Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Atak polskiej pijanej kawalerii w Hiszpanii
historycy.org > Historia Polski > POLSKA W NIEWOLI > Księstwo Warszawskie
Arkadiusz92
Mój nauczyciel kilka tygodni temu stwierdził, że polska kawaleria będą troszkę....podchmielona atakowała Hiszpanów. Do dzisiaj Hiszpanie za ten atak mają do nas pretensje. Po czym się zaśmiał. Nie chciałem go pytać o to, bo nie wiedziałem, bo nie byłem pewien tego, czy to nie był żart. Kojarzycie coś takiego?
Może coś związanego z kampanią Napoleona w Hiszpanii?
wlodekmik
Szarża pod Samosierrą. To o ta bitwę chodziło. Trudno powiedzieć, czy byli pijani, choć prawdopodobne jest, że panowie szwoleżerowie mieli kaca.
Tromp
Witam!
QUOTE(wlodekmik @ 26/04/2011, 20:14)
Szarża pod Samosierrą. To o ta bitwę chodziło. Trudno powiedzieć, czy byli pijani, choć prawdopodobne jest, że panowie szwoleżerowie mieli kaca.
*


O ile pamiętam, związane z tą właśnie szarżą jest powiedzonko francuskie (autorstwa Orła oczywiście), "pijany jak Polak". A, drobna uwaga-bitwa rozegrała się w przełęczy Somosierra wink.gif
jkobus
Poszukajcie raczej w dziejach Pułku Lansjerów Legii Nadwiślańskiej... Natomiast z czego tu się śmiać..? To są czasy gdy marynarzom wydają codziennie porcję grogu, a wódka, piwo lub wino (zależy, co było dostępne), jest jak najbardziej oficjalną częścią żołnierskich racji żywnościowych. I to bardzo ważną częścią! Choćby dlatego, że doprosić się wojaków, żeby gotowali wodę przed jej wypiciem było nie sposób - to już lepiej, żeby byli pijani, niż żeby umierali na tyfus i czerwonkę!
indigo
QUOTE
O ile pamiętam, związane z tą właśnie szarżą jest powiedzonko francuskie (autorstwa Orła oczywiście), "pijany jak Polak".


Przy czym to powiedzenie miało konotację jak najbardziej pozytywną - tzn. pijany, ale jakich czynów w tym stanie dokonuje! smile.gif

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pijany_jak_Polak
Tromp
QUOTE(indigo @ 26/04/2011, 20:33)
Przy czym to powiedzenie miało konotację jak najbardziej pozytywną - tzn. pijany, ale jakich czynów w tym stanie dokonuje!  smile.gif
*


A czy ja piszę, że konotacje były negatywne? Spotkałem się np z wersją, że ogólnie wojska cesarskie były przed bitwą mocno podchmielone, ale koniec końców nasi byli oczywiście w najlepszym z całej zbieraniny stanie wink.gif
wlodekmik
Ponieważ najlepiej sobie radzili z gorzałką. Swoją drogą ja słyszałem też anegdotę, że cała szarża była wynikiem procentów, kiedy to szwoleżerowie widząc oglądającego ich Napoleona, postanowili ni z gruszki ni z pietruszki udowodnić swoją wartość bojową i miast dokonać zwykłego przeglądu puścili się w szarżę.
Ammianus_Marcellinus
Z tym się wiąże rosyjskie przysłowie: "Noc huzarska, służba carska".
Chodzi w niej o to by nawet po największych libacjach pijany soldat mógł potem nadal pełnić przyzwoicie swoją służbę.
pozdr
jkobus
Akurat szarża szwoleżerów była jak najbardziej planowana i nastąpiła na wyraźny rozkaz samego Napoleona. Nie ma co tworzyć mitów bez potrzeby!
wlodekmik
Piszę że to tylko anegdota, a nie hipoteza. Nikt tu mitów nie tworzy.
marcin 1018
Owa szarża przyniosła mniejsze stratu atakującym, niż w przypadku standardowego zdobywania przełęczy
mobydick1z
QUOTE(jkobus @ 26/04/2011, 19:26)
Poszukajcie raczej w dziejach Pułku Lansjerów Legii Nadwiślańskiej... Natomiast z czego tu się śmiać..? To są czasy gdy marynarzom wydają codziennie porcję grogu, a wódka, piwo lub wino (zależy, co było dostępne), jest jak najbardziej oficjalną częścią żołnierskich racji żywnościowych. I to bardzo ważną częścią! Choćby dlatego, że doprosić się wojaków, żeby gotowali wodę przed jej wypiciem było nie sposób - to już lepiej, żeby byli pijani, niż żeby umierali na tyfus i czerwonkę!
*


Tak, to prawda. Polscy żołnierze mieli gorzałkę, bo to ich trochę podbudowywało na duchu, a w zimie rozgrzewało.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org