Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Kawior I Popiół
historycy.org > Biblioteka Cyfrowa Historycy.org > Książki historyczne > Książki historyczne – lata międzywojenne
septimanus79
w roku 2008 nakładem wydawnictwa "Świat Ksiązki" ukazała się po polsku znakomita i oryginalna książka: Marci Shore "Kawior i popiół. Życie i śmierć pokolenia oczarowanych i rozczarowanych marksizmem". Marci Shore ( prywatnie żona T. Snydera ) daje nam wolny od antykomunistycznych stereotypów i uprzedzeń, barwny i złożony obraz losów i intelektualnego formowania się ważnej dla polskiej kultury grupy lewicowych poetów z kręgu futurystów i skamandrytów. Książka została uhonorowana licznymi nagrodami m.i.n. prestiżową "Fraenkel Prize" i "Oskar Halecki Prize".

z opisu:
"Na książkę o wyborach polskich intelektualistów z grupy Skamander czekałem od lat. Jednostronność, spłycenie ludzkich motywacji, prokuratorski ton tekstów Jacka Trznadla czy Bohdana Urbankowskiego były trudne do zniesienia. Książkę Marci Shore uważam za pasjonującą. Świetnie napisana, sprawnie skonstruowana, wielowątkowa, jednocześnie głęboka i nieoceniająca, niestawiająca swoich bohaterów pod ścianą oskarżeń, lecz starająca się ich zrozumieć. Prawdziwa historia rozumiejąca.(M.Zaręba)"

user posted image

recenzja:
- Marek Radziwon "Kawior i popiół.Życie i śmierć pokolenia oczarowanych i rozczarowanych marksizmem, Shore, Marci"

wywiady z autorką książki:
- wywiad A. Bikont "Kawior, popiół i donosy"
- wywiad J. Sobolewskiej "Poparzeni ogniem rewolucji"
mata2010
Ta książka dlatego jest tak dobra, że w znacznym stopniu unika autocenzury poprawności politycznej. I to tej lewicowej, centrowej i prawicowej. Dlatego również jest i będzie w Polsce niedoceniona sad.gif
wysoki
Dzięki za info, nawet nie wiedziałem, że coś takiego wyszło. Już sobie zamówiłem smile.gif .




septimanus79
dwa ważne głosy w dyskusji o książce:
- Andrzej Walicki "Kawior i popiół"
- Bronisław Łagowski "Dlaczego Wanda Wasilewska nas nie chciała"

Marcii Shore w redakcji "Krytyki Politycznej" - zapis audio
septimanus79
i do kompletu jeszcze omówienie książki pióra Dawida Warszawskiego: "Futuryści w kompanii karabinów"
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org