Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Pismo gotyckie
historycy.org > Biblioteka Cyfrowa Historycy.org > Źródła historyczne > Dokumenty pisane > Dokumenty pisane 1789 - 1939
lalka_aa
Witam,
mam pytanie. Czym określenia "pismo gotyckie" i "pismo neogotyckie" dotyczą tego samego alfabetu niemieckiego stosowanego w piśmiennictwie na przełomie kilku wieków aż do II wojny światowej?
Czy może pismo gotyckie dotyczy wcześniejszego okresu, a neogotycki to już XIX wiek o pierwsza połowa XX wieku?
Pozdrawiam
Arbago
Pismo neogotyckie to bardziej ujednolicona wersja pisma gotyckiego. Stosowana od XVII wieku i jej powstanie wiązało się z powstanie druku. Polska stosowała neogotyk do końca XVII wieku. Najdłużej używano go w Niemczech, bo aż do 1941 roku. Obecnie używa się go także w kilku kantonach Szwajcarii. Oto kilka różnic między gotykiem a neogotykiem:

Starogotyk: user posted image

Neogotyk: user posted image
Gabrielle deMornay
Niemcy nie znajdują się w obszarze moich zainteresowań, ale z tego co się orientuję:

Pismo, które zwyczajowo określamy jako neogotyckie, ma kilka form.

W druku najpierw (XV-XVI w.) używano szwabachy, która potem została zastąpiona przez frakturę, stosowaną aż do XX w. Przykład neogotyku podany przez Arbago na obrazku wyżej to fraktura.

Oprócz tego istniało niemieckie pismo odręczne Kurrentschrift / kurrenta (czasem stosowane też w druku), które niewiele przypomina zazwyczaj klarowne litery drukowane. Z początku wygląda na straszne gryzmoły, ale gdy się pozna jego tajniki, wówczas odczytywanie słów sprawia niezłą frajdę. wink.gif

user posted image
lalka_aa
Duże dzięki za informacjęsmile.gif
Boczek IV
Witam.
A dodany przeze mnie załącznik to jakie pismo ?
Gen88
Witam,
badam historię pewnej miejscowości na Śląsku i znalazłem opis w kompendium topograficznym Śląska z lat 1750-1800, ale jest napisane strasznymi gryzmołami (jak to określiła Gabrielle deMornay). Niemiecki znam, neogotyk drukowany też nie stanowi dla mnie problemu, ale tutaj widzę tylko wybrane wyrazy, a kwintesencji nie potrafię odczytać sad.gif Dlatego proszę o pomoc... Miejscowość Ciochowice (Cziochowitz), obok Toszka (Tost).
[attachmentid=18287]
vPless
Czechuwitz mit einem Herrschaftliche Hof der gegend Czechuwitz des Stadtes Tost
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org