Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Grafen
historycy.org > Historia Polski > PO OKRĄGŁYM STOLE - DEMOKRACJA > Przemiany społeczne i gospodarcze
Pages: 1, 2
mobydick1z
Witam

Polscy naukowcy odkryli jedną z metod pozyskiwania grafenu, materiału, który może zastąpić krzem, a na pewno będzie wykorzystywany na szeroką skalę w gospodarce. Wszystko zależy od tego ile będzie kosztowała polska metoda pozyskiwania i co dalej zrobi z tym ministerstwo gospodarki, które współdziała z Instytutem Technologii Materiałów Elektronicznych.
Zamieszczam informacje:
http://www.chip.pl/artykuly/technika/2010/...start:int=1&-C=

http://wyborcza.pl/1,75248,9482074,Nieziemski_grafen.html

http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafen

Zapraszam do dyskusji.
salvusek
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=72683

Podobny temat już jest.
mobydick1z
Podobny, ale tu chodzi o polskie badania i to co może osiągnąć Polska za pomocą grafenu.
mobydick1z
Ciekawa wzmianka dotycząca polskiej metody uzyskiwania grafenu:
http://finanse.wp.pl/kat,104596,title,Druz...,wiadomosc.html
Może Polska nie odda pola bogatszym państwom.
mobydick1z
Ciekawy filmik o polskiej metodzie produkcji grafenu oraz o problemach z tym związanych.
http://www.tvn24.pl/czarno-na-bialym,42,m/...owa,273308.html
WunderWaffel
Juz sprawa z autostradami pokazała, że nie rynek a samo panstwo rozwali kogokolwiek kto sie ta to chwycie w Polsce. A przeciez jest Kulczyk, któryby mógł postawić całą "doline grafenową", ale doskonale wie, że bez dania w łapę i obsadzenia stanowiskami rodzin polityków sie nie obejdzie.

Zaproście do Polski IBM i sprawa będzie jasna...
Andronikos
QUOTE(mobydick1z @ 7/08/2012, 9:16)
Może Polska nie odda pola bogatszym państwom.
*

Jeszcze się łudzisz? W obecnej sytuacji gospodarczej i politycznej nie ma podstaw sądzić, że ktoś się w naszym kraju tą sprawą zainteresuje dry.gif ja naprawdę chciałbym w to wierzyć choć odrobinę.
pseudomiles
...i to jest kolejny dowód, w jak ohydnie nieudolnym i marnotrawczym systemie tapla się obecnie Polska. Trzeba go zmienić, to jest bezdyskusyjne.
Grant
Bądźmy poważni.

Nie jest tak, że się nie da. Są polskie firmy, które odnoszą sukces na polu nowoczesnych teologii. Mamy, wspomniane w filmie VIGO, Polska jest jednym z liderów w produkcji azotku galu. Żeby nie było, że to wyłącznie sukces rynku, to jedna z spółką należącą do Instytutu Wysokich Ciśnień i jego pracowników, druga jest prywatna, ale powstała w wyniku badań prowadzonych zdaje się na Politechnice Warszawskiej. Z komercjalizacją grafenu jest taki problem, że nie ma jeszcze elektroniki opartej na grafenie, więc nie ma popytu na warstwy grafenu. Zresztą wytwarzanie warstw grafenu to pierwszy krok, bo trzeba go jeszcze domieszkować, gdyż sam w sobie nie ma przerwy energetycznej. Natomiast do innych zastosowań jakie wspominano niepotrzebne są pojedyncze warstwy grafenu, podobny rezultat dużo niższym kosztem daje zastosowanie ekspandowanego grafitu.

Zresztą już porównywano entuzjazm związany z grafenem do entuzjazmu związanego z nanorurkami 10 lat temu, z którego jak na razie niewiele wynikło. Równie dobrze może się okazać, że silicen okaże się bardziej obiecujący.
mobydick1z
QUOTE(WunderWaffel @ 28/08/2012, 10:12)
Juz sprawa z autostradami pokazała, że nie rynek a samo panstwo rozwali kogokolwiek kto sie ta to chwycie w Polsce. A przeciez jest Kulczyk, któryby mógł postawić całą "doline grafenową", ale doskonale wie, że bez dania w łapę i obsadzenia stanowiskami rodzin polityków sie nie obejdzie.

Kulczyk nie musi nikomu dawać w łapę, bo on z władzami obcuje i to na najwyższym szczeblu. On nie biega do urzędasa średniego szczebla, ale kontaktuje się z górą. Kulczyk jednak przynajmniej na razie tym się nie zajmie, ponieważ inwestuje kasę w gaz i ropę, a poszukiwanie tych złóż kosztuje krocie. To samo jest z Solorzem, który pożyczył mnóstwo pieniędzy na zakup Plusa. W filmie wspomniano o KGHM i to jest bardzo realny partner w badaniach nad grafenem.
QUOTE(Andronikos @ 28/08/2012, 13:01)
Jeszcze się łudzisz? W obecnej sytuacji gospodarczej i politycznej nie ma podstaw sądzić, że ktoś się w naszym kraju tą sprawą zainteresuje  dry.gif ja naprawdę chciałbym w to wierzyć choć odrobinę.
*

Faktycznie wola polityczna jest konieczna, ale póki co nie mamy podstaw do tego, aby sadzić, że rząd polski nie jest zainteresowany grafenem. Być może postawa rządu polskiego jest związana z łupkami, gdyż na tym skupiały się polskie władze przez długi czas.
Andronikos
QUOTE(mobydick1z @ 28/08/2012, 23:30)
Faktycznie wola polityczna jest konieczna, ale póki co nie mamy podstaw do tego, aby sadzić, że rząd polski nie jest zainteresowany grafenem. Być może postawa rządu polskiego jest związana z łupkami, gdyż na tym skupiały się polskie władze przez długi czas.
*

Nie ma co się tłumaczyć skupianiem się na łupkach - przecież tym zajmują się prywatne firmy. Niestety na badania i innowacje w naszej Drugiej Irlandii idzie śmieszny procent budżetu i za tej ekipy nie widzę szans na zmianę...
mobydick1z
QUOTE(Andronikos @ 28/08/2012, 22:53)
Nie ma co się tłumaczyć skupianiem się na łupkach - przecież tym zajmują się prywatne firmy.

I tak, i nie, bo państwo monitoruje sprawę łupków. Przypomnij sobie jakie było halo, gdy Rosjanom przyznano zdaniem mediów za dużą ilość koncesji na poszukiwanie gazu w Polsce.
QUOTE(Andronikos @ 28/08/2012, 22:53)
Niestety na badania i innowacje w naszej Drugiej Irlandii idzie śmieszny procent budżetu i za tej ekipy nie widzę szans na zmianę...
*

A to też fakt, tyle że to jest nie tyle specyfika konkretnego rządu, co jednak ogólny trend braku poszanowania przez władzę badań naukowych wszelkiej maści.
swatek
Wbrew pesymistycznym przewidywaniom Polska będzie produkowała tani grafen.

Polskim naukowcom z Politechniki Łódzkiej, która razem z warszawskim Instytutem Technologii Materiałów Elektronicznych (zgłosił technologię do opatentowania na całym świecie) i firmą Seco-Warwick ze Świebodzina (buduje piece do obróbki metali), udało się stworzyć technologię opierającą się na osadzaniu chemicznym, pozwalającą na wytworzenie grafenu wysokiej jakości przy niskich kosztach - mniej niż 300 dol./cm kw. To właśnie ze Świebodzina wyjadą maszyny do produkcji taniego grafenu "Made in Poland".

http://tech.wp.pl/kat,1009779,title,Polacy...,wiadomosc.html

mobydick1z
Trzeba trzymać kciuki za polską technologię. Oby tak dalej.
komentator01
Ciekawy jest wątek grafenu i przejęcia polskich Azotów przez Rosjan opisany miedzy innymi tutaj. Nie jest wykluczone, że wraz z obronieniem Azotów Tarnów przed zakusami Rosjan, udało się również ochronić polskie know-how.
Marek Zak
Ciekawy jest wątek grafenu i przejęcia polskich Azotów przez Rosjan opisany miedzy innymi tutaj. Nie jest wykluczone, że wraz z obronieniem Azotów Tarnów przed zakusami Rosjan, udało się również ochronić polskie know-how.
/

Możliwe ale mało prawdopodobne. Chodzi o rynek nawozów w UE, i rozwalenie konkurencji, która będzie miała droższy gaz.
Oksza
QUOTE(Marek Zak @ 14/11/2013, 13:50)
Chodzi o rynek nawozów w UE, i rozwalenie konkurencji, która będzie miała droższy gaz.
*

I to jest trafne spostrzeżenie. Rosjanie wchodząc do WTO zastrzegli sobie przywilej dotowania cen gazu dla swoich przedsiębiorstw do roku 2018 (jeśli dobrze pamiętam). Później będzie działał rynek.

A jedyną przewagą firmy Acron jest właśnie tani gaz więc czas goni...
mobydick1z
QUOTE(Marek Zak @ 14/11/2013, 12:50)
Możliwe ale mało prawdopodobne. Chodzi o rynek nawozów w UE, i rozwalenie konkurencji, która będzie miała droższy gaz.
*

Mam wrażenie, że nie doceniasz Rosjan i Acronu. Przejęcie Grupy Azoty na pewno jest istotne ze względu na sprzedaż nawozów (w końcu Puławy to drugi największy gracz na świecie), ale nie jest powiedziane, że tylko o to chodzi. Grafen to przyszłość i to jest właśnie najważniejsze, że można mieć klucz do zarabiania gigantycznych pieniędzy. Najbardziej rozwala mnie ostatnie stwierdzenie w artykule, że tylko Samsung potrafi jakoś tam wykorzystać technologię. Zacznijmy od tego, że na rynku technologii jest tak gigantyczna konkurencja, że bez problemu znajdzie się odbiorca grafenu. Pierwsi będą producenci tacy jak Intel i AMD, a potem cała reszta.
mobydick1z
Poza tym są podejrzenia (moje osobiste kontakty,ale w tym wypadku pewna informacja), że Rosjanie chcą przejąć AZOTY, aby zrobić centrum przeładunkowe dla swoich nawozów.
Marek Zak
[=Mobydick1z]
Mam wrażenie, że nie doceniasz Rosjan i Acronu. Przejęcie Grupy Azoty na pewno jest istotne ze względu na sprzedaż nawozów (w końcu Puławy to drugi największy gracz na świecie), ale nie jest powiedziane, że tylko o to chodzi. Grafen to przyszłość i to jest właśnie najważniejsze, że można mieć klucz do zarabiania gigantycznych pieniędzy.
/

Jest to mój klient od 20 lat i byłem w ZAP dziesiętki razy, ale nie słyszałem, żeby byli drugim graczem na swiecie. w produkcji nawozów. Jeśli już, to raczej w produkcji melaminy, a nie nawozów. W produkcji nadtlenku wodoru są natomiast najmniejszym zakładem na świecie, po tym, jak Eastman zamknął swoją wytwórnię w Czechach.
Przypadek grafenu przypomina mi wynalazki w farmacji. Mały gracz nie ma żadnych szans skomercjalizować swojego pomysłu. Do tego potrzebny jest globalny producent i miliardy.
mobydick1z
QUOTE(Marek Zak @ 14/11/2013, 18:33)
Jest to mój klient od 20 lat i byłem w ZAP dziesiętki razy, ale nie słyszałem, żeby byli drugim graczem na swiecie. w produkcji nawozów. Jeśli już, to raczej w produkcji melaminy, a nie nawozów.

Być może pewne proporcje już się pozmieniały.
QUOTE(Marek Zak @ 14/11/2013, 18:33)
Przypadek grafenu przypomina mi wynalazki w farmacji. Mały gracz nie ma żadnych szans skomercjalizować swojego pomysłu. Do tego potrzebny jest globalny producent i miliardy.
*

Wcale nie twierdzę, że Polacy muszą robić to sami. Polacy chcą po prostu opatentować własny pomysł na pozyskiwanie grafenu. Zapewne pierwszym współpracownikiem będzie polski przemysł militarny, a następnie cała reszta. Co zaś się tyczy Samsunga, to przecież Koreańczycy sami prowadzą analogiczne badania. Samsunga stać posmarować kasę na badania, nad którymi sami będą mogli położyć łapę. Nie jest jednak powiedziane, że nie będą chcieli współpracować z polską stroną. Tak samo inni gracze.
Marek Zak
Jest to mój klient od 20 lat i byłem w ZAP dziesiętki razy, ale nie słyszałem, żeby byli drugim graczem na swiecie. w produkcji nawozów. Jeśli już, to raczej w produkcji melaminy, a nie nawozów.
Być może pewne proporcje już się pozmieniały.
/

jdestem w częstym kontakcie telefonicznym, bo dostawy z mojej firmy cały czas mają miejsce. Jutro spytam.
Jerry75
Dlaczego z grafenu nic nie wyjdzie:
1. Duże firmy (Intel, AMD, Samsung) póki co radzą sobie świetnie bez grafenu i raczej nie muszą się obawiać, że odkrycie Polaków coś w tej kwestii zmieni.
2. Małe firmy chcące wejść na rynek może by i były zainteresowane prawdopodobnie nie będą w stanie stworzyć produktu, który mógłby konkurować z istniejącą technologią a koszty związane z opłatami patentowymi raczej im w tym nie pomogą.
3. Teoretycznie mogłaby powstać jakaś spółka na zasadzie my dajemy grafen a druga strona robi elektronikę, ale biorąc pod uwagę polskie warunki to szanse na powodzenie byłby bliskie zeru.
Marek Zak
Obawiam się, że jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz. Bardzo mało wiemy o tym, czyli o walorach, patencie, zastrzeżeniach, możliwościach obejścia, alternatywnych technologiach itp.
W przypadku farmacji wdrożenie czegoś nowego, opatentowanego nie przez ,,big pharma" jest równa zeru. W przypadku grafenu nie może byc inaczej.
komentator01
Ale nie jest to jedyny prawdopodobny scenariusz. O ile faktycznie małe firmy z dobrym pomysłem są zazwyczaj wykupuwane przez gigantów (aktualny przykład w branży IT, to choćby wykupienia licencji na syntezator mowy IVONA przez Amazona) i nie mają szansy stać sie światowymi graczamy, to szanasą jest współpraca z polskimi dużymy graczami (jak na przykład Azoty). Z tym, że w takim podejściu trzeba odrzucić nauki pana Balcerowicza, że kapitał nie ma narodowości i przekonać gigantów jeszcze z polskim kapitałem (Azoty, KHGM, PZU, PKO PB, PGNiG,...) do inwestowania w polską myśl techniczną.
Inny scanariusz, to szukania inwestora zagranicznego, który wyłoży kasę na inwestcje, tyle że wówczas fima nie jest już do końca polska - dobry przykład to InPost.
Marek Zak
Ale nie jest to jedyny prawdopodobny scenariusz. O ile faktycznie małe firmy z dobrym pomysłem są zazwyczaj wykupuwane przez gigantów (aktualny przykład w branży IT, to choćby wykupienia licencji na syntezator mowy IVONA przez Amazona) i nie mają szansy stać sie światowymi graczamy, to szanasą jest współpraca z polskimi dużymy graczami (jak na przykład Azoty). Z tym, że w takim podejściu trzeba odrzucić nauki pana Balcerowicza, że kapitał nie ma narodowości i przekonać gigantów jeszcze z polskim kapitałem (Azoty, KHGM, PZU, PKO PB, PGNiG,...) do inwestowania w polską myśl techniczną.
    Inny scanariusz, to szukania inwestora zagranicznego, który wyłoży kasę na inwestcje, tyle że wówczas fima nie jest już do końca polska - dobry przykład to InPost.
/

Finalnym beneficjentem bedzie firma, która zastosuje grafen w praktyce i tutaj są ci naprawdę zainteresowani. Korporacje zajmuja się swoimi ,,core" biznesami i nie wkroczą z milionami na pola, na których nie czuja się pewnie, bo ktoś im kreśli Bóg wie jakie wizje.
Takie sa realia. Próbować można wszystkiego, ale szanse są bardzo małe.
mobydick1z
QUOTE(Jerry75 @ 14/11/2013, 20:48)
Dlaczego z grafenu nic nie wyjdzie:
1. Duże firmy (Intel, AMD, Samsung) póki co radzą sobie świetnie bez grafenu i raczej nie muszą się obawiać, że odkrycie Polaków coś w tej kwestii zmieni.

Takie firmy muszą iść z duchem czasu. Po innych dużych firmach widać, że dobra passa nie trwa wiecznie. Albo się rozwijasz, albo masz kłopoty. Na prawdę trzeba wymieniać takich dawnych potentatów jak Motorola, Nokia, Sony? Sony jeszcze jakoś przędzie, a reszta... Intel,AMD teraz dobrze sobie radzą, ale grafenu odpuścić nie mogą, bo za ileś tam lat będzie to przynosiło krociowe zyski.
Adiko
Panowie, wyścig trwa, mamy już pierwsze zastosowania !!
http://nt.interia.pl/technauka/news-nadcho..._campaign=other
smile.gif
Czuję, że Polacy zostaną w tyle (jak zawsze);> .
Kiszuriwalilibori
O ile ogarniam temat, ta polska firma sprzedawać będzie kawałki grafenu wszystkim zainteresowanym, ale będą to raczej firmy badawcze? Kawałki 1x1cm, jeżeli się mylę niech mnie ktoś poprawi?
Kiszuriwalilibori
Nie odkryję Ameryki stwierdzając, że w tym wypadku naukowcy zrobili już swoje i czas na marketingowców. W tej chwili wszystko zależy od tego, czy firma jest w stanie zasypać grafenem rodzący się rynek.
Phouty
Już się tym zajął wielki kapitał.
http://www.graphene-info.com/nano-carbon-s...oduction-poland

A KGHM Int., to jest gigant....tylko czy strona polska potrafiła wynegocjować swoją działkę, czy też dała się "wycyckać"? Mam nadzieję, iż to pierwsze nastąpiło!

EDIT
Nawet Chińczycy o tym donieśli!!!
http://www.shanghaidaily.com/article/artic....aspx?id=188426

Czyli perspektywy są w skali światowej!!!
mobydick1z
No to jest potencjał i szanse rozwojowe. Mam nadzieje tylko, że nie upiłują tego tak samo jak łupków.
mobydick1z
http://finanse.wp.pl/kat,1033687,title,Od-...,wiadomosc.html

Jeszcze na dobre nie rozwinięto prac nad produkcją grafenu, a tu jest artykuł o tym, że molibden jest lepszy, bo w przeciwieństwie do tego pierwszego może być półprzewodnikiem. Reszta w linku.
emigrant
QUOTE(mobydick1z @ 15/01/2014, 9:54)
No to jest potencjał i szanse rozwojowe. Mam nadzieje tylko, że nie upiłują tego tak samo jak łupków.
*

I co z tymi szansami? Bo jakoś cicho sie zrobiło...
mobydick1z
Generalnie to nie ma już o czym pisać, bo cała sprawa jest już pozamiatana:
http://www.prawy.pl/z-kraju/6163-rosjanie-przejeli-grafen

To jest dość stara informacja, ale jakoś nie napotkałem nowszej. A gdyby się okazało, że temat polskiego grafenu nie jest jeszcze zamknięty, to za dość ciekawe można by uznać następujące linki:
http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/grafen-z...i-w-elektronice
http://nt.interia.pl/technauka/news-czarny...cja,nId,1590244
http://nt.interia.pl/technauka/news-stworz...enu,nId,1602769

Mamy w nich informacje na temat przynajmniej dwóch innych materiałów, które mogą w przyszłości stać się popularniejsze od grafenu.
Tromp
Bajki z tymi Rosjanami. Azotów nie przejęli. No ale oczywiście zamieszanie trzeba zrobić.
mobydick1z
QUOTE(Tromp @ 23/02/2015, 21:35)
Bajki z tymi Rosjanami. Azotów nie przejęli. No ale oczywiście zamieszanie trzeba zrobić.
*

Jest ogromne zagrożenie przejęciem, więc nie mów mi, że nie ma sprawy. Kolega pracuje w Solidarności przy Azotach, więc mam info z pierwszej ręki.
Tromp
QUOTE(mobydick1z @ 23/02/2015, 22:49)
Jest ogromne zagrożenie przejęciem, więc nie mów mi, że nie ma sprawy. Kolega pracuje w Solidarności przy Azotach, więc mam info z pierwszej ręki.
*

"S" to nie źródło rolleyes.gif
Klik.
Adiko
QUOTE(mobydick1z @ 23/02/2015, 21:49)
QUOTE(Tromp @ 23/02/2015, 21:35)
*

*

Nawet gdyby przejęli, nic by się nie stało.

W ogóle to mega absurd - obawiać się o jakieś przedsiębiorstwo produkujące nawozy gdy główny surowiec służący do produkcji - gaz ziemny pochodzi właśnie z tego "imperium zła".

Jeżeli ta Rosja jest taka straszna i groźna, zakręciłaby kurek z gazem, azoty by zbankrutowały i przeszły w mityczne ręce rosyjskie(lub jakiekolwiek inne) bardzo szybko.
mobydick1z
QUOTE(Tromp @ 23/02/2015, 21:59)
"S" to nie źródło rolleyes.gif
Klik.

Informacja typu: " Polski rząd wykazał się wreszcie inicjatywą i podejmuje działania zmierzające do dodatkowego zabezpieczenia swojej kontroli nad krajowym potentatem chemicznym.", jest generalnie nic nie znacząca, dopóki Grupa Azoty nie będzie spółką strategiczną. Poza tym informacja o mniejszym zagrożeniu, spowodowanym gorszą sytuacją finansową Acronu, jest również nic nie znacząca, dopóki Rosjanie nie zrezygnują z przechwycenia polskich zakładów chemicznych. Sytuacja finansowa tej rosyjskiej firmy ma sie nijak do ich możliwości, bo nie możemy wiedzieć jakie jest jej faktyczne finansowanie.

Edit.
Okazało się, że Grupa Azoty jest już spółką strategiczną. To zmienia sytuację.

QUOTE(Adiko @ 23/02/2015, 22:25)
W ogóle to mega absurd - obawiać się o jakieś przedsiębiorstwo produkujące nawozy gdy główny surowiec służący do produkcji - gaz ziemny pochodzi właśnie z tego "imperium zła".

Azoty mogą rownie dobrze wykorzystywać gaz polski, więc to nie jest absurd.

Zakończmy już jednak te dywagacje o Grupie Azoty i skupmy się na samym grafenie.
Adiko
QUOTE(mobydick1z @ 23/02/2015, 22:45)
QUOTE(Adiko @ 23/02/2015, 22:25)

Azoty mogą rownie dobrze wykorzystywać gaz polski, więc to nie jest absurd.

Nie, nie mogą wykorzystać gdyż po prostu nie starczy go dla przemysłu (np. azotów) i odbiorców indywidualnych. W sytuacji braku odcinane jest zaopatrzenie dla przemysłu (zdarzały się takie sytuacje) i słusznie gdyż produkcja nawozów sztucznych nie jest jakąś wielka gałęzią strategiczną tak jak produkcja plastikowych pudełek paszy dla zwierząt itd.

Raban robią jacyś narodowi socjaliści, to wszystko można swobodnie usankcjonować umowami, bez potrzeb utrzymywania państwowego monopolu i śmiesznych "branż strategicznych".

Sam grafen jak widać również leży niewykorzystany przez "Azoty", kolejna zaprzepaszczona szansa i bardzo dobrze - decyduje rynek i prywatni inwestorzy.

Ale nie wiem skąd w ogóle te Azoty się wzięły, bo całkiem inna firma "propaguje" ten cały grafen.
Firma Seco/Warwick --> http://www.secowarwick.com/pl/informacje/a...oci/show/grafen

W każdym bądź razie dobrze, że amerykanie nie wymyślają takich bzdur o "strategicznej spółce" itd. bo to właśnie amerykańska firma przejęta przez polski oddział http://www.wnp.pl/artykuly/seco-warwick-le...nie,205756.html

Gdyby w USA myśleli w podobny nacjonalistyczny sposób, przejęcie fili w USA byłoby niemożliwe, byłaby ona dzisiaj bankrutem a polski "Seco/Warwick" rozwijałby się pewnie wolniej.

Oczywiście "imperium zła" czyli Rosja, nadal "czycha" na wspaniały wynalazek Polaków. Akcjonariat tej firmy wygląda tak:
38 % - 8 funduszy OFE
5 % - 4 fundusze TFI
31,7 % - SW Poland Holding B.V. uwaga, z siedzibą w Holandii (to mogą być Rosjanie !!) smile.gif
10,5 % - Spruce Holding Limited Liability Company
6,96 % - Bleauhard Holding LLC (chyba z USA)
16,5 % - drobni akcjonariusze

Zatem jak widzimy powyżej, "wielki brat" zza wschodniej granicy ciągle może zagrozić "polskim klejnotom",akcjonariat rozproszony - wróg czuwa smile.gif.
mobydick1z
QUOTE(Adiko @ 23/02/2015, 23:54)
Nie, nie mogą wykorzystać gdyż po prostu nie starczy go dla przemysłu (np. azotów) i odbiorców indywidualnych. W sytuacji braku odcinane jest zaopatrzenie dla przemysłu (zdarzały się takie sytuacje) i słusznie gdyż produkcja nawozów sztucznych nie jest jakąś wielka gałęzią strategiczną tak jak produkcja plastikowych pudełek paszy dla zwierząt itd.

Odbiorcy indywidualni zawsze mają pierwszeństwo w odbiorze gazu, bez względu na to skąd by on nie pochodził.
A co się tyczy strategiczności zakładów azotowych, to są one strategiczne dla Polski:"Grupa Azoty jest spółką strategiczną ze względu na skalę działalności, duży wpływ na polską gospodarkę i ogromne znaczenie dla rynku pracy. MSP nie zamierza sprzedawać akcji tej Grupy. Jej strategiczny charakter znalazł odzwierciedlenie w dokumencie, który przedstawiłem dzisiaj Radzie Ministrów. Dokumenty przygotowywane przez poprzednie rządy mówiły o prywatyzacji polskiej chemii. My postawiliśmy temu tamę".
http://www.forbes.pl/22-spolki-maja-dla-pa...181115,1,1.html
Sam grafen jak widać również leży niewykorzystany przez "Azoty", kolejna zaprzepaszczona szansa i bardzo dobrze - decyduje rynek i prywatni inwestorzy.

A sama sprawa Azotów i grafenu wzięła się stąd:
http://niezalezna.pl/40751-czy-rosjanie-ch...lskiego-grafenu

A teraz możemy już się zająć sprawą grafenu samego w sobie. Co ciekawe sprawa grafenu może być ponawiana jescze wielokrotnie, bo Intel zapowiedział, że w ciągu kilku lat zakończy zabawę z krzemem.
Adiko
QUOTE(mobydick1z @ 24/02/2015, 14:59)

Odbiorcy indywidualni zawsze mają pierwszeństwo w odbiorze gazu, bez względu na to skąd by on nie pochodził.
A co się tyczy strategiczności zakładów azotowych, to są one strategiczne dla Polski:"Grupa Azoty jest spółką strategiczną ze względu na skalę działalności, duży wpływ na polską gospodarkę i ogromne znaczenie dla rynku pracy. MSP nie zamierza sprzedawać akcji tej Grupy. Jej strategiczny charakter znalazł odzwierciedlenie w dokumencie, który przedstawiłem dzisiaj Radzie Ministrów. Dokumenty przygotowywane przez poprzednie rządy mówiły o prywatyzacji polskiej chemii. My postawiliśmy temu tamę".
http://www.forbes.pl/22-spolki-maja-dla-pa...181115,1,1.html
Więc jest "strategiczna" bo ktoś sobie taki dokument stworzył a nie z jakiegoś konkretnego, obiektywnego powodu.
To znaczy powód jest - państwo chce faworyzować pewne spółki, monopolizować pewne sektory, żeby jak najdłużej trzymać je w swoich chciwych mackach - żeby znajomi królika mieli intratne posadki do obsadzenia.
A górnolotne hasło "strategiczna spółka" jest usprawiedliwieniem dla trzymania w socjalistycznym uchwycie pewnych przedsiębiorstw.
Przecież tak samo lub podobnie trzeba by uznać za "strategiczne" TP SA (dzisiaj Orange), Cyfrowy Polsat (zawiera min sieć tel. komórkowej PLUS), Fiat Auto Poland i wiele innych. Jest to po prostu idiotyzm i śmiech na sali.
QUOTE(mobydick1z @ 24/02/2015, 14:59)

A sama sprawa Azotów i grafenu wzięła się stąd:
http://niezalezna.pl/40751-czy-rosjanie-ch...lskiego-grafenu

No właśnie i o to mi chodzi w świetle tego co pokazałem powyżej to istny idiotyzm. Przecież tym grafenem zajmuje się inna, stosunkowo mała spółka (którą Rosjanie mogą przejąć - rozproszony akcjonariat). Zakładanie, że Arcon "ma smak" na Azoty ze względu na mityczny grafen jest bzdurą.
Tromp
Nawet w liberalnych USA państwo trzyma niektóre elementy przemysłu-choćby zakłady w Lima czy Skunk Works.
Szklarz
Co ciekawe sprawa grafenu może być ponawiana jescze wielokrotnie, bo Intel zapowiedział, że w ciągu kilku lat zakończy zabawę z krzemem.

Można jakieś źródło?
Wiem, że trąbiono o miniaturyzacji w produkcji procesorów, ale o rezygnacji z krzemu nie słyszałem, zwłaszcza że grafenem ponoć krzemu się nie da zastąpić w procesorze.
misza88
CODE
A teraz możemy już się zająć sprawą grafenu samego w sobie. Co ciekawe sprawa grafenu może być ponawiana jescze wielokrotnie, bo Intel zapowiedział, że w ciągu kilku lat zakończy zabawę z krzemem.

Informacja pochodząca z Wirtualnej Polski, czy Focusa?
CODE
Nawet w liberalnych USA państwo trzyma niektóre elementy przemysłu-choćby zakłady w Lima czy Skunk Works.

Jednak tacy giganci jak Microsoft, Intel, Apple, HP zostały założone przez prywaciarzy i w prywatnych rękach nadal są. Całkiem inna skala przedsiębiorstw.
CODE
Wiem, że trąbiono o miniaturyzacji w produkcji procesorów, ale o rezygnacji z krzemu nie słyszałem, zwłaszcza że grafenem ponoć krzemu się nie da zastąpić w procesorze.

To zależy gdzie, w jaki sposób, do czego miałoby to być wykorzystywane.
CODE
Wiem, że trąbiono o miniaturyzacji w produkcji procesorów

Nie trzeba trąbić, miniaturyzację widać na każdym kroku.
Tromp
QUOTE(misza88 @ 24/02/2015, 22:06)
Jednak tacy giganci jak Microsoft, Intel, Apple, HP zostały założone przez prywaciarzy i w prywatnych rękach nadal są. Całkiem inna skala przedsiębiorstw.
*

Oczywiście-ale wiele technologii, z których korzystają wyżej wymienieni, to niezupełnie ich dzieła, że tak powiem smile.gif
Adiko
Ale ci Rosjanie nadal strasznie siedzą mi w głowie - jacy oni niebezpieczni.

No właśnie a ten grafen wymyślili właśnie Rosjanie, żeby teraz czaić się na tą polską spółeczkę. smile.gif

I to by było tyle jeżeli chodzi o te mityczne "strachy na lachy" :
http://pl.sputniknews.com/polish.ruvr.ru/2...11/01/31005625/
"Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w bieżącym roku Konstantin Nowosiołow aktywnie współpracuje z rosyjskimi naukowcami w sferze badania grafenu. Oświadczył on to podczas konferencji prasowej podsumowującej wyniki międzynarodowego forum poświęconego nanotechnologiom w Moskwie. Według słów Nowosiołowa, chodzi o naukowców z Nowosybirsku i podmoskiewskiej Czarnogołowki. Zaznaczył on, że często odwiedza Instytut Fizyki Ciała Stałego w Czarnogołowce, gdzie rozpoczęła się jego kariera, natomiast naukowcy z tego instytutu są częstymi gośćmi w jego laboratorium w Manczesterze."

Więc najprawdopodobniej Rosjanie dysponują najwyższą wiedzą i doświadczeniem z tym nowatorskim "wynalazkiem".
mobydick1z
QUOTE(Adiko @ 24/02/2015, 15:18)
Więc jest "strategiczna" bo ktoś sobie taki dokument stworzył a nie z jakiegoś konkretnego, obiektywnego powodu.
To znaczy powód jest - państwo chce faworyzować pewne spółki, monopolizować pewne sektory, żeby jak najdłużej trzymać je w swoich chciwych mackach - żeby znajomi królika mieli intratne posadki do obsadzenia.
A górnolotne hasło "strategiczna spółka" jest usprawiedliwieniem dla trzymania w socjalistycznym uchwycie pewnych przedsiębiorstw.

Jak ktoś chce znaleźć dziurę w całym, to zawsze znajdzie. Rząd zapewne kierował się komentarzami opozycji, że nic nie robi w celu zagrożenia ze strony rosyjskiej. Tłumaczenie oficjalne jest zaś bardzo sensowne, bo zakłady azotowe to właśnie nie jest fabryka pudełek, to są zakłady dające pracę tysiącom ludzi. Co ciekawe same zakłady azotowe to również wiele prywatnych firm, które działają na terenie zakładów, jak np. w Puławach.
QUOTE(Szklarz @ 24/02/2015, 15:38)
Można jakieś źródło?

http://www.dobreprogramy.pl/Koniec-krzemu....News,61259.html
QUOTE(misza88 @ 24/02/2015, 21:06)

Sam sobie przeczysz. Państwo Polskie obecnie również nie zajmuje się przejmowaniem prywatnych firm. Wręcz odwrotnie, sprzedaje co może. Zakłady chemiczne powstały jako firmy państwowe.
QUOTE(Adiko @ 24/02/2015, 22:35)
No właśnie a ten grafen wymyślili właśnie Rosjanie, żeby teraz czaić się na tą polską spółeczkę. smile.gif

Dla twojej wiadomości, to nie chodzi o to, kto wymyślił grafen, ale kto ma najlepszy (czytaj najtańszy) patent na jego produkcję.

Realchief
Pa pa polski grafenie. Miało być pięknie a wyszło jak zwykle, czyli jak każdy przewidywał.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,1...zawa#BoxNewsImg
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org