Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Nazwisko Kuczma
historycy.org > Historia Polski > RZECZPOSPOLITA OBOJGA NARODÓW > Kwestia kozacka
zopper
Witam wszystkich, piszę po raz pierwszy na forum. Mam pytanie jednakże nie wiem czy trafiłem do dobrego działu, jeśli nie to proszę o przeniesienie. Czy ktoś kiedykolwiek spotkał się z nazwiskiem Kuczma, oprócz Leonida Kuczmy. W jednej przyśpiewce husarskiej właśnie to było i kiedyś, dość dawno temu czytałem o jakimś rodzie Kuczma gdzieś na Litwie bodajże, ale było to na wikipedii więc pewności nie ma bo już to hasło zniknęło. Pozdrawiam wszystkich.
Ramond
Jeśli chodzi o obecne występowanie tego nazwiska w Polsce, to: http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/kuczma.html
zopper
Chodzi mi raczej o historyczne występowanie tego nazwiska.
danil
to jest taka ukrainska shzapka na glowa..-

«Кучма» або «кучмочка»
На півночі України, над річкою Прип’ять, в районі містечка Петриків ще й досі збереглася старовинної форми шапка, що називається «кучма», або «кучомка». Це висока, з випуклим верхом суконна шапка, долішня частина якої приблизно до половини висоти, обшита хутром. Такі шапки зустрічаються на малюнках київських князів.

В Ізборнику Святослава вся роди­на князя і сам князь зображені в таких шапках. В такій шапці зображений і князь Ярослав у Спасо-Нерєцькому храмі, а та­кож багато образів святих князів Бориса і Гліба; нарешті слав­нозвісна шапка Мономаха має теж форму надприп’ятської кучми.

to jest wysoka , sukonna szapka , wokol hutro..Taki szapki jest tez na risunkach kijowskich ksiazej 10-13 wieka..
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org