Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Konwersja dat: kalendarz liturgiczny na "nasze" :)
historycy.org > Forum > Nauki Pomocnicze Historii > Chronologia historyczna
EddieNero
Witam serdecznie, mam problem z "przełożeniem" owych dat na obowiązujący obecnie kalendarz .
Bardzo prosiłbym osoby kompetentne o dokonanie właściwego "przekładu" smile.gif


Feria quinta proxima post festum ss. Iohannis et Pauli anno Domini M-o
CCCC-o XXX-o VI.


Feria sexta post Francisci, anno Domini millesimo quadringentesimo
vicesimo octauo.

Pozdrawiam
szapur II
A konkretnie to w czym tkwi ów problem? Bo zasadniczo powinieneś pójść do biblioteki i sięgnąć sobie po książkę "Chronologia polska" B. Włodarskiego. Rozwiązać te daty można też zasadniczo korzystając z internetu.
EddieNero
Znam ten podręcznik jednak okazało się, że rozwiązałem je źle. Zamieszczam niżej moje błędne obliczenia:

1. 29.06.1436
2. 09.10.1428
szapur II
CODE

1. 29.06.1436

Bardziej interesujące od błędnego wyniku jest to jak do niego doszedłeś smile.gif Może najpierw ta pierwsza data, czyli:

Feria quinta proxima post festum ss. Iohannis et Pauli anno Domini M-o
CCCC-o XXX-o VI.


EddieNero
Z tego co patrzyłem( nie mam przy sobie podręcznika) to święto wypada 26.06, a mam wskazać najbliższy czwartek(feria quinta proxima) po tym święcie. Wyszło mi , że w 1436 roku 26.06 wypada w poniedziałek.
szapur II
Według tablicy u Włodarskiego 26.06., więc święto stałe św. Jana i Pawła, przypadało we wtorek. Więc najbliższy czwartek po tym święcie ma datę??
EddieNero
Czyli poprawna data to 28.06?
szapur II
Tak, poprawna data to 28 czerwca 1436 r. - wigilia św. Piotra i Pawła smile.gif
EddieNero
Dobrze, a druga data. biggrin.gif
szapur II
Tu jest właściwie ta sama trudność, tylko przełóż tę date na polski smile.gif

Feria sexta post Francisci, anno Domini millesimo quadringentesimo
vicesimo octauo.

EddieNero
Z tego co patrzyłem to święto przypada 4.10, a więc szukam piątku który następuje po tym święcie.
A z tego co zerkałem, w 1428 wyżej wymienione święto "zdarzyło się" w niedzielę.
szapur II
Właściwie to w tym momencie powinieneś zobaczyć sobie do Włodarskiego w jakim dniu tygodnia przypadał 4 X, pechowo ja mam tę książkę, więc 4 X to był poniedziałek...
EddieNero
W takim razie zmyliła mnie przestępność roku ponieważ wydawało mi się, że w przypadku lat z "*" muszę, że tak się wyrażę, cofnąć kalendarz o jeden dzień.

Wygląda mi to na błąd w metodzie, chyba że to coś innego.
szapur II
Przestępność nie ma znaczenia akurat dla tych dat. Kluczem natomiast jest dotarcie do książki "Chronologia polska" i opanowanie tablic wink.gif
EddieNero
Reasumując poprawna data to 08.10.1428 ? smile.gif
szapur II
Jak dla mnie - poprawna.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org