Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Rodzina Radia Maryja
historycy.org > Historia Polski > PO OKRĄGŁYM STOLE - DEMOKRACJA > Przemiany społeczne i gospodarcze
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Jacek Z
Temat umieszczam w dziale "Przemiany społeczne i gospodarcze po okrągłym stole". Nie chciałbym aby dyskusja zeszła na wydarzenia bieżące.
Jednym z elementów przemian społecznych jest bez wątpienia wielomilionowa rzesza Rodziny Radia Maryja i dzieła (lub jak kto woli Imperium). Chciałbym poprowadzić ten temat nie o Radiu Maryja, ale o ruchu społecznym i inicjatywach powstałych w ciągu 19 lat (właśnie obchodzona była 19 rocznica powstania RM). W Rodzinę właczeni są ludzie w bardzo różnym wieku.
Trudno nie dostrzegać wielkości tego ruchu i wpływu na kształt przemian społecznych w Polsce, pomimo prób niektórych środowisk przemilczania znaczenia Rodziny. Nie istnieje raczej w Polsce inny ruch społeczny tak masowy.
Proszę o wypowiadanie się na temat. Jeśli ktoś chce pisać o czym innym to możliwości są rozległe w innych tematach, lub może stworzyć własny smile.gif
.
Nie mam szerokiej, obiektywnej wiedzy o wpływie Rodziny Radia Maryja na ludzi utożsamiających się z nią. Siłą rzeczy jest to obraz wybiórczy i subiektywny. Z moich doświadczeń osobistych i kontaktów ze spotkanymi osobami wynika jednak, że ten wpływ jest ogólnie pozytywny. W porównaniu z innymi środowiskami odbieram to środowisko jako bardziej kulturalne, bardziej wykształcone, bardziej samodzielnie myślące i bliższe wiary katolickiej niż inne środowiska oraz stanowczo lepiej niż przeciętna znających nauczanie Kościoła i historię Polski. Należy przy tym wziąć pod uwagę sprawę niespotykaną w Polsce w ostatnich czasach - masowy udział w tym środowisku osób innych, niż szeroko rozumiana inteligencja czy elity oraz funkcję elitotwórczą środowiska. Jest to więc również ruch praktyczny a nie tylko teoretyczny. Jednocześnie w Rodzinie uczestniczy więcej ludzi wykształconych niż "średnia krajowa" w Polsce. A ci ludzie wykształceni są bardziej otwarci na przekazywanie swojej wiedzy.
Trudno wymagać od części ludzi prostych, aby nie mieli tendencji do prób pewnej schematyzacji zagadnień. Ale nawet w tej części mniej wykształconej widać, w porównaniu z innymi grupami, mocniejsze dążenie do samokształcenia i wyższą ogólną kulturę osobistą, logiczność myślenia oraz rozwój zdolności organizacyjnych - cechy coraz bardziej zanikające nawet wśród inteligencji i elit w innych środowiskach.
Zauważam również (ale to wytworzyło się moim zdaniem od kilku lat) różnicę w prowadzeniu rozmowy nawet przez "szeregowych" przedstawicieli Rodziny. Ciągłe ataki na nich, zahartowały tych ludzi. Obecnie to ludzie Rodziny częściej niż ich przeciwnicy prowadzą rozmowy rzeczowo, logicznie i spokojnie, w sposób opanowany i oparty na faktach. Argumenty osób atakujących środowisko bywają natomiast przeważnie demagogiczne, nierzeczowe a zwłaszcza schematyczne i nie są oparte na oglądzie rzeczywistości, ale na opiniach o rzeczywistości osób trzecich, bardzo często opiniach nierzetelnych.
Ilość inicjatyw związanych z Rodziną jest imponujący. Również czas trwania i stabilność ruchu jest ewenementem w skali Polski. Jeśli dodatkowo uświadomimy sobie źródła finansowania (dobrowolne wpłaty !!) to trudno nie uznać, że RM i jego Rodzina są zjawiskiem wyjątkowym a ojciec Rydzyk jawi się jako osoba doskonale radząca sobie i trudno nie uznać jego sposobu postępowania za skuteczny. Patrząc w szerszej perspektywie - owoce są dobre - a więc i drzewo jest dobre. Taka jest moja opinia na ten temat.
Oczekuję na fakty i opinie.
karov
No cóż Jacku, przedstawiłeś swoją opinię na temat tej organizacji. Trudno mi się wypowiadać ponieważ nie znam żadnych badań na temat Rodziny. Z pewnością jest to na tle naszego kraju spory ruch, dobrze zorganizowany i wykazujący dużo inicjatywy. Aż tyle i tylko tyle. W tym momencie mogę się już wypowiadać jedynie na podstawie znajomości członków ruchu, a paru ich jest. Na pewno nie są to osoby o ponadprzeciętnym wykształceniu, również wiekowo wszyscy to 50+. Dyskutować z nimi na tematy polityczne i światopoglądowe, a także historyczne nie dyskutuję, ponieważ nie ma to najmniejszego sensu. Przekrzykują rozmówcę, a potem co gorsza się obrażają, pomimo że daleko mi do atakowania ich, Rodziny albo Rydzyka. Po prostu mam inne spojrzenie na pewne kwestie i o ile nie robię tragedii z powodu przekonań tych osób, one dosyć często starają mi się przedstawić jeden słuszny światopogląd. Nie bardzo mi to odpowiada, jako osoba młoda wielokrotnie zmieniałem swoje zapatrywanie na świat, ale nigdy za sprawą stosunkowo intensywnej propagandy, tylko raczej na skutek zdobywania wiedzy na studiach czy też obserwacji rzeczywistości (mam nadzieję smile.gif). Oczywiście jest to jedynie wycinek tej organizacji, ale ze względu na brak dostępu do jakichkolwiek badan muszą przeprowadzić, może nieco krzywdzącą (chociaż nie sądzę) ekstrapolację na całą organizację.
Pozdrawiam
Jacek Z
QUOTE(karov @ 5/12/2010, 14:02)
(...) Trudno mi się wypowiadać ponieważ nie znam żadnych badań na temat Rodziny.(...)ale ze względu na brak dostępu do jakichkolwiek badan (...)
*

Jak się szuka, to się znajdzie np.
http://www.ojczyzna.pl/Arch-Teksty/Broda-R...rowe-berety.htm
ale rzeczywiście to jeszcze ogromny obszar do badań, również dla historyków!
QUOTE(karov @ 5/12/2010, 14:02)
(...) tylko raczej na skutek zdobywania wiedzy na studiach czy też obserwacji rzeczywistości (mam nadzieję smile.gif). (...)
*

W takim razie polecam wszystkim poszukującym:
http://www.wsksim.com.pl/akaspot.php
zajęcia co srmestr mają inną tematykę - podczas wykładów i dyskusji po wykładach można zobaczyć rzeczywistą twarz Rodziny RM - ludzi poszukujących wiedzy, mądrych i zatroskanych o dobro Ojczyzny, świata i Kościoła.
Polecam zresztą zapoznanie się z całą WSKSiM jako jednym z dzieł ruchu (a nie "organizacji" - jak piszesz) Rodziny RM.
szapur II
Widzę, że temat miał być o Rodzinie Radia Maryja, a tutaj zaczyna się reklama szkoły wyższej, której poziom jest taki sobie, ale może to temat na inną dyskusję smile.gif Ad rem, wpływ Rodziny Radia Maryja jest ograniczony na rzeczywistość, wynika to po prostu nie z tego, ze w Polsce rządzą liberałowie, komuniści czy socjaliści, ale po prostu z tego, że organizacja ta powstała jako przybudówka radia, grupująca jego słuchaczy, z resztą mają oni wpływ na audycje tego radia taki, że mogą na antenie czasami wyrazić uwielbienie dla ojców prowadzących, i tyle; do obowiązków należy dziesięcina co miesięczna na utrzymanie dzieł smile.gif. Z reguły przedstawiciele tej grupy są nerwowi w kontaktach z innymi mediami niż te, firmowane przez toruńskich redemtorystów. Co do wykształcenia, zlinkuję znany film, najbardziej wykształcony jest zdaje się pewien staruszek, który w tle krzyczy jakieś wyrazy niemieckie: "raus" i "Juden", pewnie emerytowany germanista... smile.gif
http://www.youtube.com/watch?v=6l_YPhdKEWg
Puchciński
Mam podobne doświadczenia co karov.

Wyidealizowany obraz członków rodziny, przedstawiony przez Jacka, zupełnie nie pasuje do moich osobistych z nimi doświadczeń. Zasadniczo jest tak, że usiłują wciągnąć w rozmowę o polityce mimo, iż wcale na nią nie mam ochoty (a z racji dość skomplikowanych zależności osobistych nie bardzo mogę kategorycznie dyskusji uciąć), a później jest podniesiony głos, prawdy objawione i jedynie słuszna droga, inwektywy pod adresem xxx (tu wstaw aktualnego "wroga dnia" - najczęściej Tuska, czasem Palikota, trochę częściej Życińskiego/Pieronka, tudzież Putina, Medviedieva, ateistów itp.).

Jedyne czego się z takich kontaktów rzeczywiście dowiedziałem o ludziach, to to, że ONI naprawdę wierzą, że Katolicyzm i w ogóle wiara w Boga to kwestia tylko i wyłącznie wyboru człowieka i jeśli ktoś jest agnostykiem, to tylko dlatego, że świadomie wybrał, by odrzucić Boga. Kupy się to nijak nie trzyma, ale jest spostrzeżeniem zupełnie dla mnie nowym i tłumaczy wiele jeśli chodzi o ichnią mentalność (przede wszystkim wrogość wobec innych, która bez tego wydaje się zupełnie niesprowokowana).

krzym
Co do Radia Maryja, to zdarza mi się słuchać. I na prawdę jest tam cała masa wartościowych i bardzo ciekawych audycji, choćby w paśmie "Rozmowy niedokończone". Ciekawe dyskusje na tematy ekonomiczne, moralno-obyczajowe i historyczne. Oczywiście nie wszystkie, ale można znaleźć naprawdę dobre kawałki.

Nie podoba mi się jak od czasu do czasu wspierają PiS, tzn. na przykład jak rusofobiczną linię tej partii powielają, ale prócz tego nie mogę im nic zarzucić.

Natomiast wyciąganie przez kolegę jakiś fragmentów, to nic innego jak manipulacja, zwłaszcza, że ten materiał TVN był mocno tendencyjny i miał jeden cel...
Mamy "super partię k....", mamy "tylko platforma, tylko palikot, zabiję kaczora" itp. ale tego typu wypowiedzi nie są reprezentatywne dla całych grup, a służą jedynie manipulacji. W każdej grupie znajdą się ludzie nie potrafiący się zachować.

O grupie słuchaczy się nie wypowiadam, bo mało takich osób znam. Co do radia, jest w porządku, niech się rozwija, bo czasem ciekawszą audycję sobie ściągnę na mp3 i wysłucham.
Vergilius
Cóż temat niewątpliwie jest drażliwy. Może opiszę, jakie ja mam doświadczenia z rodziną Ojca Dyrektora.

1. Pani Katechetka z gimnazjum. Reklamowała wielokrotnie, że DJ Rydzyk to dobry człowiek, nie ma żadnych dóbr, żyje niczym anachoreta. Nie to jednak mnie najbardziej raziło, a tezy, które głosiła. A mianowicie:

I. Aborcja: "Pozwólmy kobietom rodzić dzieci, nie dokonujmy aborcji, nawet na tych zgwałconych!" - "Ale co one czują, wie Pani? Ma Pani w ogóle dzieci?" - "Jakby te kobiety nie chciały zostać zgwałcone, to wcale by nie zaszły w ciążę!"

II. Muzułmanie i Żydzi: "To złe religie, nie możemy pozwolić by się rozprzestrzeniały!"

III. WOŚP - "To zło! To są wyznawcy złego bożka Hare Kryszna!"

Podobnych kwiatków mam jeszcze więcej.

2. Poznałem też księdza o dziwnie podobnych poglądach.

3. Babcia mojego dobrego znajomego wysyła dość duże sumy na funkcjonowanie rozgłośni.

Oczywiście, nikt nie musi wierzyć w to, co teraz napisałem. Mam po prostu takie osobiste doświadczenia.

Niewątpliwie jest to fenomen, bo jest to chyba najlepszy przykład, jak media potrafią manipulować ludźmi. I jesteśmy chyba ostatnim krajem w Europie, który ma tak wszechwładną osobistość kościoła, bo nie oszukujmy, się DJ Rydzyk ma dużą influencje na swoich słuchaczy. Swojego czasu (nie wiem czy tak jest dalej), oglądając jakiś program na TV Trwam zaczął pojawiać się numer konta, na które "można" przelać pieniążki.

Czy rzeczywiście jest tak dużo młodych w Rodzinie Radia Maryja? Osobiście nie mam wśród swoich znajomych takich ludzi, a paru katolików, ministrantów, rektorów znam. Dlatego uważam, że to kolejne sondaże na zamówienie...

Tyle ode mnie, tak widzę sprawę bez żadnej TVN-owskiej telewizji.
Jacek Z
QUOTE(krzym @ 5/12/2010, 15:04)
O grupie słuchaczy się nie wypowiadam, bo mało takich osób znam. Co do radia, jest w porządku, niech się rozwija, bo czasem ciekawszą audycję sobie ściągnę na mp3 i wysłucham.
*

Takie wypowiedzi słyszę bardzo często. Brak rzetelnych i wiarygodnych informacji na temat Rodziny połączony z filmami propagandowymi między innymi takimi jak podał Szaur II (można by go pokazywać jako wzorcowy film propagandowy na uczelniach) prowadzi do tworzenia błędnego obrazu rzeczywistośći. Warto zapoznać się z inicjatywami środowisa (Choćby WSKiM - inspiratorem którego powstania był np, ojciec Krąpiec a ostatnio uczelnia w ocenie ministerstwa rządów PO została uznana za najlepszą uczelnię prywatną w regionie) żeby mieć właściwy pogląd na wagę tych inicjatyw. Ale do tego trzeba starać się zrozumieć rzeczywistość.
Wybacz Szpurze II ale chyba sam nie uważasz pokazanego przez Ciebie filmu za wartościowy i wiarygodny. Najśmieszniejszy jest facet w kraciastej koszuli. Występuje w różnych miejscach. I jest bardzo antysemicki. TVN mogło go chociaż przebrać w coś innego na różnych ujęciach - postać dość znanego prowokatora) I ta ciemna otoczka dookoła obrazu (świetnie wykorzystany jest taki montaż w "Krótkim filmie o zabijaniu" Kieślowskiego - radzę porównać). Może warto stworzyć temat o filmach propagandowych?
Vergilius
Takie wypowiedzi słyszę bardzo często. Brak rzetelnych i wiarygodnych informacji na temat Rodziny połączony z filmami propagandowymi między innymi takimi jak podał Szaur II (można by go pokazywać jako wzorcowy film propagandowy na uczelniach) prowadzi do tworzenia błędnego obrazu rzeczywistośći.

Jacku, zapytam wprost i oczekują tylko twierdzącej lub przeczącej odpowiedzi: oni wszyscy są podstawieni?

Najśmieszniejszy jest facet w kraciastej koszuli. Występuje w różnych miejscach. I jest bardzo antysemicki. TVN mogło go chociaż przebrać w coś innego na różnych ujęciach - postać dość znanego prowokatora)

Mogę prosić o inne materiały filmowe lub fotografie przedstawiające tego Pana? Przyznam, że go nie kojarzę.

Jacek Z
QUOTE(Vergilius @ 5/12/2010, 16:06)
Jacku, zapytam wprost i oczekują tylko twierdzącej lub przeczącej odpowiedzi: oni wszyscy są podstawieni?
*

Nie, ale są specjalnie denerwowani i wypowiedzi zmontowane są bardzo tendencyjnie. Taki przekaz nie jest prawdziwy - jest kłamstwem. Ponieważ jest to offtop proponuję Ci zapoznać się z literaturą dotyczącą manipulacji - najlepiej z podręcznikami.
Nie traktujesz chyba takiej propagandówki jako materiału źródłowego?!!!
QUOTE(Vergilius @ 5/12/2010, 16:06)
Najśmieszniejszy jest facet w kraciastej koszuli. Występuje w różnych miejscach. I jest bardzo antysemicki. TVN mogło go chociaż przebrać w coś innego na różnych ujęciach - postać dość znanego prowokatora)

Mogę prosić o inne materiały filmowe lub fotografie przedstawiające tego Pana? Przyznam, że go nie kojarzę.
*

Pojedź kiedyś na takie spotkanie - zrozumiesz o czym piszę.
Po pewnym czasie też będziesz rozpoznawał prowokatorów.
Ale to też offtop.
.
Podałem badania statystyczne profesora. Chciałbym aby nie schodzić za nisko ze źródłami. A i "indywidualny odbiór" niektórych osób słyszę w tych samych słowach n-ty raz. I przeważnie te identyczne "indywidualne odbiory" mają osoby z określonych kręgów. Te same osoby znają: "nieuczciwych księży", "znajomych których ksiądz nie chciał pochować na katolickim cmentarzu bez dużych pieniędzy", "polskich faszystów", "polowania na czarownice - biednych komunistów" itd.
krzym
QUOTE(Vergilius @ 5/12/2010, 14:46)
I. Aborcja: "Pozwólmy kobietom rodzić dzieci, nie dokonujmy aborcji, nawet na tych zgwałconych!" - "Ale co one czują, wie Pani? Ma Pani w ogóle dzieci?" - "Jakby te kobiety nie chciały zostać zgwałcone, to wcale by nie zaszły w ciążę!"

Wśród katechetów jest cała masa ludzi niekompetentnych. Czy kogoś takiego można wystawiać jako człowieka reprezentatywnego dla jakiejś grupy?

II. Muzułmanie i Żydzi: "To złe religie, nie możemy pozwolić by się rozprzestrzeniały!"

Jak za 50 lat Francja stanie się islamską republiką, to kolega zmieni zdanie.
Judaizm zły nie jest, ale syjonizm - jako przejaw skrajnego szowinizmu - już tak.

III. WOŚP - "To zło! To są wyznawcy złego bożka Hare Kryszna!"

To rozgłośnia katolicka, więc zarzutem nie może być, że nie podoba im się członkostwo Owsiaka w sekcie. Gdyby mówili, że Owsiak kradnie pieniądze czy wysuwali jakieś pomówienia, to już tak. Ale normalną koleją rzeczy jest, że rozgłośnia katolicka będzie przestrzegała przed sektami i innowiercami.

3. Babcia mojego dobrego znajomego wysyła dość duże sumy na funkcjonowanie rozgłośni.

Ale to już prywatna sprawa babci. Jej pieniądze, może nimi dysponować jak tylko chce.

Niewątpliwie jest to fenomen, bo jest to chyba najlepszy przykład, jak media potrafią manipulować ludźmi. I jesteśmy chyba ostatnim krajem w Europie, który ma tak wszechwładną osobistość kościoła, bo nie oszukujmy, się DJ Rydzyk ma dużą influencje na swoich słuchaczy. Swojego czasu (nie wiem czy tak jest dalej), oglądając jakiś program na TV Trwam zaczął pojawiać się numer konta, na które "można" przelać pieniążki.

Gadanie o wszechwładnym radiu z dużymi wpływami to jakieś nieporozumienie. Gdyby Radio Maryja miało jakieś ogromne wpływy, to Tadeusz Rydzyk rządziłby krajem. Przy RMF FM, Radiu Zet, Esce czy innych topowych stacjach, Radio Maryja to tak na serio nic. I już prędzej tamte stacje są opiniotwórcze, a nie medium DJ Rydzyka.

Co z tego, że na ekranie pojawił się numer konta, na który można przelać pieniądze? Jak ktoś chce to przelewa, jak ktoś nie chce - nie przelewa. Ja nie spotkałem się z jakimś hipnotycznym przekazem, który zmusza biedne starsze kobiety do opróżniania sakiewek i wysyłania całych oszczędności redemptoryście. Trwam i RM utrzymuje się z dotacji widzów/słuchaczy, więc jak ktoś jest fanem tych mediów, to wysyła pieniądze. Jego prywatna sprawa, jego pieniądze! Natomiast jak ktoś wierzy w każde słowo wypowiadane na antenie, to też jest to jego prywatna sprawa. Zdecydowanie większa liczba ludzi poddaje się wpływom TVN, a jakoś o tym niewiele ludzi pisze. Jedyny problem jest taki, że zmanipulowani z obu stron mogą wpływać na nasze życie przez wybory, dlatego jestem przeciwnikiem demokracji. Gdyby jej nie było, to ci ludzie byliby nie groźni, a tak? Głos rozsądku jest tłumiony przez ścierające się głosy "ciemnogrodu" (który z ciemnogrodem - konserwatyzmem - niewiele ma wspólnego) i "jasnogrodu" (który z jasnogrodem - prawdziwym postępem - niewiele ma wspólnego).
szapur II
Widzę, że dyskusja schodzi w stronę Radia Maryja, ale chyba Założyciel tematu (mam nadzieję, że nie Ojciec), Jacek P., przepraszam Jacek Z., miał na myśli Rodzinę Radia Maryja, czyli taką organizację skupiającą słuchaczy. Jednak to przejście w temacie dyskusji jest charakterystyczne - po prostu sama organizacja jest zależna od wytycznych dyrekcji Radia. Powoływanie się na jakieś badania jest dość zabawne - autor tych badań jest aktywnym działeczem Rodziny i trudno byoby mu stwierdzić, że jedynym celem jest oddawanie hołdów i kasy ojcom prowadzącym, oraz szerzenie propagandy obecnie ulubionej partii, czyli PIS-u.

CODE

Judaizm zły nie jest, ale syjonizm - jako przejaw skrajnego szowinizmu - już tak.

Zmartwię Cię, za 50 lat, ani za 100, czy 200 Francja nie będzie republiką islamską - choćby z tego względu, ze we Francji jest jakieś 5-6% ludności wyznającej islam, na dodatek skupia się ta ludność w wydzielonych enklawach dzielnicach, z reguły największych miast, problem tkwi w czym innym - w osiągnięciu przez te społeczności akulturacji do społeczeństwa francuskiego (podobnie w Wielkiej Brytanii). Ale to OT smile.gif

Ps. Dodam coś nt. metodologii "badań' linkowanych przez Założyciela tematu: jak widać w zakończeniu, służą one przede wszystkim dobremu samopoczuciu grupy identyfikującej się jako "moherowe berety", dodajmy że prof. Rafał Broda jest specjalistą nie w zakresie badań socjologicznych, lecz fizykiem. Możemy zreszta porozmawiać szczegółowo o tych "badaniach" będzie śmiesznie, bo mają taką wartość jak doktorat ojca Dyrektora/Doktora/Założyciela z dziedziny, z które nie można napisać doktoratu smile.gif
misza88
Pani Katechetka z gimnazjum. Reklamowała wielokrotnie, że DJ Rydzyk to dobry człowiek, nie ma żadnych dóbr, żyje niczym anachoreta. Nie to jednak mnie najbardziej raziło, a tezy, które głosiła. A mianowicie:

Oj dóbr ma wiele to wiemy, ale zastanówmy się co z nimi robi.
Babcia mojego dobrego znajomego wysyła dość duże sumy na funkcjonowanie rozgłośni.

Wiesz moja babcia też im trochę wysyłała, a zostanie dla mnie autorytetem moralnym do końca życia.

Niewątpliwie jest to fenomen, bo jest to chyba najlepszy przykład, jak media potrafią manipulować ludźmi.

Nie wiem czy aby na pewno najlepszy.
Przytaczanie takiego filmu jaki podał szpur jest dobrym przykładem manipulacji, wycinek który powstał w niewiadomych okolicznościach nie powinien rzutować na całą organizację.

Słuchałem tego radia niejednokrotnie, przytoczone wypowiedzi o. Rydzyka na pewno są nie na miejscu i nie powinien czegoś takiego mówić. Jednak ogólnie jak ktoś np. ze słuchaczy dąży do takich wypowiedzi zazwyczaj rozmowa z nim jest przerywana a sytuacja łagodzona. A co do samych słuchaczy to z całą pewnością jest wśród nich i wielu fanatyków jednak wydaje mi się że jest to znaczna mniejszość(nie wiem, mówie tak po własnym doświadczeniu), jak ktoś już tutaj napisał słuchacze mają bardzo proste rozumowanie świata i w głos radia są baardzo wpatrzeni, co tam się powie to znaczy że tak jest. Wydaje mi się że wielu z tych starszych ludzi często są samotni i nie potrafią się odnaleźć w dzisiejszym świecie który się zmienia w tym radiu przynajmniej w jakimś stopniu potrafią się odnaleźć.
Vergilius
CODE
Wśród katechetów jest cała masa ludzi niekompetentnych. Czy kogoś takiego można wystawiać jako człowieka reprezentatywnego dla jakiejś grupy?

Co, mamy ich kompletnie wyałtować, choćby... ze względu na ich niekompetencje? Ta niekompetencja też świadczy o tym, kto słucha tego radia. Poza tym, jakby nie było, to TEŻ reprezentanci.

CODE

Nawet jeśli, co jest niemożliwe na dłuższą perspektywę czasu, to nie widzę w tym nic złego. Rzym, Napoleon - oni upadli. Przychodzi kolej i na Kościół, przyjdzie i na Islam. Normalna kolej rzeczy, nie widzę w tym nic strasznego. TVN i RM wkuł Ci islamskich mudżahedinów do głowy, cóż poradzić. Podejrzewam, że ani jednego nie znasz, a kontakt z nimi miałeś co najwyżej przy budce z kebabem.

CODE
Ale normalną koleją rzeczy jest, że rozgłośnia katolicka będzie przestrzegała przed sektami i innowiercami.

Nie, to nie jest sekta. To pewien odłam hinduizmu. Nie chcę by używano słowa sekta, gdyż jest to u nas nacechowane bardzo negatywnie. Poza tym, nauczycielka podpina cały WOŚP pod Krysznę. A kościół katolicki przestrzega, bo boi się że straci dopływ gotówki, czyli "wiernych" smile.gif. Rzeczywiście, normalna kolej rzeczy.

CODE
Ale to już prywatna sprawa babci. Jej pieniądze, może nimi dysponować jak tylko chce.

Pieniądze jej, tylko że daje po wyprano jej mózg...

CODE
Gadanie o wszechwładnym radiu z dużymi wpływami to jakieś nieporozumienie. Gdyby Radio Maryja miało jakieś ogromne wpływy, to Tadeusz Rydzyk rządziłby krajem.

Jak jeszcze chodziłem do kościoła, to ksiądz powiedział, że dobrze by było gdyby głosowano na opcję, którą głośno popiera RM - czyli na PIS. Jak myślisz, jeśli takie hasła trafią na podatny grunt, tj. słuchaczy, czy nie będzie to manipulacja? Dlatego właśnie Rodzina Radia Maryja to fenomen!

CODE
Przy RMF FM, Radiu Zet, Esce czy innych topowych stacjach, Radio Maryja to tak na serio nic.

Jak masz jakieś dane, proszę podziel się.

CODE
Co z tego, że na ekranie pojawił się numer konta, na który można przelać pieniądze? Jak ktoś chce to przelewa, jak ktoś nie chce - nie przelewa. Ja nie spotkałem się z jakimś hipnotycznym przekazem, który zmusza biedne starsze kobiety do opróżniania sakiewek i wysyłania całych oszczędności redemptoryście.

Być może dlatego, że nie jesteś starą kobietą wink.gif...

CODE
Zdecydowanie większa liczba ludzi poddaje się wpływom TVN, a jakoś o tym niewiele ludzi pisze.

Piszemy, piszemy! Nie raz mi się dostało, że jestem TVN-owskim agentem...

CODE
Jedyny problem jest taki, że zmanipulowani z obu stron mogą wpływać na nasze życie przez wybory, dlatego jestem przeciwnikiem demokracji.

No tak, tyle że nikt nie wymyślił lepszego ustroju od, pardon, demokracji.

CODE
Nie, ale są specjalnie denerwowani i wypowiedzi zmontowane są bardzo tendencyjnie.

Opowiedz coś o tym, widzę, żeś w temacie smile.gif.

Ponieważ jest to offtop proponuję Ci zapoznać się z literaturą dotyczącą manipulacji - najlepiej z podręcznikami.

Zarzuć jakieś tytuły, mentorze.

CODE
Taki przekaz nie jest prawdziwy - jest kłamstwem.

A ja bym tego nie ferował.

CODE
Nie traktujesz chyba takiej propagandówki jako materiału źródłowego?!!!

Taktuję jako pewien obraz rzeczywistości.

CODE
Pojedź kiedyś na takie spotkanie - zrozumiesz o czym piszę.
Po pewnym czasie też będziesz rozpoznawał prowokatorów.

Oświeć mnie, a nuż się kiedyś wybiorę jak zawitają na Błonia. Tak z ciekawości.

CODE
Podałem badania statystyczne profesora.

Szapur już skomentował.
Alamgir
Moje doświadczenia odnośnie RRM są następujące:
Ludzie ci przychodzą do naszej cerkwi na Liturgię i próbują nam wmówić (parafianom), że Bóg nas jeszcze kocha, mimo że go zdradziliśmy... Najczęściej próbujemy ich grzecznie wyprosić, ale czasami jest to dość trudne...
lancelot
próbują nam wmówić (parafianom), że Bóg nas jeszcze kocha, mimo że go zdradziliśmy...
Krótko mówiąc przerażający (nie mnie igdy ich nie kochałem) poziom niewiedzy. Byc może RM powinno zając się nauczaniem a nie indoktrynacją, mają tam chyba jakichś teologów? Wiernym na pewno wyszło by na dobre.
Alamgir
Najgorsze jest to, że są namolni jak Jehowi i robią ludziom wodę z mózgów.
Dagome
QUOTE(Alamgir @ 5/12/2010, 19:27)
*

Bzdury, mnie "namolali" do tej pory jedynie komuchy, jehwy i mormoni. Natomiast historycznie "namolewali" na terenach zagrabionej Rzeczypospolitej, prawosławni unitów, do wyrżnięcia włącznie. Wot, obyknawiennoje sołdatskoje dieła.
krzym
QUOTE(Vergilius @ 5/12/2010, 17:53)
Co, mamy ich kompletnie wyałtować, choćby... ze względu na ich niekompetencje? Ta niekompetencja też świadczy o tym, kto słucha tego radia. Poza tym, jakby nie było, to TEŻ reprezentanci.

Ludzie głupi słuchają Radia Maryja, Radia ZET, Radia RMF FM i innych stacji radiowych. Oglądają też różne telewizje. Tylko czy człowiek głupi może być reprezentatywny dla jakiejś grupy? Tu na forum też są ludzie głupi, którzy o historii pojęcia nie mają, a w co drugim poście plotą bzdury. Czy w związku z tym świadczy to o tym, że na forum historycy.org logują się kretyni? Oczywiście jakiś przeciwnik historycy.org mógłby przekleić gdzieś wypowiedź jakiegoś głupca i powiedzieć: 'patrzcie oto, jacy żenujący ludzie pisują na historycy.org'.

Nawet jeśli, co jest niemożliwe na dłuższą perspektywę czasu, to nie widzę w tym nic złego. Rzym, Napoleon - oni upadli. Przychodzi kolej i na Kościół, przyjdzie i na Islam. Normalna kolej rzeczy, nie widzę w tym nic strasznego. TVN i RM wkuł Ci islamskich mudżahedinów do głowy, cóż poradzić. Podejrzewam, że ani jednego nie znasz, a kontakt z nimi miałeś co najwyżej przy budce z kebabem.

Dla Ciebie to nic złego, a dla mnie i owszem, dlatego na to nie pozwolę robiąc wszystko, by nie powieliła się w naszym kraju sytuacja taka jak we Francji czy Holandii. Po prostu nie dam naszej europejskiej cywilizacji umrzeć. Ona dalej będzie trwała, może tylko we wschodniej Europie, ale nie zginie.

I źle podejrzewasz, co do mojej znajomości wyznawców Allaha, różnych odłamów.

Nie, to nie jest sekta. To pewien odłam hinduizmu. Nie chcę by używano słowa sekta, gdyż jest to u nas nacechowane bardzo negatywnie. Poza tym, nauczycielka podpina cały WOŚP pod Krysznę. A kościół katolicki przestrzega, bo boi się że straci dopływ gotówki, czyli "wiernych" smile.gif. Rzeczywiście, normalna kolej rzeczy.

Powtarzam: niekompetentnych nauczycielek mamy na pęczki. Takie są efekty państwowych, publicznych szkół.

Kościół katolicki nie boi się, że straci dopływ gotówki. Wolontariusze WOŚP stoją w styczniu właśnie pod kościołami, na co jak wiesz wyrazić zgodę muszą proboszczowie - i jakoś się zgadzają.

No właśnie, to odłam, czyli dla mnie po prostu sekta. I podkreślam jeszcze raz, nie możesz czynić zarzutu RM z tego powodu, że jako medium katolickie ostrzega przed innowiercami. Trudno, żeby radio chrześcijańskie mówiło o tym, jak piękną religią jest islam, hinduizm i vice versa. Tak samo trudno, żeby stacja lewicowa mówiła, że homofobia to piękne zjawisko, a stacja prawicowa wychwalała pod niebiosa homoseksualistów.

Żałosne... To, że ktoś płaci na coś, czego zwolennikiem nie jesteś, nie znaczy zaraz, że ten ktoś ma wyprany mózg.

Jak jeszcze chodziłem do kościoła, to ksiądz powiedział, że dobrze by było gdyby głosowano na opcję, którą głośno popiera RM - czyli na PIS. Jak myślisz, jeśli takie hasła trafią na podatny grunt, tj. słuchaczy, czy nie będzie to manipulacja? Dlatego właśnie Rodzina Radia Maryja to fenomen!

Nie wiem czy coś takiego na prawdę miało miejsce, więc się do tego nie będę ustosunkowywał. Wydaje mi się to mało prawdopodobne, gdyż od lat 90 na Kościół trwa mocna nagonka, a od jakiś 8 ostra medialna nagonka. Księża więc boją się otwarcie agitować, bo zaraz ktoś taki jak Ty wybiegnie z kościoła, zaloguje się na kontakt 24 i przekaże informacje światu, dzięki czemu antyklerykalni szaleńcy będą mieli kolejne argumenty to walenia w KK.

Przedstaw jakiś dowód, nagranie, relacje innych osób. To pogadamy.

Jak masz jakieś dane, proszę podziel się.

http://www.instytut.com.pl/raporty2?catego...ame=IMM_raporty

Raporty dotyczące najbardziej opiniotwórczych mediów. Radia Maryja zupełny brak. Z rozgłośni prym wiedzie RMF FM, potem Radio ZET, a następnie najczęściej TOK FM.

Być może dlatego, że nie jesteś starą kobietą wink.gif...

Nie wydaje mi się, by to było zależne od wieku. Są podatni na manipulacje tak ludzie młodzi, jak i starsi. Moda natomiast jest taka, by to ze starszych robić naiwniaków.

Piszemy, piszemy! Nie raz mi się dostało, że jestem TVN-owskim agentem...

Więc może nim jesteś? Oglądasz TVN? Jeśli tak, to na pewno! Skoro starsze babcie oglądając TV Trwam są zmanipulowane, to Ty oglądając TVN również!!!

To już jest Twoja opinia, pozwól, że będę miał inne zdanie, twierdząc jednocześnie, że demokracja jest jednym z najgorszych systemów. Dowodów mogę podać całą masę, ale to już temat na zupełnie inny wątek.
Marthinus
Vergilius:

To chyba oczywiste, że z punktu widzenia nie tylko KK, ale również szerzej chrześcijaństwa ekspansja Islamu jest czymś niepokojącym i niebezpiecznym.

E, tam.Wysyła bo chce.Jedna osoba idzie na mecz przez co również finansowo wspiera swój klub, druga wysyła pieniądze na konto RM - Wolna wola smile.gif

Praktycznie każde media dokonują manipulacji czy to jest TVN,Polsat czy RM.
Nie za bardzo rozumiem za to co miałeś na myśli pisząc o "wszechwładnej osobistości Kościoła" ? Radio i telewizja O.Dyr. jest jego prywatną własnością i w związku z tym może naturalnie w granicach prawa mówić co mu się żywnie podoba.
Równie dobrze własną telewizję może założyć Żyd i nawoływać, że judaizm jest jedyną słuszną religią. Ma prawo? - Niewątpliwie. Czy będzie miał wpływ na swoich słuchaczy? - Pewnie również.

Jest to mimo wszystko mocno kontrowersyjne stwierdzenie… smile.gif

Krzym:

Pytanie brzmi dlaczego Ci niekompetentni ludzie mają prawo uczyć w szkole?

Almagir:
Moje doświadczenia odnośnie RRM są następujące:
Ludzie ci przychodzą do naszej cerkwi na Liturgię i próbują nam wmówić (parafianom), że Bóg nas jeszcze kocha, mimo że go zdradziliśmy... Najczęściej próbujemy ich grzecznie wyprosić, ale czasami jest to dość trudne...

Tak, to jest rzeczywiście kłopot i wpisuje się w to o czym pisał Kolega Puchciński mianowicie z przekonaniem, że religia i wiara to kwestia wyłącznie wyboru każdego człowieka.Dla mnie jako relatywisty moralnego w tym zakresie jest to rzecz szczególnie drażniąca.
Jacek Z
Po przejrzeniu dyskusji mam wrażenie, że wiedza forumowiczów jest następująca:
.
1) opiera się przeważnie na własnych obserwacjach wycinka rzeczywistości wokół siebie i podlega próbie uogólnienia tych obserwacji na całość zagadnienia,
2) opiera się czasami na filmach propagandowych głównie TVN (telewizji, której dyrektorem programowym był agent WSI, co stanowiło jeden z podanych powodów rozwiązania przez władze WSI),
3) niektóre osoby na forum odrzucają z założenia wszelkie informacje pochodzące z kręgów RRM, jako z gruntu nieprawdziwe przyjmując to, jako sprawę nie wymagającą argumentacji,
4) część forumowiczów sporadycznie słucha RM, ta część ma raczej pozytywne zdanie na temat ogółu członków RRM,
5) zdarzają się osoby uznające całkowicie pozytywną rolę w społeczeństwie RRM,
6) nie została podjęta na forum dyskusja w sprawie elit związanych z RRM,
7) nie wskazano na forum dostępnych badań na temat RRM poza badaniami profesora Brody, które część forumowiczów odrzuciła z założenia uznając je za zideologizowane, bez rzeczowej argumentacji,
8) spora część osób ma skrajnie negatywny odbiór ruchu RRM, jako szkodliwego społecznie,
8) określenie "ciemnogród" czasem zastępuje merytoryczne argumenty w dyskusji o RRM,
9) zauważony został ścisły związek RM i RMM, niektórzy forumowicze utożsamiają w wypowiedziach RM i RRM nie odróżniając ich od siebie.
.
Czy ktoś chciałby coś dodać do tego krótkiego podsumowania dotychczasowej dyskusji? Może też coś poprawić?
konto_usuniete_28.02.16
Nie jestem katolikiem ,wiec winienem się czuć zagrożony "ekspansja RM" , lecz o dziwo nie jestem , raz zacisnąwszy zęby z czystej ciekawości , postanowiłem posłuchać ww rozgłośni , przeżyłem , nie ogłuchłem , włosy mi nie wypadły i nie nawróciłem się na papizm ( nie nabyłem tez moherowego berecika ) .
Modlą się , trochę ekscentrycznych wypowiedzi ( w normie , znacznie większe idiotyzmy propaguje Figurski ) , żadnych seansów antysemityzmu ani nienawiści , ot i tyle .
Zastanawiałem się nieco później o sens tej medialnej nagonki na tzn " Rodziny RM " , Ci ludzie przeważnie starsi , sa również obywatelami RP , maja prawo się organizować , wyrażać swoje opinie , dysponować własnymi zasobami materialnymi , co nam do tego , dlaczego przedstawia sie ich jako , ciemne bydło oszalałe z nienawiści i dające się manipulować przebiegłemu szarlatanowi ( sorry , ale takie wrażenie odniosłem ), to Wolny Kraj i ich prawo .

Alamgir
*

Bzdury, mnie "namolali" do tej pory jedynie komuchy, jehwy i mormoni. Natomiast historycznie "namolewali" na terenach zagrabionej Rzeczypospolitej, prawosławni unitów, do wyrżnięcia włącznie. Wot, obyknawiennoje sołdatskoje dieła.

Wybacz dagome, ale ja ciebie nie obrażam. Ci ludzie (przynajmniej w naszej miejscowości) zachowują się w taki właśnie sposób.
Nie życzę sobie tak obraźliwych, wyssanych z palca zarzutów. Jako doświadczony forumowicz powinieneś wiedzieć czym jest kultura...

Nie twierdzę, że wszyscy ci ludzie są tacy.
wicliff
QUOTE(Jacek Z @ 5/12/2010, 20:31)
.
1) opiera się przeważnie na własnych obserwacjach wycinka rzeczywistości wokół siebie i podlega próbie uogólnienia tych obserwacji na całość zagadnienia,
2) opiera się czasami na filmach propagandowych głównie TVN (telewizji, której dyrektorem programowym był agent WSI, co stanowiło jeden z podanych powodów rozwiązania przez władze WSI),
3) niektóre osoby na forum odrzucają z założenia wszelkie informacje pochodzące z kręgów RRM, jako z gruntu nieprawdziwe przyjmując to, jako sprawę nie wymagającą argumentacji,
4) część forumowiczów sporadycznie słucha RM ta część ma raczej pozytywne zdanie na temat ogółu członków RRM,
7) nie wskazano na forum dostępnych badań na temat RRM poza badaniami profesora Brody, które część forumowiczów odrzuciła z założenia oznając za zideologizowane, bez rzeczowej argumentacji,
8) spora część osób ma skrajnie negatywny odbiór ruchu RRM, jako szkodliwego społecznie,
8) określenie "ciemnogród" czasem zastępuje merytoryczne argumenty w dyskusji o RRM,
9) zauważony został ścisły związek RM i RMM, niektórzy forumowicze utożsamiają w wypowiedziach RM i RRM nie odróżniając ich od siebie.
.
Czy ktoś chciałby coś dodać do tego krótkiego podsumowania dotychczasowej dyskusji?
*

No ok. dodam coś od siebie skoro nalegasz.
Po pierwsze Jacku mam wrażenie że jesteś mocno stronniczy, a Twoje wnioski zostały wyciągnięte dość na wyrost, bez dogłębnej analizy i przede wszystkim bez zebrania większej ilości opinii (niewiele osób tu się wypowiedziało). Przypomina mi to troszkę przeprowadzanie badań przy założeniu, że wynik jest z góry znany.
Zdanie: " Zdarzają się osoby, które pozytywnie postrzegają RRM" trochę mnie rozbawiło (wybacz za szczerość). Nie pytając się kogokolwiek o zdanie i nie przeprowadzając żadnych badań można je bowiem wypowiedzieć. Słowem uogólnienie z którego kompletnie nic nie wynika...
Zabawne jest też stwierdzenie, że wiedza opiera się na filmach propagandowych TVN, akurat niewiele było tu odwołań do TVN (jedno?). Ja np. w ogóle nie oglądam TVN, nie z racji ideologicznych, lecz z tego powodu, że praktycznie nie oglądam telewizji (nie mam czasu na pierdoły) wiedzę w sprawach bieżących czerpię z prasy (różnej) i z internetu. Nie jestem więc skażony (jak byś chciał TVN) a jednak źle postrzegam RM. Dlaczego? ano dlatego, że zdarza mi się ich posłuchać (z ciekawości). Manipulacja faktami jaka tam występuje jest ogromna. Zdarzyło mi się też słyszeć wiele wypowiedzi antysemickich. A w latach 90-tych słynna i głośna audycja z udziałem dr Ratajczaka, któremu RM przyklaskiwało (dla ludzi nie w temacie - jest to chyba jedyny człowiek w Polsce, wywalony z uczelni za kłamstwo oświęcimskie)...
Co do "elit" RM i wspaniałej uczelni - trudno o nich cos sensownego powiedzieć, skoro nie można z nimi nawiązać otwartego dialogu i krotko mówiąc, nie są zbyt dostępni...
Moje osobiste doświadczenia ze słuchaczami RM (bardziej pasuje to słowo wyznawcami) nie sa dobre. Owszem, można o nich powiedzieć że sa patriotami, ale patriotyzm to nie wszystko.
Reasumując: jak dla mnie, to mogą sobie robić co chcą i wpłacać pieniądze gdzie chcą, byleby nie wtykali nosa w moje życie, nie próbowali włazić w politykę i finanse naszego kraju, a niestety próbują i to mi się nie podoba...
rycymer
nie próbowali włazić w politykę i finanse naszego kraju

No, ale niby dlaczego nie mieliby tego czynić?
konto_usuniete_28.02.16
Manipulacja faktami jaka tam występuje jest ogromna. Zdarzyło mi się też słyszeć wiele wypowiedzi antysemickich. A w latach 90-tych słynna i głośna audycja z udziałem dr Ratajczaka, któremu RM przyklaskiwało (dla ludzi nie w temacie - jest to chyba jedyny człowiek w Polsce, wywalony z uczelni za kłamstwo oświęcimskie)...

Poza tematem w kwestii wyjaśnienia SP Dr Ratajczak , nigdy nie dopuścił się tzn " Kłamstwa Oświęcimskiego "
Pozbawiono go pracy , w wyniku kampanii prasowej ignorantów z lokalnej przybudówki GW sleep.gif
ps
pamiętam czasy gdy twierdzono ze w Auschwitz zginęło 4,5 mln ofiar ,
dziś utrzymuje się te liczbę w granicach 1mln . dry.gif
Jacek Z
QUOTE(wicliff @ 5/12/2010, 20:56)
QUOTE(Jacek Z @ 5/12/2010, 20:31)
.
4) część forumowiczów sporadycznie słucha RM ta część ma raczej pozytywne zdanie na temat ogółu członków RRM,
7) nie wskazano na forum dostępnych badań na temat RRM poza badaniami profesora Brody, które część forumowiczów odrzuciła z założenia oznając za zideologizowane, bez rzeczowej argumentacji,
.
Czy ktoś chciałby coś dodać do tego krótkiego podsumowania dotychczasowej dyskusji?
*

No ok. dodam coś od siebie skoro nalegasz.
Po pierwsze Jacku mam wrażenie że jesteś mocno stronniczy, a Twoje wnioski zostały wyciągnięte dość na wyrost, bez dogłębnej analizy i przede wszystkim bez zebrania większej ilości opinii (niewiele osób tu się wypowiedziało). Przypomina mi to troszkę przeprowadzanie badań przy założeniu, że wynik jest z góry znany.
*

Jeśli zwrócisz uwagę na ostatnią linijkę mojej, cytowanej przez Ciebie wypowiedzi, to zauważysz, że próbuję podsumować tylko przebieg dotychczasowej dyskusji, a nie wyciągam wniosków. Jeśli uważasz, że przebieg dyskusji był inny to mnie skoryguj merytorycznie a nie potępiaj w czambuł. Wypowiedzi były jakie były i chcę je tylko w skrócie opisać. Wnioski może wyciągnąć każdy sam. I tak jest chyba najlepiej.
Dagome
Reasumując: jak dla mnie, to mogą sobie robić co chcą i wpłacać pieniądze gdzie chcą, byleby nie wtykali nosa w moje życie, nie próbowali włazić w politykę i finanse naszego kraju, a niestety próbują i to mi się nie podoba...
*

No i wszystko jasne. Jak wynika z przywołanego postu istnieje w naszym kraju grupa podludzi którzy zbyt dosłownie przejęli się "prawami obywatelskimi" i przypisali sobie możliwość brania udziału w życiu politycznym i gospodarczo-finansowym !!! Zbrodniarze i nierozgarnięci jacyś chyba, nie wiedzą że to im się nie należy? Albo wiedzą i się zamachują na domenę p.Wicliffa. Słusznie zatem nadludzie muszą ich wykląć aby już "nigdy wiencej rzadna renka siem nie podniosła na władze ludowo". Dobre, dobre aż strach pomysleć kiedy takie nadludzie wymyślą lepsze, żeby znowu było nie tylko smieszno ale i straszno.
Alamgir
No i wszystko jasne. Jak wynika z przywołanego postu istnieje w naszym kraju grupa podludzi którzy zbyt dosłownie przejęli się "prawami obywatelskimi" i przypisali sobie możliwość brania udziału w życiu politycznym i gospodarczo-finansowym !!! Zbrodniarze i nierozgarnięci jacyś chyba, nie wiedzą że to im się nie należy? Albo wiedzą i się zamachują na domenę p.Wicliffa. Słusznie zatem nadludzie muszą ich wykląć aby już "nigdy wiencej rzadna renka siem nie podniosła na władze ludowo". Dobre, dobre aż strach pomysleć kiedy takie nadludzie wymyślą lepsze, żeby znowu było nie tylko smieszno ale i straszno.

Kolega naprawdę się przejął? Po co ta agresja?
Jacek Z
QUOTE(Dagome @ 5/12/2010, 21:09)
*

*

Ilustracja do powyższego tekstu:
[attachmentid=13629]
Dagome
QUOTE(Alamgir @ 5/12/2010, 21:12)

*

A konkretnie gdzie niby ta agresja? Czemu kolega zawzięcie stosuje zasadę sądzenia kogoś wg siebie? Czyżby istotnie nie dostrzegał wołowymi literami wypisanego nawoływania do ograniczania praw obywatelskich określonej grupy społeczeństwa z powodu odmiennego światopogladu? Rozumiem, że z uwagi na podzielany negatywny odbiór tej grupy społeczeństwa może być dla niego takie stanowisko co najmniej akceptowalne i oczywiste, ale jego niedostrzeganie to chyba hipokryzja nieprawdaż? Jeśli fakty mi nie pasują to tym gorzej dla faktów?
makron
Nie podejrzewam, by ktokolwiek tutaj znał na tyle wielu członków Rodziny Radia Maryja i to w najszerszym możliwym przekroju społeczno-geograficznym, by móc odnieść się do całego zjawiska. Jeśli zatem poprzez wykazanie, że ktoś zna tylko kilku członków, a buduje sobie opinię na temat całej wspólnoty, jest błędem, to znaczy, że wszyscy jesteśmy w błędzie, bo zasadniczo budujemy sobie zdanie w oparciu o wąski wycinek rzeczywistości, z którym mamy do czynienia.
Ja również mam w rodzinie i wśród znajomych rodziny paru członków RRM, wszyscy po sześćdziesiątce. I moje odczucia są - o dziwo - podobne do odczucia innych osób już się wypowiadających (a zakładam, że ich rodzina i znajomi to jednak inne osoby niż te, które znam ja). Są to ludzie, którzy mają ogromną potrzebę realizowania się w czymś szerszym, w obrębie jakiejś większej wspólnoty. Wierzą, że to co robią ma głębszy sens oraz mają potrzebę silnych i jasno określonych autorytetów, którzy im objaśniają świat. Wszelkie próby rozmów światopoglądowych kończą się kłótniami i to bynajmniej nie dlatego, że "niemaryjna" część rodziny jest agresywna. Jest dokładnie na odwrót, mając poczucie wielkiej misji, usiłują na siłę nawracać i pouczać, nie umieją uszanować inności i odmiennego zdania. Używają przy tym napuszonej retoryki i argumentów, które w widoczny sposób są powtarzaniem radiomaryjnej propagandy, z racji, że są bardzo odmienne od ich zwykłego stylu i treści wypowiedzi.
Ta chęć nawracania przybiera na właściwą drogę czasem formy smutno-śmieszne, bo gdy raz przeprowadziłem osobę niewidomą przez ulicę w centrum stolicy, okazała się członkiem RRM, która z wdzięczności stwierdziła, że moja "dobroć" (najzwyklejszy w świecie odruch, wydaje mi się) nie powinna się marnować i zaprosiła mnie na spotkanie. Uprzejmie się wymówiłem, ale trochę to potrwało, zanim mnie zostawiła w spokoju.
Najbardziej paradoksalne jest to, że przynajmniej w moim przypadku, osoby te jeszcze 15 lat temu nie były ani religijne, ani tym bardziej tak zaangażowane politycznie czy moralnie. A jednak teraz modlą się, chodzą na wspólne spotkania, jeżdzą na wspólne pielgrzymki, ślą pieniądze na konto itp. Z jednej strony odbieram to jako bigoterię, związaną być może z wiekiem i nieumiejętnością znalezienia sobie miejsca gdzie indziej, a z drugiej strony jako starą przynajmiej jak chrześcijaństwo chęcią wkupienia się (dosłownego) w łaski Boga w obliczu zbliżającej się śmierci. Oczywiście powodów mogą być tysiące, a nawet i miliony, tyle ile członków RRM, ale taki jest mój odbiór, będący efektem moich prywatnych doświadczeń.
wicliff
QUOTE(Dagome @ 5/12/2010, 21:23)
QUOTE(Alamgir @ 5/12/2010, 21:12)

*

A konkretnie gdzie niby ta agresja? Czemu kolega zawzięcie stosuje zasadę sądzenia kogoś wg siebie? Czyżby istotnie nie dostrzegał wołowymi literami wypisanego nawoływania do ograniczania praw obywatelskich określonej grupy społeczeństwa z powodu odmiennego światopogladu? Rozumiem, że z uwagi na podzielany negatywny odbiór tej grupy społeczeństwa może być dla niego takie stanowisko co najmniej akceptowalne i oczywiste, ale jego niedostrzeganie to chyba hipokryzja nieprawdaż? Jeśli fakty mi nie pasują to tym gorzej dla faktów?
*

Gdyby RM nie pretendowałoby do miana jedynie słusznego głosiciela prawdy, gdyby samo nie dyskryminowało innych grup myślących inaczej niż oni, to bym się zgodził z tezą o prawach obywatelskich. Skoro jednak chcą narzucać swoje zdanie innym ludziom, chcieliby wprowadzać np. zakaz aborcji, to wybacz coś jest nie w porządku. No chyba że inni nie mają według ciebie praw obywatelskich...
Gdybyś zadał sobie trochę trudu i uważniej przeczytał mój post, to wiedziałbyś, że wicliff nie oczekuje zlikwidowania radia, nie krytykuje dobrowolnych wpłat na radio, czy też sposobu życia tych ludzi - to jest ich sprawa i się do tego nie wtrącam.
Ale nie widzę powodu, bym miał się cieszyć z ich pomysłów na moje życie...
ps. odnośnie Ratajczaka, w obronie którego ktoś stanął. Miąłem przyjemność być na jego wykładzie otwartym w Lublinie (chyba już był wtedy zawieszony na uczelni w Bdg?)na temat antysemityzmu i "prawdy oświęcimskiej" więc wiem co mówił...
Jacek Z
QUOTE(makron @ 5/12/2010, 21:30)
Nie podejrzewam, by ktokolwiek tutaj znał na tyle wielu członków Rodziny Radia Maryja i to w najszerszym możliwym przekroju społeczno-geograficznym, by móc odnieść się do całego zjawiska. Jeśli zatem poprzez wykazanie, że ktoś zna tylko kilku członków, a buduje sobie opinię na temat całej wspólnoty, jest błędem, to znaczy, że wszyscy jesteśmy w błędzie, bo zasadniczo budujemy sobie zdanie w oparciu o wąski wycinek rzeczywistości, z którym mamy do czynienia.
*

Po pierwsze powstaje pytanie: Dlaczego brakuje naukowego opracowania zjawiska ruchu RRM i dlaczego naukowcy (w tym i historycy) tak mało zjmują się poważnie tym zagadnieniem?
Po drugie powstaje pytanie: Dlaczego osoby nie znające szerzej zjawiska poczuwają się do wypowiadania się na temat całości zjawiska?
Po trzecie: Dlaczego osoby nie mające wiedzy na temat RRM odrzucają badania naukowców związanych z RRM nie mając ku temu żadnych obiektywnych powodów merytorycznych a jedynie argumenty na poziomie informacji z magla?
.
Nie bez powodu w podtytule tematu dodałem: "fenomen trudny do uchwycenia"
wicliff
"Po trzecie: Dlaczego osoby nie mające wiedzy na temat RRM odrzucają badania naukowców związanych z RRM "

Może dlatego, że przyjęte jest, iż wyniki badań danej placówki na swój własny temat bywają stronnicze i nie uznaje sie ich jako obiektywne??? (dotyczy to nie tylko RRM, lecz wszystkich placówek finansowych, naukowych itp. czy kolega słyszał o czyms takim jak audyt? audytu nie robi osoba z wewnątrz lecz z zewnątrz, właśnie w trosce o obiektywizm i jest to zasada przyjęta powszechnie)...

Co do pytania drugiego, skoro wiesz, że nie ma tu osób, które znają szerzej zjawisko RRM, to nie możesz mieć teraz pretensji o to, że sie owe osoby wypowiadają. Zadałes pytanie do wszystkich, bez zastrzeżenia, że mają się wypowiadać jedynie osoby z doskonałą znajomością zjawiska. Poprosiłeś o opinie i odczucia (z natury zawsze subiektywne), nie możesz więc teraz pisać: "Dlaczego osoby nie znające szerzej zjawiska poczuwają się do wypowiadania się na temat całości zjawiska?". bo brzmi to cokolwiek dziwnie...
Jacek Z
QUOTE(wicliff @ 5/12/2010, 22:22)
"Po trzecie: Dlaczego osoby nie mające wiedzy na temat RRM odrzucają badania naukowców związanych z RRM "

Może dlatego, że przyjęte jest, iż wyniki badań danej placówki na swój własny temat bywają stronnicze i nie uznaje sie ich jako obiektywne??? (dotyczy to nie tylko RRM, lecz wszystkich placówek finansowych, naukowych itp. czy kolega słyszał o czyms takim jak audyt? audytu nie robi osoba z wewnątrz lecz z zewnątrz, właśnie w trosce o obiektywizm i jest to zasada przyjęta powszechnie)...
*

Badania wewnętrzne są najbardziej prawdziwe, tylko nie zawsze mamy do nich dostęp. A jeśli chodzi o audyty wewnętrzne to jest to sprawa powszechnie stosowana a czasem podstawowa (np.przy systemach jakości).
QUOTE(wicliff @ 5/12/2010, 22:22)
Co do pytania drugiego, skoro wiesz, że nie ma tu osób, które znają szerzej zjawisko RRM, to nie możesz mieć teraz pretensji o to, że sie owe osoby wypowiadają. Zadałes pytanie do wszystkich, bez zastrzeżenia, że mają się wypowiadać jedynie osoby z doskonałą znajomością zjawiska. Poprosiłeś o opinie i odczucia (z natury zawsze subiektywne), nie możesz więc teraz pisać: "Dlaczego osoby nie znające szerzej zjawiska poczuwają się do wypowiadania się na temat całości zjawiska?". bo brzmi to cokolwiek dziwnie...
*

Czym innym jest opinia, a czymś innym uogólnienie. Nic w tym dziwnego. Uogólnienia bez dostatecznej wiedzy są nadużyciami.
I nie mam pretensji, tylko stawiam pytania, a to jest spora różnica.
Marthinus
Wicliff:

Skoro jednak chcą narzucać swoje zdanie innym ludziom, chcieliby wprowadzać np. zakaz aborcji, to wybacz coś jest nie w porządku. No chyba że inni nie mają według ciebie praw obywatelskich...

Prawo do aborcji jedni popierają i mają pełne prawo mówić o tym na głos, a drudzy z kolei nie i również mają prawo o tym mówić na głos.Jest to podstawowa zasada, którą jak widzę próbujesz nie wiem w imię czego negować.

Ty się nie cieszysz z Ich pomysłów na życie, oni nie cieszą się z Twoich.Ot - Pluralizm.
wicliff
badania i opinie wewnętrzne są najbardziej prawdziwe...
ciekawa, na prawdę ciekawa teza...
Szczególnie wtedy sie ją propaguje gdy nie ma badań zewnętrznych, niezależnych, lub są, ale negatywne. Najfajniejsze jest w tych "wiarygodnych i najlepszych" badaniach wewnętrznych to, że zawsze rożne placówki wychodzą na nich doskonale...
Przepraszam, oczekujesz obiektywizmu w osądach RRM, a sam propagujesz by za jedynie słuszne uznać opinie wewnętrzne RRM (czyli my o sobie samym - gdzie tu obiektywizm?) ...

ps.co do systemów jakości, drobna poprawka - nawet wewnętrzne audyty (które nie są tak samo punktowane jak audyty zewnętrzne) zakładają iż audytor jest z innego działu. Wszystko po to, by dział, firma nie wypowiadały się o sobie samym...
wicliff
QUOTE(Marthinus @ 5/12/2010, 22:49)
Wicliff:

Skoro jednak chcą narzucać swoje zdanie innym ludziom, chcieliby wprowadzać np. zakaz aborcji, to wybacz coś jest nie w porządku. No chyba że inni nie mają według ciebie praw obywatelskich...

Prawo do aborcji jedni popierają i mają pełne prawo mówić o tym na głos, a drudzy z kolei nie i również mają prawo o tym mówić na głos.Jest to podstawowa zasada, którą jak widzę próbujesz nie wiem w imię czego negować.

Ty się nie cieszysz z Ich pomysłów na życie, oni nie cieszą się z Twoich.Ot - Pluralizm.
*

chyba niezbyt uwaznie przeczytałeś to co napisałem. Ja im nie bronię mówić i żyć po swojemu. Ale przeciwstawiam się chęciom usankcjonowania prawnego ich poglądów (np aborcji), to już nie jest aspekt wolności słowa...
Ja nie mam pomysłów na ich życie i nie mam zamiaru mieć, natomiast oni na moje a i owszem - różnica zasadnicza, czy niedostrzegalna?
ps. odnośnie wolności słowa, zrób test idź do RRM, powiedz że jesteś homoseksualistą, lub coś w tym stylu, zacznij głosić poglądy inne niż oni, to zobaczymy czy spotkasz sie z wolnością słowa:)
misza88

chyba niezbyt uwaznie przeczytałeś to co napisałem. Ja im nie bronię mówić i żyć po swojemu. Ale przeciwstawiam się chęciom usankcjonowania prawnego ich poglądów (np aborcji), to już nie jest aspekt wolności słowa...
Ja nie mam pomysłów na ich życie i nie mam zamiaru mieć, natomiast oni na moje a i owszem - różnica zasadnicza, czy niedostrzegalna?
ps. odnośnie wolności słowa, zrób test idź do RRM, powiedz że jesteś homoseksualistą, lub coś w tym stylu, zacznij głosić poglądy inne niż oni, to zobaczymy czy spotkasz sie z wolnością słowa:)

Jeżeli jesteś zwolennikiem aborcji i jeżeli jakimś cudem dzieki twojemu głosowi aborcja w Polsce zostanie prawnie usankcjonowana to oznacza że masz pomysł na ich życie, wszak człowiek to istota społeczna a i religia nakazuje aby dbać o innych, tych nienarodzonych również.
odnośnie wolności słowa, zrób test idź do RRM, powiedz że jesteś homoseksualistą,

Osobiście sam z homoseksualistą bym normalnie rozmawiać nie mógł, taki już ze mnie anarchiczny dewiant i ksenofob.
Jacek Z
QUOTE(wicliff @ 5/12/2010, 22:57)
*

Po pierwsze: Dokąd idzie się chcąc iść do RRM?
Po drugie: Środowisko RRM organizowało bardzo ciekawe spotkania na temat homoseksualizmu z udziałem byłego homoseksualisty, który wyleczył się i pomaga innym wyjść.
http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=p...508&id=po51.txt
Marthinus
QUOTE(wicliff @ 5/12/2010, 22:57)
*

Masz prawo nie zgadzać się z ich pomysłami na chociażby wspomnianą ustawę aborcyjną, ale nie masz najmniejszego prawo zabraniać im chęci wdrożenia tych poglądów w życie(naturalnie jeśli są zgodne z prawem).

Sprecyzuj, bo jeśli moja dedukcja jest prawidłowa we wcześniejszym cytacie zabraniałeś im mieć wpływ na stanowione prawo, które wszak obowiązuje nas wszystkich.Czy w związku z tym nie uważasz, nie dość, że dyskryminujesz to chcesz wpływać na Ich życie?

Nie zamierzam robić żadnych testów.Nie jestem w żaden sposób związany z RRM, a samo Radio miałem okazję słuchać raz w życiu.Przeciwstawiam się jedynie jednostronnemu przedstawianiu tego środowiska zarówno z jednej jak i z drugiej strony.

Jacek Z:
Po drugie: Środowisko RRM organizowało bardzo ciekawe spotkania na temat homoseksualizmu z udziałem byłego homoseksualisty, który wyleczył się i pomaga innym wyjść.

A homoseksualizm to choroba?
szapur II
CODE

Badania wewnętrzne są najbardziej prawdziwe, tylko nie zawsze mamy do nich dostęp. A jeśli chodzi o audyty wewnętrzne to jest to sprawa powszechnie stosowana a czasem podstawowa (np.przy systemach jakości).

Pod warunkiem wszakże, że chcemy cokolwiek sprawdzić, a nie domotywować się, jacy to nie jesteśmy atakowani, prześladowani, itp., a tymczasem sami profesorzy - wyzywają naszą Rodzinę od ciemnogrodu, wstrętni masoni z TVN. Tylko jest pewien problem, Rodzina Radia Maryja nie przyjmuje np. do wiadomości, że codziennie ich ulubiona rozgłośnia gra pieśń masona o innym masonie, czyli jakby ktoś nie wiedział, Mazurka Dąbrowskiego smile.gif Te badania profesora Fizyki, Rafała Brody, to po prostu funkcja dobrego samopoczucia i nic więcej.
Dagome i Jacek Z. twierdzą, ze jacyś ludzie są ograniczani w demokracji
CODE

No i wszystko jasne. Jak wynika z przywołanego postu istnieje w naszym kraju grupa podludzi którzy zbyt dosłownie przejęli się "prawami obywatelskimi"

i wspaniała karykatura przytoczona przez Jacka Z -
cóż Wam powiem, obecnie w Polsce może głosować każdy pełnoletni obywatel, który nie ma ograniczonych praw wyborczych, i ktoś tam (z reguły circa 40-50% z tego prawa korzysta). Jak do tej pory nie ograniczona praw wyborczych, choćby za uczestnictwo w omawianym ruchu, czyli Rodzinie RM. Owszem środowisko to jest regularnie osmieszane w środowiskach centrowo-lewicowych. Ale to jest inna kwestia niż rzeczywiście istniejąca "grupa podludzi".
Pocieszające Jacku Z., że uznałeś pana w kraciastej koszuli za prowokatora. Szczerze powiedziawszy trochę nie widziałem go w innych programach - ale jednak wyczułeś niestosowność zachowania tego człowieka, w końcu napisałeś to "prowokator". Powiem tak, ten materiał TVN jest zmanipulowany, może go nawet zmontowali, żeby zawrzeć tylko "mocne fragmenty", ale jest problem, w moim przekonaniu dziennikarze TVN weszli pomiedzy tych ludzi w nadziei wywołania takiej rozruby, a najlepiej byłoby gdyby kogoś z nich tam pobito - tego typu nadzieje mogli żywić ze względu na zwykły język Radia Maryja - wszędzie masoni, Żydzi, złodzieje, aferzyści, liberałowie i "telawizja"; starczy sobie posłuchać telefonów, np. w słynnej audycji Rozmowy niedokończone, rozmówcy nakręcają się w tempie wprost niesamowitym - szczerze dziwię się Ojcom prowadzącym i ich gościom profesorom, bo powinni dbac o zdrowie słuchaczy, w końcu z każdym dniem jest ich mniej, a przynajmniej serce trzeba w pewnym wieku oszczędzać, w końcu wysyłają środki na utrzymanie "dzieł".
indigo
Jeśli chodzi o manipulację to wrzucę kamyczek do ogródka - dziennikarze zatrudnieni przez Ojca Rydzyka również manipulują. Wystarczy wspomnieć sprawę filmu o "Przystanku Woodstock" i treść przeprosin jakie musiały się znaleźć na antenie TV Trwam -

Fundacja LUX VERITATIS jako prowadzący działalność Telewizji TRWAM przeprasza Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Warszawie za wyemitowanie na antenie Telewizji TRWAM komentarza do filmu p.t. „Przystanek Woodstock – przemilczana prawda”, zawartego w reportażach: Woodstock – Przemilczana Prawda i Przystanek do piekła, który zawierał nieprawdziwe treści w zakresie informacji, że:
- organizatorzy zezwalają na rozpijanie młodzieży,
- na polu namiotowym istnieją oznakowane punkty dystrybucji marihuany i jest ona rozpowszechniona wśród uczestników imprezy, a na ziemi pełno leżących ludzi odurzonych narkotykami,
- impreza ma satanistyczny charakter poprzez powszechne użycie znaków satanistycznych na scenie
Jacek Z
Sapurze II nic nie rozumiem z tego co piszesz confused1.gif
szapur II
Z takich "wesołych" manipulacji na antenie RM pamiętam następującą: przed dziennikiem Radia Watykańskiego któregoś dnia (było to chyba o godz. 16.00 wtedy), była audycja o szkodliwości organizacji masońskich i paramasońskich, m.in. mówiono niezbyt dobrze o Rotary Club, idzie sobie dziennik Radia Watykańskiego, i słychać początek wiadomości - Konferencja w Rzymie na jakiś temat, zorganizowana przez Rot... - w tym miejscu zaczęły się jakieś trzaski, za chwile włączył się Ojciec prowadzący - jakieś przerwy na linii, yyy, w Rzymie pada śnieg smile.gif
Ps. myślę jednak Jcku Z., że rozumiesz smile.gif
Jacek Z
Czy ktoś jeszcze ma jakieś dane, opracowania, badania, przemyślenia na temat ruchu Rodzina Radia Maryja a nie na temat samego Radia Maryja? Trzymajmy się tematu.
salvusek
QUOTE(Jacek Z @ 5/12/2010, 22:53)
Czy ktoś jeszcze ma jakieś dane, opracowania, badania, przemyślenia na temat ruchu Rodzina Radia Maryja a nie na temat samego Radia Maryja? Trzymajmy się tematu.
*

Nie wiem czy to ma sens bo i tak większość postów jest stąd usuwane, a temat za 24h będzie zamknięty. rolleyes.gif
Vergilius
Ludzie głupi słuchają Radia Maryja, Radia ZET, Radia RMF FM i innych stacji radiowych. Oglądają też różne telewizje. Tylko czy człowiek głupi może być reprezentatywny dla jakiejś grupy? Tu na forum też są ludzie głupi, którzy o historii pojęcia nie mają, a w co drugim poście plotą bzdury. Czy w związku z tym świadczy to o tym, że na forum historycy.org logują się kretyni? Oczywiście jakiś przeciwnik historycy.org mógłby przekleić gdzieś wypowiedź jakiegoś głupca i powiedzieć: 'patrzcie oto, jacy żenujący ludzie pisują na historycy.org'.

Nie mówimy o ludziach głupich, tylko niekompetentnych... Co nie zmienia faktu, że ludzie głupi, bez względu na to jak by ich zdefiniować, też powinni być wliczani jako grupa reprezentatywna pewnego zjawiska.

Dla Ciebie to nic złego, a dla mnie i owszem, dlatego na to nie pozwolę robiąc wszystko, by nie powieliła się w naszym kraju sytuacja taka jak we Francji czy Holandii. Po prostu nie dam naszej europejskiej cywilizacji umrzeć. Ona dalej będzie trwała, może tylko we wschodniej Europie, ale nie zginie.

Śliczne, patetyczne i... naiwnie idealistyczne. Zresztą, co tam się dzieje takiego złego w tej Francji i Hiszpanii? Oczywiście, wielu tamtejszych muzułmanów to dół społeczny, ale też wielu wyszło na ludzi. Arabowie przynajmniej na razie nie mają intencji żeby najeżdżać Polskę i ten stan utrzyma się to długi czas.

I źle podejrzewasz, co do mojej znajomości wyznawców Allaha, różnych odłamów.

Ehh... Chyba jednak dobrze...

CODE
Powtarzam: niekompetentnych nauczycielek mamy na pęczki. Takie są efekty państwowych, publicznych szkół.

Prywatne lepsze smile.gif?

Kościół katolicki nie boi się, że straci dopływ gotówki. Wolontariusze WOŚP stoją w styczniu właśnie pod kościołami, na co jak wiesz wyrazić zgodę muszą proboszczowie - i jakoś się zgadzają.

Toć nie wiesz, jakie larum by było, gdyby się nie zgodzili? Z prostej kalkulacji pewnie wyszło, że łatwiej zezwolić i zjechać później na ambonie, niż być zjechanym w TVN.

No właśnie, to odłam, czyli dla mnie po prostu sekta. I podkreślam jeszcze raz, nie możesz czynić zarzutu RM z tego powodu, że jako medium katolickie ostrzega przed innowiercami.

Mogę. Jest tolerancja wyznania w naszym kraju, czy nie?

CODE
Trudno, żeby radio chrześcijańskie mówiło o tym, jak piękną religią jest islam, hinduizm i vice versa.

A ciężko jest... zamilknąć?

Żałosne... To, że ktoś płaci na coś, czego zwolennikiem nie jesteś, nie znaczy zaraz, że ten ktoś ma wyprany mózg.

Ależ mospanie, wiem, że prawda zabolała...

Nie wiem czy coś takiego na prawdę miało miejsce, więc się do tego nie będę ustosunkowywał. Wydaje mi się to mało prawdopodobne, gdyż od lat 90 na Kościół trwa mocna nagonka, a od jakiś 8 ostra medialna nagonka. Księża więc boją się otwarcie agitować, bo zaraz ktoś taki jak Ty wybiegnie z kościoła, zaloguje się na kontakt 24 i przekaże informacje światu, dzięki czemu antyklerykalni szaleńcy będą mieli kolejne argumenty to walenia w KK.

Przedstaw jakiś dowód, nagranie, relacje innych osób. To pogadamy.

Cóż, po raz kolejny jest to moje prywatne doświadczenie. Wierzyć w nie nie musisz. Ale głównie między z takich powodów zażarcie krytykuje KK.

CODE
http://www.instytut.com.pl/raporty2?catego...ame=IMM_raporty

Raporty dotyczące najbardziej opiniotwórczych mediów. Radia Maryja zupełny brak. Z rozgłośni prym wiedzie RMF FM, potem Radio ZET, a następnie najczęściej TOK FM.

Ale tu chodzi o liczbę powołań w innych mediach... Nikt widocznie na poważnie nie bierze rewelacji RM... poza jego wyznawcami.

CODE
Nie wydaje mi się, by to było zależne od wieku. Są podatni na manipulacje tak ludzie młodzi, jak i starsi. Moda natomiast jest taka, by to ze starszych robić naiwniaków.

Na pewne metody oddziaływania bardziej podatni są ludzie starsi, takoż na inne dziatwa. Pierwsza grupa, w naszym kraju jest szczególnie łasa na treści religijne.

CODE
Więc może nim jesteś? Oglądasz TVN? Jeśli tak, to na pewno! Skoro starsze babcie oglądając TV Trwam są zmanipulowane, to Ty oglądając TVN również!!!

Widać, że jako interlokutora mnie jeszcze nie poznałeś, więc poniecham smile.gif.

CODE
To już jest Twoja opinia, pozwól, że będę miał inne zdanie, twierdząc jednocześnie, że demokracja jest jednym z najgorszych systemów. Dowodów mogę podać całą masę, ale to już temat na zupełnie inny wątek.

To załóż. Rad i kontent był bym wielce.

Marthinus:

CODE
To chyba oczywiste, że z punktu widzenia nie tylko KK, ale również szerzej chrześcijaństwa ekspansja Islamu jest czymś niepokojącym i niebezpiecznym.

No i niestety, takie podejście uniemożliwia jakikolwiek dialog sad.gif. Nie dla wszystkich muzułmanów jesteśmy giaury i psy...

CODE
E, tam.Wysyła bo chce.Jedna osoba idzie na mecz przez co również finansowo wspiera swój klub, druga wysyła pieniądze na konto RM - Wolna wola smile.gif

Niby tak... Z tym że znam parę osób które naprawdę uważają, że ich rodzina przekazuje za duże kwoty i często z nazbyt dużą częstotliwością. Cóż, ale to moja ekspiacja smile.gif. Masz jednak teoretycznie rację, że to są czyjeś pieniądze wink.gif.

CODE
Praktycznie każde media dokonują manipulacji czy to jest TVN,Polsat czy RM.

Oczywiście, faktu tego nie neguje.

CODE
Nie za bardzo rozumiem za to co miałeś na myśli pisząc o "wszechwładnej osobistości Kościoła" ? Radio i telewizja O.Dyr. jest jego prywatną własnością i w związku z tym może naturalnie w granicach prawa mówić co mu się żywnie podoba.

Chodziło mi o to, że żadna z osób duchownych w Europie (poza Papieżem) nie ma tak potężnej siły oddziaływania na pewne grupy społeczne jak Ojciec Rydzyk smile.gif.

CODE
Równie dobrze własną telewizję może założyć Żyd i nawoływać, że judaizm jest jedyną słuszną religią. Ma prawo? - Niewątpliwie. Czy będzie miał wpływ na swoich słuchaczy? - Pewnie również.

I wszystko O.K., tylko na rzecz dialogu powinien się od takich stwierdzeń powstrzymać. Na rzecz dialogu. Potem taki Krzym przychodzi i mówi że muslims are bad i w ogóle... Wyznawcy swojej religii dobrze znają wartość swojej religii, to też nie potrzebują zapewnień o słuszności swojej religii...

CODE
Jest to mimo wszystko mocno kontrowersyjne stwierdzenie… smile.gif

Ależ wiem Marthinusie, że ten ustrój jest tragiczny... Tylko naprawdę nie potrafię wymyślić, jaki inny mógłby być lepszy.

Przemyślenia osobiste miałem i wyraziłem. Większość to fanatycy, goście od teorii spiskowych, Arcypolacy... Mają się za jedynych prawdziwych obrońców ideałów Rzeczpospolitej, przed zalewem zachodniego zepsucia jak np. Lady Gagi (tą, to w sumie sam bym spalił, ale z innych powodów), Madonny, przedmiotów z Targów Erotycznych w Hamburgu i wiele, wiele innych... Ludzie w większości zagubieni, często starzy zniedołężniali, szukający pociechy w religii której zostali wychowani (absolutnie nie jestem temu przeciwny, wierzta w co chceta), a znajdujący Radio, będące wg nich imaginacją ostoi wszelkich dobrych w ich mniemaniu wartości... Smutny, naiwny idealizm...

Być może jednak istnieją ludzie, którzy są mocno związani z RM, ale mimo wszystko są całkiem normalnymi, nieoderwanymi od rzeczywistości ludźmi. Zwyczajne prawdopodobieństwo wskazuje na to, że tak być musi. Jednak ja, takich na swojej drodze nie spotkałem. A dane... cóz, każdy widział, słyszał próbki RM... Ktoś w tej dyskusji podrzucił jakieś materiały (niezbyt wartościowe, ale jednak)... Z mojej strony to na razie wszystko smile.gif.
krzym
QUOTE(Vergilius @ 6/12/2010, 0:25)
Prywatne lepsze smile.gif?

Szkoły prywatne z reguły zatrudniają nauczycieli kompetentnych, bo inaczej nie będą miały klientów. Kto pośle dziecko do szkoły, w której uczą idioci?

Toć nie wiesz, jakie larum by było, gdyby się nie zgodzili? Z prostej kalkulacji pewnie wyszło, że łatwiej zezwolić i zjechać później na ambonie, niż być zjechanym w TVN.

To co uprawiasz, to antyklerykalna, oszołomska fobia. Nie słyszałem ani razu, by ksiądz z ambony jechał po WOŚP. A w dniu orkiestry przed kościołami zbierane są pieniądze, przynajmniej u mnie w mieście.

To, że Rydzyk krytykuje ze względu na członkostwo Owsiaka w Hare K, to nie znaczy, że wszyscy księża w Polsce tak samo czynią.

Mogę. Jest tolerancja wyznania w naszym kraju, czy nie?

Jaka tolerancja wyznania? Jest wolność wyznania. Ponad to, jest też rzekomo wolność słowa, a skoro tak, to Radio Maryja ma prawo głosić to co chce. Również ma prawo przestrzegać przed innymi religiami i zachęcać do nawracania się.

A ciężko jest... zamilknąć?

Jawohl, mein Fuhrer! Będziemy milczeć kiedy Fuhrer sobie tego zażyczy! Jeszcze jakieś rozkazy?

Ależ mospanie, wiem, że prawda zabolała...

Jaka prawda? Ani nie płacę na Radio Maryja, ani nie jestem jego fanatykiem. Ot, czasem coś posłucham, bo są ciekawe audycje, ale nic więcej.

Odpowiedzieć mogę jeszcze raz to samo, przeczytaj ponownie, może dotrze: To, że ktoś płaci na coś, czego zwolennikiem nie jesteś, nie znaczy zaraz, że ten ktoś ma wyprany mózg.

Cóż, po raz kolejny jest to moje prywatne doświadczenie. Wierzyć w nie nie musisz. Ale głównie między z takich powodów zażarcie krytykuje KK.

Jeśli faktycznie coś takiego miało miejsce, to raczej nie Ty powinieneś krytykować, tylko członek wspólnoty katolickiej. Bo to nie Twoja sprawa jakie ksiądz porusza tematy w kościele na kazaniu, tylko sprawa katolików. Teoretycznie ksiądz może mówić co mu się żywnie podoba. Może zrazi to jakiegoś katolika, może nie, może komuś się nie podobać, a może ktoś go za to będzie wielbił - to już sprawa, problem kościoła, jednostki autonomicznej przypomnę, a nie Twój.

Jeśli w Polsce panuje wolność słowa, to każdy może mówić co mu się żywnie podoba. Jeśli jest demokracja, to każdy może agitować (byle nie w czasie ciszy wyborczej). Ksiądz w kościele może powiedzieć, żeby głosować na kandydata X, dziennikarz telewizji może powiedzieć żeby głosować na kandydata Y, a Jurek Owsiak na WOŚP może powiedzieć, by popierać wyznawców Hare Kriszna. I Ty możesz przez to wystąpić z KK/przestać oglądać tą konkretną TV/nie wspierać akcji Owsiaka - ale nie możesz czynić im zarzutu z tego, że korzystają z wolności słowa.

Co tu jest niezrozumiałego?

Na pewne metody oddziaływania bardziej podatni są ludzie starsi, takoż na inne dziatwa. Pierwsza grupa, w naszym kraju jest szczególnie łasa na treści religijne.

Niech zgadnę, znów Twoje prywatne obserwacje przeprowadzone na babci kolegi? Jeśli nie, to tym razem ja proszę, o jakieś badania smile.gif
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org