Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Filmy o niewolnikach w USA
historycy.org > Historia powszechna > HISTORIA XIX WIEKU > Amerykańska wojna secesyjna
majkosss
Witam. Czy znacie może tytuły jakiś filmów o niewolnikach w usa? Kiedyś oglądałem fajny film o pracy na plantacji bawełny w XIX wieku.
kundel1
Serial "Korzenie"
http://www.imdb.com/title/tt0075572/
"Mandingo"
http://www.imdb.com/title/tt0073349/
film o buncie na statku niewolniczym "Tamango"
http://www.imdb.com/title/tt0051049/

Niestety, w Polsce wszystkie były wyświetlane lata temu i nie są dostępne na DVD. Zapewne można je ściąfnąć zza granicy, bo wszystkie swego czasu były dość głośne, jak najbardziej zasłużenie.
Najaa
Korzenie powstały na podstawie książki, więc może ona jest bardziej dostępna, czyta się dobrze. Autor nazywa się Alex Haley
korten
A o "Chacie wuja Toma" to zapomnieliscie panowie?
Rafadan
No i oczywiście Amistad.
cukier
Amistad był świetny! A motyw niewolników przewija się w wielu filmach takich jak Przeminęło z wiatrem czy serialu Północ-Południe. Ja jednak polecałabym film "Głos wolności" o brytyjskim mężu stanu walczącym z handlem niewolnikami.
The General
Jutro na TVP 1 poleci pierwszy odcinek serialu "Gorycz Tropików", który pokazuje świat plantatorów francuskich na Karaibach u schyłku XVIII w. Niezależnie od miejsca praktykowania instytucja niewolnictwa zawsze miała tę samą przerażającą twarz więc można sobie zobaczyć.

http://www.tvp.pl/tvp1/aktualnosci/gorycz-...odlegle/2066130
Nico
Ja tam na screenie nie widzę przerażających twarzy, ale piękny ogród i schody do zapewnie równie pięknej posiadłości rolleyes.gif

Może Generale za dużo razy 'koszmar z ulicy wiązów' oglądałeś i stąd te 'twarze'...
koewa
Niewolnictwo, tyle ze w Brazylii, pokazywała też popularna niegdyś Niewolnica Isaura. A tak w ogóle jakie jest państwa zdanie na temat wznawianego akurat w TVP 1 serialu Korzenie? Co do mnie, uważam, że upływ lat, zarówno filmu jak i moich smile.gif odbija się wyraźnie negatywnie:
1. nieprawdopodobieństwo całej historii - ile wiemy o swoich przodkach, tak 3-4 pokolenia wstecz? Co dopiero mowić o przodkach z konca XVIII wieku? I to niewolnikach z raczej mało cywilizowanej części swiata? Jeśli pamięć o Kunta Kinte, przetrwała opowieściach potomków prze 200 lat, dlaczego był tylko jeden? Współcześni Czarni raczej nie przechowują słów w językach Mandinka, Joruba czy innych przez dwa wieki, co dopiero nazwy wioski!
2. fałsz historyczny - to nie Biali porywali Murzynów z sielskiej Afryki, robili to sami Czarni przez kilkaset lat, robili to na długo przed rozkwitem popytu ze strony Portugalczyków i Holendrów, był popyt, była podaż. Nie byli to zresztą zawsze spokojni rolnicy i zbieracze, tylko okrutni i bezwzględni wojownicy z akurat przegranej wojny - na poprzedniej to oni właśnie zniewalali i sprzedawali przeciwników. Fałszem jest przywiązanie Kunta do islamu, religii raczej w tym rejonie świata synkretycznej i elitarnej, w takiej wiosce jak Jufure stare wierzenia kwitły w najlepsze.
3. serial powstał na wyraźne zamówienie społeczne Czarnych w latach 70., ma tyle wspólnego z realiami co radzieckie propagandówki z lat 50. o życiu za cara. Stąd wypowiadane wciąż przez bohaterów z namaszczeniem komunały o wolności, bohaterowie - niepiśmienni, niewykształceni niewolnicy - momentami wypowiadają się jak studenci uniwersytetu. Role też rozpisane są wyjątkowo schematycznie - wiadomo, że Czarni to uosobienie cnót, a Biali to zaraza. Pozytywnych postaci Białych w tym filmie jak na lekarstwo, nawet jakaś pozytywniejsza postać musi okazać się łajdakiem, zaś ta napisana jako negatywna - cóż, to naprawdę charakter z piekła rodem, do tego blondas z kwadratową szczęką. Ich negatywność zresztą filmowi szkodzi,bo zachowują się z psychologicznym prawdopodobieństwem równym zero, co pogłębia momentami fatalne aktorstwo.
Naprawdę zaś boję się zapowiadanego remake'u - co można zapodać w 2016 w filmie o czarnych niewolnikach? wyzwolenie rasowe mniej ważne od wyzwolenia seksualnego? Kunta Kinte i Fanta - czarni geje sprzedani w niewolę przez patriarchalnych homofobów?
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2018 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org