Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Złote łany
historycy.org > Wybrane specjalizacje historii > HISTORIA GOSPODARCZA > Kliometria
Arbago
user posted image

Witam serdecznie.

Szukam informacji statystycznych dotyczących polskiego eksportu zboża za lata 1569-1655, 1655-1772 i 1772-1795. Gdzie mogę takie informacje znaleźć. Nie muszą być zbiorcze. Chodzi o udowodnienie tezy, że w latach 1569-1655 handel zbożem przeżywał rozkwit. po potopie szwedzkim nastąpił kryzys, natomiast lata 1772-1795 to straty wynikające z utraty części drogi wodnej Wisły, a od 1793 roku portu w Gdańsku.

Proszę więc aby ktoś udostępnił na forum dane dotyczące ilości eksportowanego zboża z portów w Gdańsku, Elblągu, Rydze (do 1618 r.), Lipawie i Królewcu (do 1657 r.), a także dane dotyczące cen zboża w poszczególnych okresach.

Pozdrawiam
ewaxxyy
Witam,
zapewne jakieś informacje znajdują się także tutaj:
J. Muszyńska, Zniszczenia gospodarcze połowy XVII wieku a gospodarka Rzeczypospolitej, w: Wojny północne w XVI-XVIII wieku. W czterechsetlecie bitwy pod Kircholmem, pod red. B. Dybasia, Toruń 2007, s. 233-247.
Tromp
Witam!
Jak już tu jesteśmy, obok mojej rodzinnej wsi są 3 wioski-Łany Wielkie, Średnie i Małe. To dawne starostwo (od 1545) żarnowieckie. Nazwy wziąć się mogły od rozmiaru łanów nadawanych chłopom-jakich one mogły być rozmiarów oraz czy i ew. jakie były między nimi różnice?
Arbago
Z pomocą przychodzi Wikipedia. Teraz warto by się zastanowić jakie łany stosowano w województwie śląskim, a będziesz wiedział o jakie jednostki powierzchni chodzi.
Okulewicz
Z tego co pamiętam taki dane można znaleźć w "Historii Polski w liczbach" wydanej przez GUS.
Tromp
QUOTE(Arbago @ 26/02/2013, 17:56)
Z pomocą przychodzi Wikipedia. Teraz warto by się zastanowić jakie łany stosowano w województwie śląskim, a będziesz wiedział o jakie jednostki powierzchni chodzi.
*


Dzięki. Starostwo żarnowieckie było, jeśli mnie pamięć nie myli, w województwie krakowskim, zatem w grę wchodzi tylko prowincja małopolska, co wg wiki oznacza 1 łan frankoński 24,2 ha (48 morg (mórg-przyp. T.) Małopolska. Dalej jednak nie mam pojęcia, skąd Łany Małe, Wielkie i Średnie, nie pasują bowiem do nich definicje z notki. Swoją drogą, wszystkie trzy wsie są podane na dole notki.
Afterbirds
Myślę, że to musztarda po obiedzie, ale zerknięcie do źródeł mogłoby conieco wyjaśnić. A i lustracje woj. krakowskiego i "Źródła dziejowe" Pawińskiego sa przeciez wydane drukiem...
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org