pisałem, gdyż kompletowałem ekwipunek.

Wyrobiłem się w 800 zł. Cóż, niektórych rzeczy jeszcze nie zrobiłem, ale jestem w trakcie "produkcji":
- Koszula ze sklepu z używaną odzieżą to koszt do 10 zł (mam dość ciekawą koszulę z długim rękawem)
- Spodnie z materiału przypominającego len to kolejne 10 zł (białe mogą być to się zabarwi, u nas w sklepie takich spodni było co najmniej pięć w godzinach szczytu)
- szabla to jak narazie najdroższy element - 500 zł + pochwa 150 zł.
- Buty robię ze skórzanej kurtki za 25 zł

To tak na początek podstawowe elementy, jeśli ktoś chciałby wiedzieć skąd mam szablę to proszę napisać.
lancelot
Coś mi to mrokiem zalatuje a to już nie czasy glanów owiniętych miśkiem...Poczekaj z debiutem i zainwestuj w ciuchy (porządne). Taka moja rada.
BartekMińszczan
To porządne ciuchy.. A szabla waży 800g, niezbyt dużo, ale jak na kilka godzin walki to może dać się we znaki
lancelot
QUOTE
To porządne ciuchy
Porządne ciuchy do reko to się zamawia u specjalistów i nie są z materiałów "podobnych" ale może wrzuć fotki...
QUOTE
A szabla waży 800g,
ładnie odchudzona.
QUOTE
na kilka godzin walki
Będziesz walczyć kilka godzin bez przerwy?
Świętosław
Oj bardzo to mrokiem zalatuje, kiedy ja kupowałem w dawnych czasach (parę lat temu) to skrawki lniane to było jakieś 7-8 złotych za metr, a to była najtańsza opcja.

QUOTE
Buty robię ze skórzanej kurtki za 25 zł


Nie wiem jak chcesz zrobić buty z kurtki, jak chcesz zrobić podeszwę ? a same buty powinny też mieć pewną sztywność i grubość, której raczej nie ma kurtka, i czy to na pewno skóra ?

BartekMińszczan
Śmierdzi (pachnie?) jak skóra..

Jutro wrzucę zdjęcie, gdyż jest świeżo uprana.

Ja zrobię te buty, dam radę smile.gif
lancelot
Powtarzam, zainwestuj w ciuchy, to ważniejsze od broni jeśli chodzi o reko...
Świętosław
QUOTE
Powtarzam, zainwestuj w ciuchy, to ważniejsze od broni jeśli chodzi o reko...


Święte słowa, bo raz że bez broni można jechać na imprezę a bez ciuchów nie, to i w ciuchach siedzi się cały czas, a zrobienie czerni kozackiej, czyli proste tanie ubrania, i bez drogiej broni, nie powinno być bardzo drogie, a i jakie historyczne i dodające smaczku.

Ps taki kozak z czerni może też biegać bez butów.
BartekMińszczan
Dogadałem sięz grupą rekonstrukcyjną, mają dla mnie hajdawery, jeśli moje nie spełniają warunków.
lancelot
Popracuj jeszcze nad tą koszulą, obejrzyj źródła ikonograficzne i ie kupuj czegoś podobnego tylko rekonstrukcję.
To jest wersja pozbawiona grafik. Jeżeli chcesz przejść do głównego forum kliknij tutaj.