Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Ustawa Wilczka
historycy.org > Historia Polski > PO OKRĄGŁYM STOLE - DEMOKRACJA > Przemiany społeczne i gospodarcze
Norol
Miłe złego początki, tak dobrze zaczynały się zmiany gospodarcze i pomysleć że autorem był minister PRL
sikora.tomasz
QUOTE(Norol @ 26/08/2010, 13:31)
Miłe złego początki, tak dobrze zaczynały się zmiany gospodarcze i pomysleć że autorem był minister PRL
*
jedyna nie socjalistyczna gospodarczo ustawa wydana w III RP (mimo że wydana przez postkomucha). Proste i czytelne prawo mało biurokracji. Jednym słowy przywrócić "ustwę Wilczka" a bedzie można zwolnić 80% pasożytów biurokratycznych czyli jakieś 400 tyś. I nie trzeba będzie podnosić podatków cool.gif
Fuser
QUOTE(sikora.tomasz @ 26/08/2010, 14:34)
jedyna nie socjalistyczna gospodarczo ustawa wydana w III RP (mimo że wydana przez postkomucha).
*


Nie wydana w III RP, tylko w PRL, firmowana przez rząd Rakowskiego, około rok wcześniej niż tzw. "plan Balcerowicza".
1111
Ustawa Wilczka była naprawdę prawicową pro-gospodarczą ustawą. Od tego czasu stopniowo wolność gospodarczą ograniczano i ograniczano coraz bardziej się pogrążając w socjalistyczne sterowanie gospodarki.

Powinno się tą ustawe przywrócić!!!
alcesalces1
W moim przekonaniu ustawa Wilczka była pisana pod nomenklaturę partyjną. W wyścigu do kapitalizmu to ona wraz z powiązanymi z SB cingciarzami miała kilka długości przewagi nad resztą szaro-czarnego luda PRL. W tamtych warunkach wygrywał ten, kto miał dostęp do kredytu, znaczy się miał dobre układy i koneksje. Pomysł na działalność miał już trzeciorzędny charakter.
Z drugiej strony warto zaznaczyć, że ustawa da nie wprowadzała obowiązku zgłaszania do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez osoby fizyczne w niektórych sferach działalności.
Proponuje porównać ustawę Wilczka
http://isap.sejm.gov.pl/Download;jsessioni...80410324&type=3
z ustawą obowiązującą obecnie
http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU200...403%2407&type=3

buchos
Ustawa Wilczka była pierwszą i jak dotąd dająca najwięcej swobody gospodarczej ustawą w Polsce. Od momentu jej zniesienia aż do dzisiaj trwają systematyczne ograniczenia i utrudnienia swobód gospodarczych, co się odbija na zwykłych przedsiębiorstwach.
Wiem że wilczek został uhonorowany jakąś nagrodą za tą ustawę przez Centrum Adama Smitha.
Były też chyba rok temu dyskusje czy tą ustawę przywrócić, ale socjaliści z PO mówili że to niemożliwe, a argumentowali to tym że Polska Ludowa z 88 to nie to samo co IIIRP z 2009, a poza tym przez te 20 lat tyle ustaw powstało że nie da się tego teraz odwrócić. Jak widać "towarzysz" Wilczek mógł jedną ustawą przekreślić 45 lat antyrynkowej komuny, a teraz nie da się tą jedną ustawą zmienić 20 lat trwania procesów tworzenia aktów prawnych w "wolnej" i demokratycznej Polsce.
alcesalces1
Towarzysz Wilczek, mógł jedną ustawą przekreślić 45 lat komuny, tak jak wcześniej dekretem o reformie rolnej zmieciono obszarników, bo w wyścigu do kapitalizmu z racji dostępu do kredytu przewagę nad resztą obywateli PRL mieli jego towarzysze partyjni.
buchos

Ale to nie oznacza że teraz nie powinno się wrócić do tej ustawy.
alcesalces1
Warto zapytać przedsiębiorców co im utrudnia prowadzenie działalności?
Niektóre sfery są i powinny być regfulowana, zresztą tak było i w ustawie Wilczka - działalność firm ochroniarskich i detektywistycznych.
sandwind
Po co pytac. Wystarczy wpisac w google jakakiekolwiek zapytanie. Np jak zalozyc przedszkole. No i wyskoczy ci ze sufit ma miec tyle cm,odleglosc miedzy schdkiem 1 a gruntem ma byc tyle itd... Slowem jestes zalatwiony jak masz jedynie zwykle m5 mieszkanie w bloku i wyksztalcenie pedagogiczne. Nie zorganizujesz przedszkola. Nie wazne ze bys znalazl zainteresowanych sasiadow zeby dac do ciebie swoje dzieci. I tak z kazda dzialalnoscia.
WunderWaffel
Za Wilczka wystarczył jeden papier by założyć firmę.

Balcerek swoją reformę wcześniejsze firmy załatwił na gładko.
jeżozwierz
Wilczka czy nie Wilczka, dla historyków nie ma to większego znaczenia. Do prowadzenia działalności gospodarczej, którą to, jak się twierdzi, ustawa ta miała ułatwiać, potrzebne są następujące rzeczy:

1. Znajomości
2. Kapitał
3. Pęd na kasę

Historycy z reguły nie są dysponentami żadnej z powyższych, gdyby bowiem byli, raczej nie wybraliby tak "kasowego" kierunku jak historia.
Kamil865
Ustawa ta dawała możliwość prowadzenia firmy bez zbędnych ograniczeń. Rzecz jasna nie można się pytać firm czy ją chcą, bo te które na podstawie obecnego prawa mają koncesję nie zgodzą się na swobodę konkurencji.
GrzOwc
QUOTE
Rzecz jasna nie można się pytać firm czy ją chcą, bo te które na podstawie obecnego prawa mają koncesję nie zgodzą się na swobodę konkurencji.
Kamil865

Dokładnie. Przez te lata nie tylko narosły nowe ograniczenia, ale także pojawiły się zupełnie nowe układy, którym ograniczenia i koncesje są na rękę. Podmioty gospodarcze korzystają z regulacji aby zapewnić sobie bezpieczną przewagę nad nowo powstającą konkurencją. Zniesienie regulacji i przywrócenie ustawy Wilczka byłoby także niebezpieczne z punktu widzenia społecznego. Podejrzewam, że mielibyśmy więcej bankructw zbyt ambitnych nowych przedsiębiorców, którzy swój sukces próbowaliby budować na kredytach, dla których jedynym pokryciem byłyby marzenia i ambicje.
Prawdą jest, że ustawa Mieczysława Wilczka była pisana pod aparatczyków i cinkciarzy, chodziło o legalizację ich interesów. Ustawa ta to także dowód, że komunizm w Polsce nie upadł pod ciosami rewolucji, czy kontrrewolucji, ustrój socjalistyczny w Polsce popełnił samobójstwo.
Dziadek Jacek
QUOTE
Zniesienie regulacji i przywrócenie ustawy Wilczka byłoby także niebezpieczne z punktu widzenia społecznego. Podejrzewam, że mielibyśmy więcej bankructw zbyt ambitnych nowych przedsiębiorców, którzy swój sukces próbowaliby budować na kredytach, dla których jedynym pokryciem byłyby marzenia i ambicje.

Ja z tego powodu bym się nie martwił. Bank powinien również odpowiadać za swoje interesy a nie wyciągać w razie złych swoich transakcji ręki po nasze podatki. Podobno wolny rynek pomnaża a regulacje (zwłaszcza "kolesiowskie" np: z "Pędzącego królika" doprowadzają do bogacenia się nie przedsiębiorczych z pomysłami lecz zaradnych z plecami.
GrzOwc
Pewne regulacje są potrzebne. Proces przyznawania koncesji powinien być jednak przejrzysty i równy dla każdego podmiotu. Czego jednak powinny dotyczyć koncesje? Moim zdaniem w sferze takiej jak na przykład transport ludzi autobusy powinny spełniać odpowiednie normy, podobnie jak kierowcy. Natomiast sprzedaż papierosów, alkoholu, czy ustawienie maszyn do hazardu nie powinno być regulowane. Ludzie są wolni i jeżeli hazard, alkohol i papierosy nie są zakazane to powinien być do nich pełen dostęp (poza ograniczeniem wiekowym).
detros
Padła teza mówiąca o tym, że ustawa Wilczka była pisana pod aparatczyków PRL. Nie do końca się z tym zgodzę. Gdyby rzeczywiście takie było założenie autora lub tych, którzy inspirowali do napisania ustawy o działalności gospodarczej to byłaby ona równie skomplikowana i zawierała równie dużo regulacji jak obecna. Przecież dbając o własny interes komuniści mogli wprowadzić szereg regulacji koncesji obowiązków, które z urzędniczego założenia spełnialiby tylko działacze komunistyczni. W ten sposób uzyskaliby przewagę nad resztą inicjatyw gospodarczych nie tylko dlatego, że mieli lepsze możliwości finansowania, większą wiedzę i lepszy dostęp do informacji, ale również dlatego, że staliby się dominującą na rynku siłą nie zagrożoną w większym stopniu konkurencjom.

Jedno z praw Murphy'ego brzmi, że "ludzie postępują rozsądnie dopiero gdy wszystkie inne możliwości zawiodą". Gospodarka socjalistyczna w latach 80 waliła się całkowicie. Tuzy polskiego przemysłu okazywały się niewydajnymi, przestarzałymi i rażąco odbiegającymi od sytuacji rynkowej wydmuszkami. W tej sytuacji wolność gospodarcza była jedynym co partia komunistyczna mogła zrobić zapobiegając katastrofie. Oczywiście taka ustawa umożliwiła wielu aparatczykom zbudowanie ogromnych majątków, ale nie możemy zapomnieć, że z przyczyn obiektywnych komuniści i tak by się uwłaszczyli. A skoro tak czy tak miałoby to miejsce to chyba lepiej, że przy tym wszystkim szerokie grono Polaków mogło bez trudu rozpoczynać działalność gospodarczą i wchłaniać tym samym rzesze osób bezrobotnych pojawiających się na rynku pracy z bankrutujących państwowych molochów. Musimy pamiętać, że gdyby ustawa była pisana pod komunistów, aby umożliwić im przewagę na rodzącym się rynku to niewątpliwie boom przedsiębiorczości byłby jedynie boomikiem i mimo, że sami komuniści finansowo wyszliby na tym lepiej to społeczeństwo w znacznie większym stopniu odczułoby ekonomiczne konsekwencje upadku socjalistycznej gospodarki.
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org