Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Procesy zjednoczenia państwa polskiego
historycy.org > Historia Polski > POLSKA PIASTÓW > Zjednoczone królestwo
Rooney
Procesy zjednoczenia państwa polskiego u schyłku XIII i na początku XIV wieku. Proszę o informacje dotyczącą zagadnienia bo bedzie to tematem lekcji.
minimo
Niestety nie da się od samego przełomu wieków.
Trzeba by było zacząć od dynastii śląskiej i Przemysła II oraz Postaci arcybiskupa Jakuba Świnki.
W drugiej połowie XIII wieku rywalizowali ze sobą Przemysł II i Henryk Głogowski (jeśli dobrze pamiętam smile.gif Istotnym wydarzeniem stał się testament Henryka, w momencie śmierci kontrolował on min. Małopolskę, jak chcą historycy ponieważ w takim samym stopniu jak Przemysłowi zależało mu na odbudowie państwa polskiego, potrafił przełamać swoje uprzedzenia i w testamencie ofiarował Małopolskę Przemysłowi księciu Wielkopolski i Pomorza Gdańskiego. Niestety pretensje do Małopolski wysunął Wacław II na podstawie darowizny księżnej Gryzeldy (nie prawnej z punktu widzenia polskiego prawa). Być może na drodze pokojowej Przemysł II oddał Małopolskę Wacławowi II nie mając w tej dzielnicy silnego poparcia. Wynikiem tego było ograniczenie jego zamierzeń koronacyjnych do Wielkopolski i Pomorza. Do dziś trwa spór czy Przemysł chciał zjednoczenia wszystkich ziem. Wynika to z faktu iż nazwa Polska była używana zarówno do określenia terenów Wielkopolski (ta nazwa pojawiła się później) jak i całości ziem polskich.
Po zabójstwie Przemysła w 1296 roku pałeczkę przejął Wacław, opanował Wielkopolskę i koronował się na króla Polski przy pomocy Jakuba Świnki, który wcześniej koronował Przemysła. W między czasie na scenie pojawiała się postać Władysława Łokietka lecz w tym czasie raczej gracza jeśli tak to można nazwać drugiej ligi.

Dbaj o siebie
Car Monarchista
QUOTE(minimo @ 27/06/2011, 15:34)
W drugiej połowie XIII wieku rywalizowali ze sobą Przemysł II i Henryk Głogowski (jeśli dobrze pamiętam smile.gif) Istotnym wydarzeniem stał się testament Henryka, w momencie śmierci kontrolował on min. Małopolskę, jak chcą historycy ponieważ w takim samym stopniu jak Przemysłowi zależało mu na odbudowie państwa polskiego, potrafił przełamać swoje uprzedzenia i w testamencie ofiarował Małopolskę Przemysłowi księciu Wielkopolski i Pomorza Gdańskiego.

Zapewne chodzi ci o Henryka IV Prawego (Probusa). Ten zaś od początku miał względnie dobre stosunki z Przemysłem II.

W zasadzie to jego udział w tej grze to ironia losu - Henryk był silnie związany z dworem Przemysła Ottokara II (tam się wychowywał) i po śmierci króla pod Suchymi Krutami starał się o regencję, ale ubiegł go Otton Długi z Brandenburgii. Dopiero po tym wydarzeniu Henryk podjął się prowadzenia szerszej polityki w Polsce z innymi Piastami...
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2018 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org