Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: IS - 3 oraz T-44
historycy.org > Historia powszechna > II WOJNA ŚWIATOWA > Uzbrojenie > Wojska pancerne, piechota zmechanizowana i kawaleria
Gollum
Witam. Mam prośbę o informacje na temat użycia czołgu IS - 3 w ostatnich dniach II wojny. Słyszałem że Sovieci użyli ich pod Wiedniem gdzie starły się z niedobitkami Panther z 2 Pz SS "Das Reich". Wiecie coś na ten temat? Jakieś linki mile widziane.
1234
Raczej nie, o ile pamiętam, nie ząłapały sie nawet na Armię Kwantuńską. W nTW był artykuł o IS-3, ale muszę to teraz znaleźć w domu.
das_reich
W końcu 44' w biurze konstrukcyjnym fabryki kirowskiej w wyniku prac nad zwiększeniem osłony pancernej powstał nowy model czołgu IS 3. Zespółkonstruktorów pod kierunkiem N.Duchowa i N.Bałży opracowując tę odmianę czołgu oparł sięna koncepcji opancerzenia T34. Uzyskana konstrukcja i kształt kadłuba były nowością w praktyce budowy czołgów a zróżnicoweanie grubości walcowanych płyt pancernych i ich ustawienie pod duzymi kątami zapewniało maximum ochrony. Wymiary czołgu przy dotychcasowych osiągach i uzbrojeniu nie znacznie rózniły sięod poprzednich typów. Nowością była odlewana wieża o opływowej półsferycznej formie przypominająca swym wyglądem kapelusz grzyba. Z konstrukcyjnych nowości zastosowano odzielny właz dla mechanika-kierowcy(brak jego w poprzednich IS-ach, brak jego opóżniał zajęcie miejsc i opuszczenie awaryjne wozu) niezałeżny mechanizm sterowania obrotem wieży dla dowódcy i celowniczego, ulepszoną podstawę dla wkm-u, a seryjną produkcję czołgów uruchomiono w maju 45'

osobiście uważam że IS ten niemógł wziąść udziału w bitwie z 2 D.Panc.SS gdyż czołgi te ledwo zdążyły do Berlina a było ich tylko kilkanaście sztuk oficjalnie zademonstrowano je we wrześniu 45'
(ps. moje przypuszczenia są jeszcze takie że mogły wziąść udział w potyczkach z niedobitkami SS w Sudetach i Rudawach które walczyły do końca lata> ale to niczy nie poparte tylko moje założenie)
1234
Ja nawet nie sądzę, aby się załapały na te walki z niedobitkami. Czołg+las=trumna pięcioosobowa. Faktycznie pokazano je w Berlinie, w Moskwie dopiero na defilade z okazji rewolucji. Pułk wysłano do walk z Armią Kwantuńską, ale zanim dojechały, skończyła się wojna laugh.gif
Gollum
Dzięki.
Tak też myślałem że z tą potyczką wiedeńską IS - ów to jakaś brednia (tak jak Jagdtigery w Ardenach według niektórych ...).
Swoją drogą to ta maszyna wyznaczyła na długie lata nową linię w konstrukcjach sowieckich tanków, sylwetka całkiem nowatorska jak na owe czasy. Poszperam jeszcze czy "trójki" dostała bratnia armia koreańska (z tego co wiem rozbijali się głównie na T -34); jeśli tak to współczuję chłopakom z US Marines...
1234
Wiesz co, ja mam monografię ISa w nTW, ale piszę z cafe, a mam to w domu. Jak mnie najdzie, to coś przepiszę.
Nagano
QUOTE
Tak też myślałem że z tą potyczką wiedeńską IS - ów to jakaś brednia (tak jak Jagdtigery w Ardenach według niektórych ...).


Jagdtigery to nie brednia mad.gif Pare egzemplarzy bralo udzial w walkach w Ardenach sleep.gif
Gollum
Oj bedę się bronił...
O użyciu Jagdtigerów w Ardenach słychać było od czasu do czasu w różnych publikacjach, nawet widziałem parę zdjeć JagTi z wiosny 45` opisywanych jako pochodzące z grudnia 44 z ofensywy w Ardenach. Niestety nie mam aktualnie dostępu do monografii Ledwocha gdzie ten wątek poruszono, ale znalazłem coś takiego:
"Pierwszą jednostką bojową przezbrojoną w Jagdtigery był 653. schwere Panzerjäger Abteilung. Pierwsze pojazdy trafiły do dywizjonu we wrześniu 1944 roku. Pojazdy z tej jednostki brały m.in. udział w styczniu 1945 roku w ofensywie Nordwind w rejonie Wogezów i później w walkach obronnych na terenie Niemiec i Górnej Austrii. Podczas eksploatacji bojowej ujawniły się wszystkie wady pojazdu. Przede wszystkim bardzo zawodny okazał się znacznie przeciążony system zawieszenia (szczególnie systemu Porscha), poważnym mankamentem była również konieczność ustawienia armaty w pozycji 0° w celu prawidłowego załadowania pocisku i ładunku miotającego do lufy.

Kolejną jednostką używającą Jagdtigerów był 512.schwere Panzerjäger Abteilung. Większość załóg dywizjonu pochodziła z rozbitych 424.schwere Panzer Abteilung i częściowo z 511.sPzAbt. M.in. dowódcami dwóch sformowanych kompanii zostały prawdziwe asy Panzerwaffe - pierwszą dowodził hauptman Albert Ernst, zaś drugą oberleutnant Otto Carius. Pierwszą akcję Jagdtigery z tej jednostki przeprowadziły 10 marca 1945 roku atakując zajęty przez Amerykanów Most Lüdendorfa w Remagen. Podczas tego boju hauptman Ernst zniszczył kilka czołgów z odległości ponad 2000m. Niedługo później Jagtigery wspierały natarcie III.Koprusu Pancernego próbującego przerwać okrążenie wojsk alianckich wokół Zagłębia Ruhry. 9 kwietnia dywizjon próbował przerwać okrążenie wokół Unna, zaś dwa dni później Jagdtigery z kompanii Ernsta ostrzelały z pozycji na wzgórzu Bismarcka amerykańską jednostkę pancerną niszcząc ponad 50 wozów bojowych w tym 11 czołgów. Najdalsze zniszczono z odległości aż 4000m ! Ostatecznie 2.kompania Dywizjonu skapitulowała 15, a 1. 16 kwietnia 1945 roku

Ostatnią jednostką używającą Jagdtigery był 501.sSSPzAbt. Na przełomie kwietnia i maja 1945 roku część personelu tego Batalionu została wysłana do Saint Valentin w celu doprowadzenia do jednostki 6 Jagdtigerów znajdujących się w ostatniej fazie montażu. Ostatecznie w Batalionie użyto 4 do 6 do Jagdtigerów."
tekst pochodzi ze strony http://klub.chip.pl/krzemek/jagdtiger.htm

Reasumujac nawet jakby się pojawiły to by nie powalczyły. ALbo przegrzanie silniczka, albo awaria podwozia, albo jakiś mostek by pod nimi nie wytrzymał... smile.gif
1234
A co do ISów:
Nie był to czołg chętnie sprzedawany. Pierwsza kupiła go Polska w liczbie ... 2 egzemplarzy, jeden jeszcze jest i jest tio chyba najlepiej zachowany egzemplarz. W Poznaniu chyba, ale głowy bym nie dał.
Potem kupiła Czechosłowacja, 1 sztukę. Kilkadziesiąt wysłano do Chin. ponadto był jeszcze Egipt, który w 1956 kupił 25 sztuk, jednak w wojnie nie wzięły udziału. Potem kupił jeszcze ok. 100 sztuk, ale w wojnie 1967 dał7y plamę, wyszło, że załogi sa niewyszkolone odpowiednio, czołgi były rozrzucone po dywizjach piechoty, do tego miały marny SKO, słąba szybkostrzelność, marną amunicję i były dość "ociężałe", czyli coś jak Tygrys II. Żydzi mówią, że zniszczyli lub zdobyli 73 sztuki, część wcielili do swoich wojsk. Zabetonowane w linii Beer Leva załapały się na Wojnę Ramadanu, ale tam z kolei Egipcjanie w klasyczny sposób zdobyli te fortyfikacje bez trudu i ISy się tu niczym nie wykazały. Ostatnie Egipcjanie wycofali w latach 80-tych.


A cio do meldunków, to poczytahj sobie Ruskich- wszystko to Pantery, Tygrysy i Ferdynandy, mżeby jaki T-IV chociaż. No to Niemców z kolei tylko KW i ISy.
Grzesio
QUOTE(1234 @ 20/07/2005, 14:36)
A co do ISów:
Nie był to czołg chętnie sprzedawany. Pierwsza kupiła go Polska w liczbie ... 2 egzemplarzy, jeden jeszcze jest i jest tio chyba najlepiej zachowany egzemplarz. W Poznaniu chyba, ale głowy bym nie dał.


Oba są, jeden w Poznaniu i drugi w Wawie (ściągnięty z poligonu w Orzyszu).

Pzdr

Grzesiu
mossin
Heh ja słyszałem, że para trójeczek została ściągnięta pod Berlin. Było ot ponoć prototypy, a chciano zobaczyć jak będą się spisywać w warunkach bojowych. Ale info też nie jest potwierdzone,
Gollum
Możliwe że prototypy bo przed chwilą znalazłem info że produkcja seryjna zaczęła się w maju 45`.Oficjalna prezentacja to 7 września 45` w czasie defilady w Berlinie.
a propos eksportu: podobno parę sztuk pojechało do Fidela

rolleyes.gif
1234
No, wątpię. Ja tam w tym artykule tych informacji nie wyczytałem. A Ty skąd wiesz?
panc
w Ardenach uzyto Tiger-Moser (Stu.Mors Kp 1000 @ 1001).
Ledwocha nie polecam.
cornelius marcylus
czy wiadomo coś pewnego na temat użycia tych czołgów w czasie II wojny światowej. O T44 czytałem,że nie użyto ich bojowo były bronią tajną na wypadek konfliktu z zachodem, natomiast w ilustrowanej encyklopedii czołgów i pojazdów bojowych Robert Jackson pisze,że część z nich wzięła udział w walkach w czasie WWII.
JS 3- podobnie sprzeczne informacje RJ podaje ,że wzięły udział w operacji berlińskiej i walkach nad Balatonem, w wiki- piszą,że trafiły do jednostek bojowych dopiero w lecie 45 na dalekim wschodzie ale w walkach z Japońcami nie uczestniczyły a jeszcze gdzieś indziej czytałem,że uczestniczyły tylko w paradzie zwycięstwa (natomiast T44 wtedy nie pokazano aby nie zepsuć niespodzianki amerykanom) gdzie można jeszcze poczytać o tych czołgach? i jak było z ich udziałem w wwII?
Tromp
Witam!
QUOTE(cornelius marcylus @ 2/06/2010, 23:47)
O T44 czytałem,że nie użyto ich bojowo były bronią tajną na wypadek konfliktu z zachodem,
*


Ale PODOBNO zostały użyte na samym końcu, dobijanie Adolka miało być poligonem. Podobnie było z IS-3, ale co do tego słyszałem też wersję o paradzie, na której Hamerykany mieli się nieźle przestraszyć tego potwora.
CODE

gdzie można jeszcze poczytać o tych czołgach? i jak było z ich udziałem w wwII?

Wiki polska, angielska, różne encyklopedie i albumy dotyczące sprzętu pancernego z DWŚ, o monografiach nie wiem nic, ale pewnie są. Do tego są różne strony "pancerne", można użyć wyszukiwarki na Forum, google...
cornelius marcylus

Wiki polska, angielska, różne encyklopedie i albumy dotyczące sprzętu pancernego z DWŚ, o monografiach nie wiem nic, ale pewnie są. Do tego są różne strony "pancerne", można użyć wyszukiwarki na Forum, google...
*

[/quote]
dzięks ,ale może czytał ktoś coś Zalogi albo innego eksperta sęk w tym,że każdy podaje co innego-więc czy zaliczyć te maszyny do WWII czy nie?
Lord Mich
Chyba Magnuski w książce "Wozy Bojowe LWP 1943-1983" wspominał o użyciu JS-3 podczas DWS. Po weekendzie będę miał dostęp do tej książki i w razie czego uściślę.
Pozdrawiam!
widiowy7
Magnuski pisze tylko
Pierwsze seryjne egzemplarze dostarczono wojskom w 1945, już w czasie trwania operacji berlińskiej
Nic o użyciu bojowym.
Lord Mich
Możliwe, samą książkę czytałem ok 3-4 lata temu.
Pozdrawiam!
pirusek
Popow i Solarz w "Czołgach sowieckich 1939-1945" piszą: Pierwsze seryjne czołgi IS-3 brały udział w operacji berlińskiej i podczas walk na Balatonem w marcu 1945 roku. Ale szczegółów nie podają żadnych.
tzaw1
QUOTE(pirusek @ 3/06/2010, 17:34)
Pierwsze seryjne czołgi IS-3 brały udział w operacji berlińskiej i podczas walk na Balatonem w marcu 1945 roku.

Pod koniec marca 1945 prototypy IS-3 dopiero trafiły na poligon doświadczalny. Dokumentację techniczną podpisano dopiero 21 maja.
IS-3 nie brały udziału w wojnie, ani w Europie, ani na Dalekim Wschodzie.
Jedyne czołgi ciężkie, jakie wzięły udział w walkach w Mandżurii to 21 szt. KW z 21 spczc.
Maciej3
QUOTE
o monografiach nie wiem nic, ale pewnie są

Jeśli chodzi o IS3 to ukazała się monografia tak ze 16 lat temu, nakładem wydawnictwa Pelta ( czy coś ), nazywała się "Stalin postrach zachodu". Dotyczyła właśnie IS3.
Stoi w niej, że tak naprawdę to wcale w II wojnie nie walczyły ( no może pod Balatonem ale raczej jako dekoracja niż wozy bojowe ) a pojawiły się na paradzie zwycięstwa. Ponoć Żukow ( chyba, czytałem to daaaaaawno temu ) powiedział z dumą do Pattona ( który stał z wybałuszonymi oczami ), że te czołgi mogą strzelać na ponad 13 km.
Na co Patton miał odrzec, że postawi każdego ze swoich żołnierzy przed sądem wojennym za tchórzostwo jeśli którykolwiek z nich otworzy ogień do tych czołgów z odległości większej jak 500 metrów ( odległości piszę z pamięci, więc mogły padać inne ).
Ponoć mina Żukowa była bezcenna.

A jako ciekawostkę można dodać, że czołg ten był tak tajny, że nic o nim nie było wiadomo, ale w pewnym momencie w ZSRR ukazał się znaczek pocztowy z tym czołgiem i wywiad zachodzi "zdobył" ten znaczek i na bazie fotografii z tego znaczka (!!!!) okreśłił ponoć całkiem trafnie ( co okazało się po latach ) grubość pancerza czołowego tego czołgu....
kundel1
T-44 nie użyty bojowo podczas II wojny światowej, miał jednak z nią bardzo specyficzny związek- pewna ilość (kilkadziesiąt sztuk?) została w latach sześćdziesiątych ucharakteryzowana na niemieckie "Tygrysy" i wielokrotnie użyta w filmach wojennych.
"Oni walczyli za ojczyznę"
http://www.youtube.com/watch?v=jaiU56ldiZQ&feature=related
"Wyzwolenie"
http://www.youtube.com/watch?v=oXPKmx5eSHY&feature=related
"Płonący śnieg"
http://www.youtube.com/watch?v=09JwD2J3K0M&feature=related
"Bitwa o Moskwę" (wydaje się, że niektóre egzemplarze w zamyśle filmowców miały grać PzKpfw IV ausf. F2 lub G)
http://www.youtube.com/watch?v=0kfsat7BDH4&feature=related

Uważny widz zauważy, że wykonano co najmniej dwie serie takich "Tygrysów". Pojazdy użyte w filmach późniejszych, jak np w "Oswobodzeniu" ucharakteryzowano dużo staranniej i rzeczywiście bardzo przypominają pierwowzór. Najpoważniejszym mankamentem jest stary kamuflaż "panzergrau", zamiast prawidłowego piaskowego z plamami zielonymi i/lub brązowymi.
Tutaj w towarzystwie m.in. IS-2 ucharakteryzowanych na Pantery i oryginalnego ciągnika artyleryjskiego przeciwko T-34/85 (w rzeczywistości jeszcze nie produkowanym w okresie bitwy kurskiej, ale T-34 na chodzie w czasie kręcenia filmu nie posiadano) oraz IS-2 bez przeróbek.
http://www.youtube.com/watch?v=dRuXKw10KBE&NR=1
gtsw64
QUOTE
Popow i Solarz w "Czołgach sowieckich 1939-1945" piszą:

Pewnie przekłamanie ale autorem był V. Panow.
QUOTE
Pod koniec marca 1945 prototypy IS-3 dopiero trafiły na poligon doświadczalny. Dokumentację techniczną podpisano dopiero 21 maja.

Z wyżej w/w publikacji:
W ostatnich dniach października pierwszy prototyp czołgu IS-3 wyjechał z fabryki na próby trakcyjne. Podczas prowadzonych testów wprowadzono kilka przeróbek kadłuba, i pod koniec 1944 roku został przyjęty do uzbrojenia Armii Czerwonej, oraz uruchomiono jego produkcję. Pierwsze seryjne egzemplarze brały udział w operacji berlińskiej oraz podczas walk nad Balatonem. Oficjalna prezentacja czołgu IS-3 odbyła się 7 września 1945 roku w Berlinie, podczas defilady z okazji zwycięstwa nad Japonią.
QUOTE
Jeśli chodzi o IS3 to ukazała się monografia tak ze 16 lat temu, nakładem wydawnictwa Pelta ( czy coś ), nazywała się "Stalin postrach zachodu". Dotyczyła właśnie IS3.
Stoi w niej, że tak naprawdę to wcale w II wojnie nie walczyły ( no może pod Balatonem

To co to za monografia skoro twierdzisz "no może pod Balatonem".
Abo jej nie czytałeś dokładnie,albo są pobieżne dane lub przypuszczenie.
Grzesio
QUOTE
Z wyżej w/w publikacji:

Litości, na "Czołgi sowieckie 1939-1945" najlepiej spuścić zasłonę miłosierdzia... Ta książka jest wyjątkowo słaba merytorycznie.
IS-3 był wprawdzie przyjęty na uzbrojenie 29 marca 1945, ale w warunkach ZSRR nic to nie oznacza - wielokrotnie przyjmowano sprzęt istniejący tylko na papierze.
Było dokładnie tak, jak napisał tzaw1 - dokumentacja IS-3 została zatwierdzona dopiero 21 maja 1945!
Wszystkie dwa prototypy IS-3 (IS-3 No 1 i No 2) dotarły do Kubinki w dn. odpowiednio 16 i 23 marca 1945 i testowane tam były do połowy kwietnia. Wcześniej, w końcu 1944 funkcjonowały tylko takie dwa przedprototypy - Obiekt 701 i Obiekt 703 vel Kirowiec 1 vel Obraziec A.
Wg stanu na 29 maja 1945 tylko 17 z 29 seryjnych czołgów przeszło próby fabryczne.

Pzdr

Grzesiu
Maciej3
QUOTE
Abo jej nie czytałeś dokładnie,albo są pobieżne dane lub przypuszczenie.

Czytałem dokładnie. Ale ze 16 lat temu. O ile w przypadku okrętów mnie interesujących zwykle wystarcza mi to do zapamiętania na całe życie, o tyle czołgi są bardzo poboczną dziedziną mojego zainteresowania, więc mogłem coś pokręcić.
Jestem przekonany, że stoi tam, że jednak nie walczyły a jedynie brały udział w paradzie zwycięstwa, ale mogłem coś pokręcić, więc informuję o braku mojej pewności.
W każdym razie monografia jest bardzo dobra, ale już dosyć leciwa i może być ciężko osiągalna.
kris9
QUOTE(Grzesio @ 4/06/2010, 8:40)
IS-3 był wprawdzie przyjęty na uzbrojenie 29 marca 1945, ale w warunkach ZSRR nic to nie oznacza - wielokrotnie przyjmowano sprzęt istniejący tylko na papierze.

Jakieś przykłady?
Bo przynajmniej w okresie zimnej wojny czesto bywało odwrotnie (w sluzbie był sprzęt, który jeszcze oficjalnie nie przyjęto do uzbrojenia) a żeby przyjąć coś do uzbrojenia wymagane były próby zarówno fabryczne jak i tzw. panstwowe.
tzaw1
Mowa o dokumentacji fabrycznej, produkcyjnej.
Bez jej zatwierdzenia nie można było uruchomić produkcji ze względów oczywistych.
Grzesio
QUOTE(kris9 @ 4/06/2010, 17:22)
Jakieś przykłady?
*


Pierwszy z brzegu - czołg T-34. Przyjęty na uzbrojenie 19 grudnia 1939, pierwszy prototyp trafił do prób fabrycznych 16 stycznia 1940.
Albo T-29, przyjęty na uzbrojenie w lutym 1936 na bazie dwóch różnych przedprototypów T-29-4 i T-29-5, przed zbudowaniem odmiennego od nich prototypu wersji seryjnej.

Pzdr

Grzesiu
Reznow45
A brytyjski Centurion?
Niby wprowadzony w maju 1945, jak IS 3, ale mógł być użyty bojowo;
co o tym sądzicie?
cornelius marcylus
QUOTE(Reznow45 @ 7/06/2010, 11:25)
A brytyjski Centurion?
Niby wprowadzony w maju 1945, jak IS 3, ale mógł być użyty bojowo;
co o tym sądzicie?
*


czyli centuriony zdążyły wziąć udział w ww2? słyszałem ,że kilka dosłano ale nie walczyły
a tak na marginesie czy myślicie,że centuriony i pershingi mogłyby powstrzymać IS3 i T44 gdyby doszło do konforntacji? choć to już raczej temat do wojny w Korei
Botras
QUOTE(cornelius marcylus @ 8/06/2010, 13:28)
a tak na marginesie czy myślicie,że centuriony i pershingi mogłyby powstrzymać IS3 i T44 gdyby doszło do konforntacji?
*



Nie, same Pershingi i Centuriony bez załóg nie mogłyby powstrzymać IS-3 i T-44. Ale jednostki pancerne w te czołgi wyposażone, obok zmechanizowanej piechoty i artylerii zapewne poradziłyby sobie, skoro mając Shermany radziły sobie z Panterami.
cornelius marcylus
QUOTE(Botras @ 8/06/2010, 19:07)
QUOTE(cornelius marcylus @ 8/06/2010, 13:28)
a tak na marginesie czy myślicie,że centuriony i pershingi mogłyby powstrzymać IS3 i T44 gdyby doszło do konforntacji?
*



Nie, same Pershingi i Centuriony bez załóg nie mogłyby powstrzymać IS-3 i T-44. Ale jednostki pancerne w te czołgi wyposażone, obok zmechanizowanej piechoty i artylerii zapewne poradziłyby sobie, skoro mając Shermany radziły sobie z Panterami.
*


Błyskotliwe-
IS 3 miał troszkę potężniejsze działko niż pantera
Botras
QUOTE(cornelius marcylus @ 8/06/2010, 21:04)
IS 3 miał troszkę potężniejsze działko niż pantera[.]
*



Armata Pantery w zupełności wystarczyła do zniszczenia Shermana, a ten nawet z 76,2 mm armatą M1 miał bardzo malutkie szanse, by przebić przedni pancerz Pantery z przodu. A jednak lepsze wyszkolenie, większa mobilność, ale po pierwsze zdolność współdziałania różnych rodzajów broni pozwalała amerykańskim DPanc dobrze radzić sobie z Panzerbrigadami wyposażonymi w Pantery w Lotaryngii w 1944 r. Sowieckie KPanc posiadające T-44 i IS-3 przeciw amerykańskim i brytyjskim DPanc z Pershingami i Centurionami to byłaby sytuacja pod względem relacji jakości czołgów lepsza dla aliantów, niż w czasach Panter przeciw Shermanom.
Speedy
Hej
QUOTE(cornelius marcylus @ 8/06/2010, 21:04)
IS 3 miał troszkę potężniejsze działko niż pantera
*


Owszem, pod względem energii - ale do pojedynków nadawalo się znacznie gorzej (ekstremalnie mała szybkostrzelność).
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org