Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Rozwój gospodarczy podczas rozbicia dzielnicowego
historycy.org > Historia Polski > POLSKA PIASTÓW > Polska dzielnicowa
omletzhamleta
Jak możecie wytłumaczyć rozwój gospodarczy w czasie rozbicia?Mi się wydaje ,że duża ilość granic celnych powinna była raczej gospodarkę hamować.Z czego więc ten rozwój wynikał i czy był on skutkiem rozbicia?Czy może po prostu następstwem tworzenia miast,innowacji w rolnictwie itp?
pipo341
Do pewnego momentu rozbicie dzielnicowe było korzystne dla gospodarki, bo książe, który włada małą dzielnicą bardziej interesuje się gospodarką w swoim władztwie. Do prowadzenia polityki potrzebne są pieniądze. Książęta popierali lokowanie wsi i miast na prawie niemieckim, ponieważ mieli dzięki temu większe dochody z podatków.
Na początku dzielnica stanowiła wystarczający rynek zbytu, ale ze wzrostem produkcji zaczęto handlować z wieloma dalekimi ośrodkami i wtedy ujawniła się słabość rozbicia dzielnicowego polegająca na dużej liczbie granic celmych. Wysokie cła sprawiały, że podróż stawała się kosztowna, a jeżeli drożał transport to drożały automatycznie towary transportowane.
marlon
Kwestia w tym, że w jednolitej monarchii wczesnofeudalnej także istniały "granice" celne. Pobierano cła i przewozy zwłaszcza na przeprawach rzecznych. Sięgnij do bulli gnieźnieńskiej i falsyfikatu mogileńskiego.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org