Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Religia Inków
historycy.org > Historia powszechna > >> INNE CYWILIZACJE > Cywilizacje Ameryki
cyberlukas
Jaką wiarę mieli inkowie?? krwawą czy jakąś(normalną)
Travis
http://pl.wikipedia.org/wiki/Inkowie#Religia

Jan Szemiński, Mariusz Ziółkowski - "Mity, rytuały i polityka Inków"
jabloania
W państwie Inków kobiety odgrywały niezwykle ważną i istotną rolę. W społeczeństwie tym funkcjonowało coś takiego jak Dom Wybranych Kobiet zwany również pod nazwami klasztoru dziewic Słońca.
Była to licząca się religijna instytucja. Jej członkiniami były mniszki. Żyły one w celibacie i miały wyznaczone bardzo konkretne zadania. Przede wszystkim ich najważniejszym obowiązkiem było służenie we wszelakich świątyniach. Poza tym musiały opiekować się świętym ogniem. Najprawdopodobniej instytucja ta powstała w drugiej połowie XIII w. Co roku prowadzono do niej pobór - i był on obowiązkowy. Do Domu Wybranych Kobiet trafiały małe dziewczynki liczące mniej więcej 10 lat.
Pod okiem doświadczonych opiekunek uczyły się bardzo wielu potrzebnych im rzeczy. Zdarzało się, że jedna spośród mniszek była składana bogom w ofierze, aczkolwiek były to rzadkie przypadki takie jak chociażby klęska nieurodzaju. Złamanie celibatu groziło śmiercią.
Pietrow
Tegoż M. Ziółkowskiego przyda się hasło "Inka" w 5. tomie "Encyklopedii PWN Religia". Wyjaśniono tam dokładnie religijny aspekt osoby władcy a liczne odsyłacze do innych haseł (fachowe pojęcia) pozwalają zorientować się dość dobrze w religii peruwiańskiej. Encyklopedia to 9 tomów hasłowych i 10-ty w postaci CD ze wszystkimi hasłami z tych tomów plus szereg haseł dodatkowych.
olacz
Polecam Słownik wiedzy o religiach - praca zbiorowa. Wyd. szkolne PWN

Jednak najlepszą pozycją do zgłębienia tego tematu w j. polskim jest na pewno podawana już wcześniej pozycja: Mity, rytuały i polityka Inków - Szemiński Jan, Ziółkowski Mariusz

Ogólnie religia Inków wydaje się "normalna" jak to określiłeś smile.gif Jednak przy okazji czytania o ich religii trafisz na rytuał "Capacocha" a to na pewno zburzy obraz "normalności".
Travis
QUOTE
"Capacocha"

Zdradź o co chodziło?
olacz
To był jeden z wątków w mojej pracy magisterskiej smile.gif dokładnie chodzi o ofiary z dzieci. Na moim blogu w weekend pojawi się na ten temat dłuższy tekst...
Travis
To daj do niego linka! wink.gif
olacz
Dopiero zaczynam także na razie szału nie ma smile.gif http://ameryka-prekolumbijska.blogspot.com/
Travis
Dzięki!

PS niezły podkład muzyczny wink.gif
Pietrow
W powieści Konrada Osterloffa "Synowie kuguara i lisicy" (o Araukanach i podboju Chile) jeden z byłych zdobywców Peru cynicznie wypowiada się o "Dziewicach Słońca": "No, po nas to nie będą mogły udawać dziewic nawet przy świetle Księżyca!". dry.gif
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2018 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org