Pomoc - Szukaj - Lista Użytkowników - Kalendarz
Pełna wersja: Gwara częstochowska
historycy.org > Wybrane specjalizacje historii > HISTORIA LOKALNA
Pages: 1, 2
historix49
Te państwa nie brały udziału w rozbiorach, bo nie istniały, ale ziemie zaboru rosyjskiego należą do tych państw, a nie nalezą do Rosji.
Skoro upierasz się przy ścisłości zaborów, to nadal to jest o zabór tyle, że przymiotnik powinien się zmienić. smile.gif
Travis
I jeszcze jedno ciekawe słówko, z którym ostatnio się zetknąłem, usłyszane z ust osoby pochodzącej spod Częstochowy - "cywać". Czasownik ten znaczyć ma jakoby "bezwładnie leżeć, dogorywać". Można go stosować zarówno dosłownie np. "Stary pies cywa pod płotem", jak i w przenośni "Długo będziesz tak jeszcze cywał przed telewizorem?" wink.gif
Paweł Gajtkowski
QUOTE(Wieniaminow @ 20/05/2011, 20:46)
Co do "smyka", niektórzy używają tego w znaczeniu "przestępca" lub "łajdak" ("Hitler to był smyk" - to akurat słyszałem od człowieka urodzonego w połowie drogi między Częstochową a Radomskiem, ale chyba na tym obszarze występuje pewna ciągłość językowa).
*

To samo słyszałem 15 km na południe od Częstochowy o politykach-aferzystach - "smyki, złodzieje". Najbliższe semantycznie znaczenie znalazłem w słowniku gwary małopolskiej z okolic Bochni:

smykać - porywać, kraść
smyk- złodziej

(Lud nadrabski od Gdowa po Bochnię, Jan Świętek, s. 716)
To jest wersja bez grafik. Aby przejść do pełnej wersji forum kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.
Copyright © 2003 - 2005 Historycy.org
Kontakt: historycy@historycy.org