Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Wojna trojańska wg Homera
historycy.org > Forum > Pomoc > Starozytność Pomoc
marcinbag
Witam. Mam pytanie. Kiedy był 10 rok wojny trojańskiej? Jak podczas wojny trojańskiej (opisanej w "Iliadzie") żyli mieszkańcy Troi. Głównie chodzi mi tutaj o wojowników. Co jedli? Jak się ubierali? Jak wyglądało ich życie? Czy zajmowali się czymś innym oprócz walki? Czy jednak pochłaniała ona całe ich życie i czas? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Marthinus
QUOTE(marcinbag @ 27/10/2012, 10:19)
Witam. Mam pytanie. Kiedy był 10 rok wojny trojańskiej? Jak podczas wojny trojańskiej (opisanej w "Iliadzie") żyli mieszkańcy Troi. Głównie chodzi mi tutaj o wojowników. Co jedli? Jak się ubierali? Jak wyglądało ich życie? Czy zajmowali się czymś innym oprócz walki? Czy jednak pochłaniała ona całe ich życie i czas? Z góry dziękuję za odpowiedź.
*



Przeczytaj "Iliadę" a Twoje wątpliwości zostaną rozwiane...
szapur II
Może nie tyle, co do konkretnej daty 10 roku wojny trojańskiej wg naszego systemu chronologicznego...
Stranger1994
Polecam "Homera i jego czasy" Barbary Patzek. O ile dobrze pamiętam, życie w Troi toczyło się zaskakująco normalnie, z "Illiady" wynika, że samo miasto nie było oblężone w tym sensie, w jakim my dziś oblężenie rozumiemy (tzn. nie było otoczone kordonem wojsk, mieszkańcy mogli je swobodnie opuszczać itd.). Walki toczyły się na równinie przed miastem, trochę "na boku", choć oczywiście ludzie żyli ze świadomością bliskości wojny.

A wyszukując szczegóły dotyczące ubioru i podobne należy liczyć się z tym, że są one prawdopodobnie opisem nie ubiorów z okresu wojny trojańskiej, ale raczej z okresu spisania "Iliady" (więcej o procesie tzw. "aktualizacji" eposów homeryckich znajdziesz np. u Patzek).
numi5
Próby datowania wydarzeń związanych z wojną trojańską napotykają na spore trudności,
choć możesz się podeprzeć http://archeowiesci.pl/2007/09/26/troja-bez-mitow/ .
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org