Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Nazwiska żydowskie.
historycy.org > Forum > Pomoc > Pomoc ogólnie
Dariusz_D
Nazwiska żydowskie które są tworzone od imion takich jak np. Abraham,ale czy możliwe jest że nazwisko żydowskie jest utworzone od jakiegoś polskiego imienia np. Czesław czy nie ?
Szukam po prostu jakiejś grupy nazwisk które na pewno nie były używane przez żydów,wiem że ich nazwiska były tworzone od zawodów,miejsca pochodzenia np. Warszawski,imion żydowskich np. Abrahamowicz,nazwiska utworzone z połączenia dwóch słów niemieckich np. Goldbergnazwiska od rodów szlacheckich np. Koniecpolski,nazwiska przybierane podczas chrztu np. Majewski(chrzest był w maju) Nowakowski (nowy w wierze) lub po prostu najbardziej popularne czyli np. Kowalski,Nowak.
Według tego co przeczytałem żyd nie mógł mieć nazwiska utworzonego od imienia nieżydowskiego,ale nie jestem pewien więc pytam. smile.gif
Od razu zaznaczam że nie jestem antysemitą,po prostu szukam grupy nazwisk która nigdy nie była używana przez żydów. smile.gif
emigrant
QUOTE(Dariusz_D @ 12/11/2012, 21:51)
Od razu zaznaczam że nie jestem antysemitą,po prostu szukam grupy nazwisk która nigdy nie była używana przez żydów. smile.gif
*

Chyba trudno będzie. Bo jeśli Żydówka wyszła za Polaka, to dzieci (będące wedle żydowskiego prawa- co nie znaczy z wyboru, Żydami) miały nazwisko po ojcu, a to już mogło być każde nazwisko.
Może jedynie nazwiska magnackie, ale i tu głowy nie dam; od czego były w końcu mezalianse... rolleyes.gif
Dariusz_D
Byli żydzi z nazwiskami np. Radziwiłł,a Radziwiłłowie to chyba najpotężniejszy ród magnacki.
Mi tu chodzi o takie coś,że osoba która nosi dane nazwisko jest czystym żydem,bez żadnej domieszki krwi polskiej,więc myślę że nie było czystych żydów z nazwiskiem od imienia np. Czesław.
January
Nie ma takich nazwisk z powodu, o którym napisał kolega: dziecko urodzone ze związku Żydówki i goja mogło nosić nazwisko męża, chociaż było dzieckiem żydowskim.

Zarówno Żydzi, jak i polscy chłopi często przyjmowali nazwiska swoich szlacheckich Panów.
Stąd mamy np. na Mazowszu zatrzęsienie Czartoryskich.
I, skoro już o Czartoryskich mówimy, także i to nazwisko Żydzi nosili (i noszą, sam osobiście takich znam).

Po rozbiorach w zaborze pruskim przez jakiś czas nadawano Żydom nazwiska "roślinne" w celu odróżnienia (np. Rosenblum), była to jednak prywatna inicjatywa urzędników, a nie polityka Państwa.

W zaborze rosyjskim częsta była praktyka nadawania Żydom nazwisk ptasich, np. Sikorski lub Sinicyn (od sinica - sikorka po rosyjsku).

Mi tu chodzi o takie coś,że osoba która nosi dane nazwisko jest czystym żydem,bez żadnej domieszki krwi polskiej

Nigdy nie będziesz miał takiej pewności, bo nigdy nie wiesz, kto z kim spał i czyj plemnik zapłodnił komórkę jajową matki/babci/prababci. Możesz tylko ufać, że AKURAT ONA nigdy nie miała romansu (ha ha).

Travis
Identyfikowanie osób pochodzenia żydowskiego li tylko na podstawie posiadanego nazwiska jest, szczególnie dziś - w ponad pół wieku od momentu masowego tychże zmieniania na polskie przez Starozakonnych (przełom lat 40 i 50-tych), niezmiernie karkołomnym zadaniem. Tak jak napisał Emigrant, zdarzają się Żydzi Radziwiłłowie i Potoccy - owoc rosyjskiej polityki "dokopywania" polskiej arystokracji w XIX wieku, choć warto też wspomnieć, że koligacenie się z Żydami było też swego czasu bardzo modne w wyższych sferach. Pewną podpowiedź stanowić mogą charakterystyczne rdzenie w nazwisku jak "lewi" (od rodu Lewitów; np. Lewicki, Lewiński, Lewik), "kagan"/"kogan", "jabł" (od słowa "apfel" w jiddisz; np. Jabłoński, Jabłczyński), "litw" (od przybyłych do Królestwa z ziem WKL tzw. Litwaków; np. Litwiński, Litwin, Litewka, Litwak), od nazw zawodów (np. Złotnik, Skrzypek, Muzyk) etc. itd. Jeśli już koniecznie chcesz się dowiedzieć, jakie nazwiska są proporcjonalnie najmniej charakterystyczne dla mieszkających dziś nad Wisłą Żydów, to z pewną dozą dokładności mozna by odpowiedzieć Ci, iż krótkie, typowo wiejskie nazwiska jak np. Socha - Starozakonni bowiem, zmieniając swe nazwiska najchętniej wybierali na nowe te długie, zakończone na -ski, brzmiące dumnie, typowo polskie np. Romkowski, Borowski etc.
January
Oczywiście wśród Jabłońskich i Jabłonowskich będą zwyczajne polskie nazwiska (z Jabłonnej, z Jabłonowa itd.)
teemem
QUOTE(Dariusz_D @ 12/11/2012, 22:51)
czy możliwe jest że nazwisko żydowskie jest utworzone od jakiegoś polskiego imienia np. Czesław czy nie ?

Tak.
Wśród 9 imigrantów do USA zapisanych pod nazwiskiem Czeslaw znaleźli się: w roku 1904 Ester z Mińska, lat 22 i Abe lat 2 (mama z synkiem?) oraz w roku 1910 Sore lat 19. A więc trójka Żydów. Poza nimi 4 osoby o ewidentnie pomylonych imionach z nazwiskami, raczej Polacy, ewentualnie o niemieckich korzeniach. Ponadto Franz z Rosji - nie wiem, może Niemiec, oraz Janusz Czesław - raczej Polak, przy czym nie wiadomo co jest imieniem a co nazwiskiem.
100 % świeżych Amerykanów o ewidentnym nazwisku Czeslaw to Żydzi...
http://www.ellisisland.org/search/matchMor...set=0&dwpdone=1
Przejrzyj tę stronkę i nie zapomnij o zapięciu pasów bezpieczeństwa.

EDIT:
Czeslawski: Icek, Israel, Josef (z Rosji, a nie Josif), Wladyslaw (można domniemywać, że Polak, ale wg mnie też Żyd - wg mojej analizy emigrantów z m. Ploch). Ponadto jakiś Zeno, lat 19, ale z Chicago w 1923, w następnym roku Pelagja lat 63 też z Chicago - wnuczek ściągnął babcię do stolycy byznesu?... Prysnął przed bogatą a niemłodą żoną, która jednakowoż nie odpuściła?... 50% Żydzi na pewno, 100% prawdopodobnie.
Arheim
Zarówno Żydzi, jak i polscy chłopi często przyjmowali nazwiska swoich szlacheckich Panów.
Stąd mamy np. na Mazowszu zatrzęsienie Czartoryskich.

Ci to przeważnie z Czartorii nad Narwią pochodzą ,nie od magnatów Czartoryskich.
Dariusz_D
http://translate.google.pl/translate?hl=pl...ved=0CCYQ7gEwAA czy ta stronka jest wiarygodna,tzn. czy jeżeli nie ma jakiegoś nazwiska w tym spisie to oznacza że nie było noszone przez żydów,a jeżeli jest to znaczy że było noszone ale niekoniecznie każdy z tym nazwiskiem to żyd ?
wysoki
Używasz słowa "żyd" pisanego małą literą, wiec zakładam, że chodzi Ci o wyznawcę judaizmu. Tutaj zwłaszcza konwertyta może nosić dowolne nazwisko.
Wiarygodność strony. Jeśli chodzi o ustalanie na jej podstawie kto na pewno jest a kto nie żydem/Żydem, to wiarygodność nie jest wielka.
Dariusz_D
Mi nie chodzi o wyznawcę judaizmu tylko o kogoś kto jest żydem tym z Izraela i okolic smile.gif
Ja na podstawie tej strony nie chcę udowadniać kto jest a kto nie jest Żydem,ale myślę że jeżeli nazwisko tam nie występuje to znaczy że nigdy przez Żydów nie było używane,a jeżeli występuje to oznacza że było używane przez Żydów ale nie wszyscy z tym nazwiskiem są Żydami,wiem że ta strona jest prowadzona przez prawdziwych Żydów zajmujących się genealogią,myślę więc że wiedzą jakie nazwiska nosili Żydzi a jakie nie smile.gif
wysoki
Zasady pisowni polskiej mówią, że nazwy narodowości piszemy wielką literą.
Mi nie chodzi o wyznawcę judaizmu tylko o kogoś kto jest żydem tym z Izraela i okolic

Z tego co zrozumiałem z poprzednich wypowiedzi nie chodzi Ci tylko o Żydów mieszkających w państwie Izrael. W takim razie
wiem że ta strona jest prowadzona przez prawdziwych Żydów zajmujących się genealogią,myślę więc że wiedzą jakie nazwiska nosili Żydzi a jakie nie

problem jest taki, że nie da się ustalić wszystkich nazwisk noszonych przez Żydów (lub żydów) na przestrzeni dziejów. Można ustalić jakie nosili na pewno ale jak ustalić jakich nie nosili? To nie była narodowość potwierdzona miejscem urodzenia ani językiem. Emigrant już Ci wyjaśnił, że nie musiało to być związane z wyznawaną religią.

poldas372
W poniższym linku prezentuję listę owych nazwisk Żydów (żydów) zamieszkujących Opoczno.
O Czesławie vel Czesławskim tam nie wspomniano;
http://opoczno.republika.pl/nazwiska.html
Proszę zwrócić uwagę na link poniżej owej listy.
Podaję to tylko jako ciekawostkę a nie w pełni miarodajne źródło, o ile takie znajdziemy.
teemem

Poszperaj może w jewishgen, m.in. tu:
http://www.jewishgen.org/jri-pl/announcements_PL.htm
karolz77
Z tego co uczono nas na NPH nazwiska takie jak Krakowski, Poznański czy Lubelski były noszone wyłącznie przez Żydów ale spotkałem się też z taką opinią że mogłyby też noszone przez chłopów polskich, jednak nie chce mi się w to za bardzo wierzyć.

A czy nazwiska takie jak Pomorski, Mazowiecki też mają konotacje żydowskie?
Arheim
Powojenne Prawo o zmianie nazwisk:
http://www.sztetl.org.pl/pl/term/493,post-...ng-name-change/
Dariusz_D
Czy możliwe jest zatem że takie samo nazwisko nosili i Żydzi jak i "czyści" Polacy,Niemcy,Rosjanie ? np. nazwisko Rothschild ?
Jak w ogóle sprawa wyglądała w Niemczech ? czy tam Żydzi mieli też wszystkie możliwe nazwiska czy też nie ?
teemem
QUOTE(karolz77 @ 14/11/2012, 10:45)
A czy nazwiska takie jak Pomorski, Mazowiecki też mają konotacje żydowskie?

Nie bardziej niż inne.
Premierowi Tadeuszowi, jak startował na prezydenta, wywiedziono rodowód do entego pokolenia. Wyszło że stara szlachta, żadnych judaików.
Ciekawe, że wśród Pomorskich przybyłych na wyspę Ellis nie znalazł się żaden o żydowskim imieniu - natomiast jest Sora Mazowiecka, a Kujawskich to pół sztetła.
Ciekaw jestem ponadto pochodzenia nazwisk typu Syryjczyk. Przypuszczam, że żadna egzotyka, może od sera, ale kto wie.
Nieco offtopowo - mamy w Lublinie pałacyk Morskich, przebudowany w 1846 przez hr. Ignacego Morskiego. Znów zero judaików, ród o proweniencji czeskiej. Związek z morzem mi nieznany.
Jak w ogóle sprawa wyglądała w Niemczech ?

Akurat tym się nie interesowałem; tak na chłopski rozum skoro żydowski mieszczanin przyjął nazwisko od czerwonej tarczy na swojej kamienicy, dlaczego nie miałby zrobić tego samego mieszczanin niemiecki...
Notomiast żydzi rosyjscy z reguły noszą nazwiska polskie. W rosyjskiej ekranizacji Mistrza i Małgorzaty jeden z bohaterów, Popławski, mówi z żydowskim akcentem (tak twierdzą rosyjscy forowicze). Podane źródło nie dotyczy etymologii nazwisk a ich konotacji w danym społeczeństwie.
wysoki
QUOTE(Dariusz_D @ 14/11/2012, 20:02)
Czy możliwe jest zatem że takie samo nazwisko nosili i Żydzi jak i "czyści" Polacy,Niemcy,Rosjanie ? np. nazwisko Rothschild ?
Jak w ogóle sprawa wyglądała w Niemczech ? czy tam Żydzi mieli też wszystkie możliwe nazwiska czy też nie ?
*

Ad. 1. Oczywiście. Nawet gdyby nazwisko Rothschild nosiła tylko jedna i to żydowska rodzina to przecież członkowie tego rodu nie żenili się tylko z Żydówkami. I tak żona nazwisko nosiła.
Jest jeszcze problem, czy każdy żydowski Rothschild uważał się za Żyda.
Ad.2. Może jakieś nazwiska arystokratyczne się ostały ale to trudno na 100% powiedzieć, ponieważ trzeba by wszystkim Niemcom prześwietlić pochodzenie matek (tylko do którego pokolenia to wyjaśniać smile.gif ?)

karolz77
Nie bardziej niż inne.
Premierowi Tadeuszowi, jak startował na prezydenta, wywiedziono rodowód do entego pokolenia. Wyszło że stara szlachta, żadnych judaików.
Ciekawe, że wśród Pomorskich przybyłych na wyspę Ellis nie znalazł się żaden o żydowskim imieniu - natomiast jest Sora Mazowiecka, a Kujawskich to pół sztetła.

Właśnie z tym Mazowieckim to to pamiętam, choć chyba do dziś pokutuje stereotyp o jego pochodzeniu, podobnie jak u Bartoszewskiego. Ale skoro Geremek i inni nieukrywali swego pochodzenia to po co tamci mieliby to robić? A czy spotkałeś się z nazwiskami typu Krakowski, czy Poznański noszonymi przez chłopów polskich czy jednak w większości to domena Żydów?

Ciekaw jestem ponadto pochodzenia nazwisk typu Syryjczyk. Przypuszczam, że żadna egzotyka, może od sera, ale kto wie.

Trudno powiedzieć. W takich wypadkach to loteria.
teemem
QUOTE(karolz77 @ 16/11/2012, 22:52)
czy spotkałeś się z nazwiskami typu Krakowski, czy Poznański noszonymi przez chłopów polskich

Nie.
1. Na chłopski nomen omen rozum, powinni takie nosić, skoro istnieje szeroka grupa nazwisk, nie tylko żydowskich, utworzonych na podstawie pochodzenia wiadomego - Krakowiak, Mazurek, Kozak lub niewiadomego - Przybysz, Wałęsa, Nowak (brzmiący wprawdzie identycznie jak neofita). Ale na żadnej z wyrywkowo przejrzanych list nie znalazłem Poznańskiego czy Lubelskiego jako ewidentnego goja. Na mojej ulubionej wyspie Ellis sami starozakonni; trafia się od czasu do czasu jakiś Stanisław czy Władysław, ale może to być przejaw nie wyznania lub nacji rodziców delikwenta, a ich pragmatyzmu lub preferencji estetycznych.
2. Znalazłem paru Krakowskich, ale to inna sprawa. Byli Krakowscy herbu Radwan. Ze źródła niezbyt pewnego, ale łatwo sobie wyobrazić dziedzica wsi Krakowa lub jakiejś podobnej. Jest też popularne nazwisko Krak i pochodzące zapewne od niego Krakiewicz. Do Krakowskiego rzut beretem.
W roku 1893 w parafii Grudusk, mazowieckie, Antoni Krakowski ożenił się z Teofilą Suchodolską. Raczej Polacy (z akcentem na "raczej").
3. Niezupełnie na temat, ale ciekawe: Adam Majewski w "Wojennych opowieściach por. Szemraja" przytacza postać polskiego chłopa wyznania mojżeszowego. Byli tacy... Raczej nie chodziło o przysposobienie rolnicze do Palestyny, zresztą sprawdzę. Ów chłop nazywał sie Langsam, walczył pod Monte Cassino, zginął po formalnym zakończeniu wojny w północnych Włoszech z ręki pijanego podkomendnego.
http://kresy-siberia.org/won/?page_id=19&l...ang=pl&id=82992
Skoro był Langsam, mógł być i Lubelski... Polski chłop, a jednak żyd, nie Żyd.
4. Co to jest NPH?
trzeba by wszystkim Niemcom prześwietlić pochodzenie matek

Dla potrzeb tej dyskusji proponuję przyjać, że Żyd, którego nazwisko analizujemy, to gościu za takowego postrzegany przez polskie społeczeństwo, ew. rosyjskie cy niemieckie.
Stanisław Lewartow, syn Barucha i Genowefy z domu Pażdzioch, zamieszkały w Mościskach, dla miejscowego rabina żydem/Żydem nie jest, ale dla mnie jest, choćby mamuśka karmiła małego kaszanką i cerując mężowski chałat recytowała mu żywoty świętych.
Podkreślam - dla potrzeb tej dyskusji.
wysoki
Co to jest NPH?

Nauki pomocnicze historii
http://pl.wikipedia.org/wiki/Nauki_pomocnicze_historii
panzergrenadier
Żydowskim nazwiskiem może też być Zieliński - potomek osoby ochrzczonej w Zielone Świątki
emigrant
QUOTE(Dariusz_D @ 13/11/2012, 8:45)
Byli żydzi z nazwiskami np. Radziwiłł,a Radziwiłłowie to chyba najpotężniejszy ród magnacki.

Jak byli Radziwiłłowie, to były tez i inne nazwiska magnackie. Można przykłady, jakieś linki?
konto_usuniete_28.02.16
Na podstawie nazwisk dziś trudno szukać jakichkolwiek konotacji narodowych , niewielkie resztki niegdyś największej na świecie spolecznosci Żydów polskich , od dawna noszą "czysto "polskie nazwiska , mala ich cześć zachwala te nazwiska wywodzące się z jidisch ( o brzmieniu germańskim ), czyż można kogokolwiek kto nosi nazwisko np: Czesław Bielecki , Bronisław Geremek , czy Jerzy Kosiński , Stefan Kisielewski , Jacek Karczmarek - po "imieniu i nazwisku posądzić" o żydowskie korzenie ?
Jeden z przedstawicieli zydowstwa polskiego ( słowo przedstawiciel z trudem tu pisze ale , cóż żydowskich rodziców posiadał ) Jerzy Urban - ma wszak arcykatolickie ( wręcz papieskie nazwisko ) wink.gif
Z drugiej strony są osoby które zachowały niemieckobrzmiace nazwiska wywodzące się z jidisch , jak Seweryn Blumsztajn , Bronisław Wildsztajn , Ludwik Dorn , czy tez Jan Tomasz Gross .
Inna rzecz ze wymienione tu z imienia i nazwiska wcale nie muszą się poczuwać do zydowstwa , są jedynie osobami pochodzenia żydowskiego .
Ambioryks
Nazwisko Tuwim pochodzi od hebrajskiego słowa oznaczającego dobrych [ludzi] - to liczba mnoga od "Tuwia", "Tewje".

Typowo żydowskie nazwiska to Rabin, Rabinowicz.

Wielu Żydów miało nazwiska od kamieni szlachetnych i w ogóle nazwiska "jubilerskie", jak Szapiro, Spiro, Spira (od słowa "szafir"), Rubin, Diamand, Rubinstein, Goldberg, Goldblatt, Goldstein.

Niektóre nazwiska z końcówką -in, jak Begin, Bolotin, Menuhin.

Sefardyjczycy często noszą nazwiska typu Russo, Kampos, Montiljo, Tolentino, Franco.
"kagan"/"kogan"

To od kaganatu, który był formą ustrojową nie Żydów, tylko koczowniczych środowoazjatyckich ludów mongolskich i tureckich - kaganat Rouranów, kaganaty tureckie, turkuckie kaganaty: wschodni i zachodni, kaganat chazarski.
Więc czy nazwisk Kagan i Kaganowicz nie noszą potomkowie Chazarów, a nie Żydów-Palestyńczyków?
konto_usuniete_28.02.16
Więc czy nazwisk Kagan i Kaganowicz nie noszą potomkowie Chazarów, a nie Żydów-Palestyńczyków?

Herr Gott ,
"teoria chazarska" plus uprzedzenia antyizraelskie , pomijam ze autorowi tych slow umyka fakt wygnania Żydów przez Rzymian i cala niemal historia Diaspory dry.gif - ale to OT.
teemem
QUOTE(lancaster @ 24/11/2012, 13:33)
Jerzy Urban - ma wszak arcykatolickie ( wręcz papieskie nazwisko )

Zapewne wszyscy wiedzą (J.U. "Jajakobyły"), że nazwisko to powstało w wyniku pomyłki sowieckiego urzędnika we Lwowie. W oryginalnym Urbach zmieniono ostatnią literę. Pol. "ch" = ros. "х", ros. "н" = pol. "n". Czy urzędnik niezbyt dobrze znał polski i rosyjski, czy pokićkało mu się h z ch z cyrylicą dla utrudnienia, czy dostał w łapę od Urbacha/Urbana seniora - pozostanie tajemnicą.
A sprawę poruszam w celu wykazania, jak łatwo diametralnie zmienić wydźwięk nazwiska. Przypadkiem, a może nie.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2018 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org