Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Pochodzenie nazwiska Szwajka
historycy.org > Forum > Nauki Pomocnicze Historii > Genealogia
Dariusz_D
Dzień dobry,według Kazimierza Rymuta: Szwajka - od niemieckiej nazwy osobowej Schweik, ta od starowysokoniemieckiego imienia złożonego Swinder. Tu jest moje pytanie czy to jest nazwisko Niemieckie i zostało ono spolszczone tak jak nazwisko Shultz na Szulc czy zostało one kiedyś zgermanizowane i później spolszczone ?
Pozdrawiam.
sacheverel
Bardzo często sięgam do Rymuta, jego wypisy znaczeniowe najczęściej odnoszą się do pierwotnej formy nazwy osobowej. Sądzę, że nazwisko to podobnie jak wiele innych uległo procesowi polonizacji.
Dariusz_D
Dziękuję bardzo smile.gif
Dariusz_D
Zapytałem się pewnej osoby zajmującej się genealogią o nazwisko Szwajka i ta osoba odpisała mi że :
Prof. Rymut podaje pierwotną etymologię nazwiska. Tak więc nazwisko Szwajka, podobnie jak inne z tej grupy etymologicznej, wywodzi od niemieckiej nazwy osobowej Schweik, ta od starowysokoniemieckiego imienia złożonego Swinder. Jego źródłosłów jest więc niemiecki. Ale nazwisko w obecnej jego formie polskie.

Czy oznacza to że jakiś mój przodek spolszczył sobie swoje nazwisko na Szwajka ?
Co to oznacza że źródłosłów jest Niemiecki ?

Proszę o odpowiedź.
horich
hej, a może to po prostu "gruba metalowa wygięta igła" jak mówi słownik ukraiński? i taka też genealogia nazwiska? nie wiem skąd nosiciel wink.gif pochodzi, ale to bardzo prawdopodobne smile.gif pozdrawiam
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org