Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Kolonializm hiszpanski na Filipinach
historycy.org > Historia powszechna > NOWOŻYTNOŚĆ > Imperium hiszpańskie i portugalskie
porfiriodiaz
Dosyc sporo informacjii można znalezc o Ameryce Hiszpańskiej a za to mało o Filipinach pod panowaniem hiszpańskim.Historia Hiszpanii autorstwa T.Miłkowskiego i P.Machcewicza [mimo że jest b.dobra] niestety zaniedbała opis hiszpańskiego kolonializmu na Filipinach napisane jest tylko o ich nabyciu i utracie.Mógłby ktoś coś napisac o obrazie Filipin pod Hiszpanskim panowaniem domyślam się że był wyzysk bunty itp. ale nadal o tym mało wiem.Doszło może do powstanie jakiejś nielicznej grupy mieszców czy to dzięki Hiszpanom Filipiny są katolickie confused1.gif
Arbago
QUOTE
czy to dzięki Hiszpanom Filipiny są katolickie
porfiriodiaz

Oczywiście. Głównym wyznaniem na Filipinach jest właśnie katolicyzm w wydaniu starohiszpańskim. Wyrazem tego są słynne procesje męki pańskiej z ukrzyżowanymi pątnikami. Konkwistadorem który rozpoczął podbój Chin-Chou (dawna nazwa Filipin) był Miguel de Legazpi. Pierwsze hiszpańskie miasto, które założył zwało się Miastem Najświętszego Serca Jezusowego, kolonia obejmująca wyspy nazywała się Hiszpańskie Indie Wschodnie.

porfiriodiaz
a czy opór przeciwko kolonizatorom był wieli jak w Meksyku
czemu nie doszło do powstania jakiejś populacjii mieszańców jak w A.Łacińskiej dry.gif

nie rozumiem czemu Filipińczycy pozostawili na Cebu pomnik najezdzcom http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=...=20060330115144
czy tO dzięki religii katolickiej
czemu hiszpanie nie wpajali Filipińczykom tak jaki dla Indian swojego języka confused1.gif
i czemu miejscowi akceptują nową nazwę wysp na cześc Filipa 2-iego
Arbago
QUOTE
nie rozumiem czemu Filipińczycy pozostawili na Cebu pomnik najezdzcom http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=...=20060330115144
czy tO dzięki religii katolickiej
czemu hiszpanie nie wpajali Filipińczykom tak jaki dla Indian swojego języka confused1.gif
i czemu miejscowi akceptują nową nazwę wysp na cześc Filipa 2-iego
porfiriodiaz

Ależ wpajali. Spójrz na współczesne nazwiska Filipińczyków, są na wskroś hiszpańskie. Język pilipino ma mnóstwo hiszpańskich naleciałości.

Dlaczego Akceptuje się nazwy kolonialne? Dlatego, że przed Hiszpanami wyspy nie miały wspólnej tożsamości. Ta tożsamość powstała dopiero za panowania królów hiszpańskich, dla których mieszkańcy wysp jako poddanych mieli duży szacunek. Dlatego akceptuje się kolonialna nazwę.
porfiriodiaz
a czemu nie doszło do mieszanych związków jak np w Peru confused1.gif

tylko nierozumiem czemu Indianie znają hiszpański i mowę wężów a Filipińczycy[częśc]posługują się angielskim z czasów amerykańskiego panowania które trwało krócej niż Iberyjczyków confused1.gif

hiszpańscy królowie mieli dla Filipińczyków duży szacunek niewiarygodne dry.gif
Arbago
QUOTE
hiszpańscy królowie mieli dla Filipińczyków duży szacunek niewiarygodne
porfiriodiaz

Odwrotnie. Wygląda na to, że poddani filipińscy mieli duży szacunek do królów hiszpańskich. Świadczy o tym chociażby nazwa kraju, przyjęta przez ogół mieszkańców wysp za własną. Dlaczego stawiają pomniki konkwistadorom? Dlatego, że to Hiszpanie zjednoczyli i "stworzyli" Filipiny.
porfiriodiaz
nie ma żadnej polsko-języcznej książki o histori Filipin confused1.gif
Virgo1980
w 1898 roku wybuchła wojna pomiędzy USA i Hiszpanią, na Filipinach wybuchła antyhiszpańskie powstanie w którym Filipiny stworzyły pierwsze państwo 14 czerwca 1898 roku. Hiszpanie zjawili się na Filipinach w 1565 roku z Miguelem de Legazpi.
Magellan padł w waśniach plemiennych tam. Na Filipinach pierwotnie był rozpowszechniony islam bowiem te ziemie były znane Arabom, którzy tzrymali to w tajemnicy przed Europejczykami, zostały odkryte przez europejczyków w 1521.
Filipińczycy nie lubili hiszpanów, tego co hiszpnie robili z nimi, dlatego przyswoili sobie język angielski po zdominowaniu ich przez USA. Prawda jest taka, że było wielu kolonizatorów którzy brali za żony Filipinki i stąd hiszpańskie nazwiska. Niektórzy byli osadnikami przybyłymi w XIX XX wieku.
Wiem coś na ten temat, bo mam rodzinę na Filipinach. Na Filipinach występuję mnóstwo dialektów nie podobnych między sobą. Pilipino to zestandaryzowana forma Tagalog, którym mówi się w okolicach Manili na Luzonie, śa też języki jak bisayas, Hiligaynon i wiele innnych których nie spamiętałem.

Ingat sa lahat, mga Kaibigan
Aking asawa ay Pinay,

Zachęcam do przeczytania artykułu
Skonsultowałem to z żoną i ten artykuł w Wikipedii jest ok.

http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_Philippines
Napoleon7
Filipiny nigdy nie były klasyczną kolonią typu hiszpańskiego. Hiszpanie nie kontrolowali całego archipelagu. Taki próby podjęli, jeżeli już, to dopiero w XIX wieku. Wczesniej swa władze ograniczali do Manili, Cavite i okolic oraz paru punktów na wybranych wyspach (plus do misji - ale one prowadzone były na innych zasadach).
Filipiny żyły głównie na pośrednictwie w handlu pomiędzy Meksykiem a Chinami i Japonią (galeon manilski!). Praktycznie nie były samowystarczalne - wiekszośc towarów importowały z Azji. W sumie, to była dość specyficzna i dziwna kolonia. Zmieniać się to wszystko zaczęło dopiero w XIX wieku, gdy galeony manilskie przestały kursować (bodajże w 1815 roku popłynął ostatni, później zaś kolonie hiszpańskie w Ameryce uzyskały niepodległość).
Travis
QUOTE
nie ma żadnej polsko-języcznej książki o histori Filipin

Sporo ciekawych informacji znajdziesz w:

* Brodzianka Elżbieta (red.), Historia nowożytna krajów Azji i Afryki od połowy XVII w. do ostatniego ćwierćwiecza XIX w., Warszawa: „Książka i Wiedza”, 1980.
* M. Ławacz, Filipiny, [w:] Dziekan Marek M., Encyklopedia Historyczna Świata, Tom X, Kraków: Wydawnictwo Opres, 2002.
* W. Góralski, Od Malakki do Wietnamu. Dzieje nowożytne i najnowsze Azji Południowo-Wschodniej, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1973.
kundel1
Najbardziej zaskakująca była dla mnie swego czasu informacja, że Filipiny były częścią wicekrólestwa Nowej Hiszpanii, położonej na przeciwnym brzegu Pacyfiku.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org